Artystyczny żart

8 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 6 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Artystyczny żart


"Dziewczyna z portretu" napisana przez Davida Ebershoff'a to historia napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń, która ukazuje rzeczywistość, brak tolerancji oraz prawdziwą miłość w zupełnie innym świetle.


Głównymi bohaterami są Einar i Greta Wegenerowie - duńscy artyści. Melancholijne obrazy Einara cieszą się dużym powodzeniem w przeciwieństwie do dzieł jego żony. Malowane na zamówienie portrety Grety były zwykłe, nie wybijały się wśród wielu innych. Chcąc dokończyć kolejne zlecenie, poprosiła męża o założenie damskich ubrań. Dla Grety był to niewinny, nic nie znaczący żart i pomoc w pracy. Dla Einara było to coś więcej. Zakładając kobiece stroje odkrywał w sobie kogoś innego. Nie mógł zapomnieć uczucia, które temu towarzyszyło. Z czasem Lily, jak nazywano przebranego artystę, coraz częściej zastępowała Einara. Podczas ważnych uroczystości, kolacji, czy wizyt znajomych przedstawiano 'kuzynkę Einara' - Lily, dziewczynę, której portrety dały rozgłos talentowi Grety. Jednak uwięziona Lily martwiła Wegenerów, więc zaczęli szukać pomocy.
Książka zawiera wiele długich opisów.. z początku nie zachęcająca do dalszego czytania, z upływem stron nabiera akcji i zaczyna interesować. Myślę, że warto przebrnąć przez kilkanaście stron i pochłonąć następne kilkadziesiąt żeby dojść do zakończenia, którym byłam/ jestem zachwycona :)


Recenzent: Martyna Myszograj
‹ zwiń tekst