Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne


ks. Józef Tischner

Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne

Oprawa twarda
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: Znak

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Kazania dla dzieci - nieznane oblicze księdza Tischnera

Było to dawno, bo w latach 70. ubiegłego wieku, ale o mszach odprawianych przez księdza Tischnera dla przedszkolaków w kościele Świętego Marka w Krakowie krążyły i krążą legendy. Do teraz uczestnicy mszy wspominają, że były to jedyne w swoim rodzaju wydarzenia. Dziś ksiądz podchodzący z mikrofonem do dzieci nie robi już takiego wrażenia, ale wtedy była to rewolucja. A cóż dopiero ksiądz, który na mszę przychodził z własnym misiem!

Prezentowana książka przywołuje klimat tamtych spotkań i pokazuje Tischnera jako mistrza kontaktu z dziećmi. Znalazł się w niej zapis pięciu kazań z kościoła Świętego Marka zachowanych w archiwum rodzinnym, zredagowanych tak, żeby były przystępne w lekturze, a jednocześnie oddawały ducha tych niezwykłych spotkań. Tischner dialoguje z dziećmi o tym, czym jest Kościół, ile razy trzeba przebaczać, co się dzieje na ołtarzu w czasie mszy. Rozmawia z nimi też o wakacjach w Bułgarii, ulubionych zabawkach i słabostkach rodziców. W ten sposób powoli - i z humorem - wprowadza je w świat wielkich tajemnic chrześcijaństwa i najważniejszych ludzkich wartości. Prócz tego w książce znalazły się trzy opowiadania dla dzieci pod wspólnym tytułem Wakacyjne odkrycia, napisane przez księdza Tischnera w 1975 roku.

Całość została opracowana przez Wojciecha Bonowicza, który od lat zajmuje się spuścizną księdza. We wstępie do książki Bonowicz rekonstruuje przebieg mszy odprawianych przez Tischnera, przywołując zabawne epizody, dobrze obrazujące, z jakimi trudnościami musiał zmagać się ksiądz rewolucjonista, który postanowił, że dzieci będą mogły przynosić na msze maskotki i pytać go, o co tylko chcą.

Recenzje

Niecodzienne kazania księdza Tischnera

98 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 41 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Małe cudo, które warto postawić na półce obok filozoficznych dzieł Tischnera i jego dowcipnych góralskich mądrości. „Rozmowy z dziećmi: Kazania niecodzienne" łączą ze sobą właśnie dowcip i mądrość, filozofię i życie, a to z tej prostej przyczyny i w ten prosty sposób, że są skierowane do dzieci. › rozwiń tekst...

Kazania nie tylko dla dzieci

102 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 40 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Wielkie talenty można poznać po tym, w jaki sposób potrafią poradzić sobie z odświeżeniem zastanych, pozornie oczywistych schematów. Ta książka pokazuje, że ks. Tischner należał do ludzi, którym niebanalne podejście do tego, co wydaje się tak stałe, że aż nienaruszalne, wychodziło znakomicie. Kazania do dzieci to trudny egzamin z retoryki, który Ksiądz Profesor zdaje wzorowo. › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.
Wygraj książkę.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...