Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego


Piotr Gajdziński

Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego

Oprawa twarda
Liczba stron: 500
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2016
49,90 37,42

Powiadom mnie Powiadom mnie

Biografia najważniejszej postaci Peerelu

To biografia człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.

Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić…

Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.

Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina?

Recenzje

Wojciech Jaruzelski. Biografia

1 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 0 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Piotr Gajdziński to polski dziennikarz i publicysta, który pracował dla gazety „Wprost", „Rzeczpospolita" czy „Polityka" i „Życie Gospodarcze". Na swoim koncie dziennikarz ma osiem książek publicystycznych oraz biografii, a wśród nich: „Prowokacja. Dyktatorzy, politycy, agenci", „Sztuka przywództwa. Piłsudzki", „Imperium plotki, czyli amerykańskie śniadanie z niemowląt", „Gierek. Człowiek z węgla", „Anatomia zbrodni nieukaranej. Dlaczego nie rozliczyliśmy się z komunistyczną przeszłością" oraz najnowsza książka dziennikarza, „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego". W tym wpisie zajmę się ostatnią pozycją z listy. › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...