Przekleństwa niewinności


Jeffrey Eugenides

Przekleństwa niewinności

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Znak
32,90 23,69

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Powieść, która stworzyła jednego z najlepszych współczesnych pisarzy

Życie spokojnego miasteczka w pobliżu Detroit toczy się wokół rodziny Lisbon. Pięć pięknych, ekscentrycznych sióstr skupia na sobie uwagę młodych mężczyzn, którzy obsesyjnie gromadzą wszystkie dowody ich istnienia. Z ulubionych płyt dziewcząt, zagubionych grzebyków i popękanych lusterek próbują odtworzyć ich sekretne życie na granicy dziewczęcości i kobiecości. Presja pełnej niedopowiedzeń, dojrzewającej seksualności doprowadza siostry do samobójstwa. Kto zawinił: rodzina, społeczność, one same? Duszna atmosfera tajemnicy i nieuchwytnych emocji wciąga w głąb powieści i nie pozwala się od niej oderwać.

Przekleństwa niewinności to fascynująca powieść, zarazem mroczna i zabawna, lepka od soku pierwszej miłości, młodzieńczych obsesji i pełna hipnotyzującego uroku. Jeffrey Eugenides zadebiutował nią w 1993 roku, zdobywając od razu uznanie czytelników i krytyki. Sześć lat później zekranizowała ją Sofia Coppola i film z Jamesem Woodsem, Kathleen Turner, Kirsten Dunst i Joshem Hartnettem w rolach głównych przyniósł jej światową sławę.

Materiały o książce

„Entertainment Weekly”

Przekleństwa niewinności czerpiąc z najciemniejszych pokładów tragedii greckiej przetwarzają ją w hipnotyzującą, ekscentryczną i niespodziewanie zabawną amerykańską fantazję na temat piętna nieodwzajemnionej miłości. To także opowieść o tym, że każda rodzina ma swoje sekrety, zwłaszcza ta, która mieszka po sąsiedzku.

Richard Brody „The New Yorker”

Tym, co dla Coppoli pozostaje nieodgadnione, jest zwyczajne życie. Już w swoim pierwszym filmie po mistrzowsku wydobywała wewnętrzną głębię za pomocą intensywnych, precyzyjnych obrazów.


Zapowiedź filmu

Recenzje

Kronika rekonstrukcji

68 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 39 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Pięć sióstr Lisbon - Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese. Najmłodsza z nich miała trzynaście lat, a najstarsza siedemnaście. Były obiektem fascynacji chłopców z sąsiedztwa. Były, bo nim minął rok, nie żyła już żadna z nich. Są obiektem obsesji dawnych chłopców z sąsiedztwa. Są, bo ich tajemnicze samobójstwa pozostawiły cierń w myślach każdego, kto choć raz się z nimi zetknął. › rozwiń tekst...

Nie traćcie czasu na życie

62 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 58 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Gdyby „Przekleństwa niewinności" były muzyką, ktoś napisałby o nich „moody down tempo" albo „confessional bedroom pop"*. Gdyby były perfumami, ktoś zastanawiałby się, czy cienka linia między „intensity and suffocation" została przekroczona.

Tymczasem „Przekleństwa niewinności" są po prostu doskonałą powieścią, debiutem bez jednego fałszywego czy zbędnego słowa. Chociaż pół życia temu zdecydowałam się zostać i sprawdzić, co dalej, to spodziewałam się dokładnie tego, o czym wtedy czytałam i czego słuchałam: „Każdego z nas zabije życie, takie czy inne" a „Dorosłość jest jak początek umierania.".

› rozwiń tekst...

Próba uchwycenia nieuchwytnego

69 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 46 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
"Przekleństwa niewinności" Jeffreya Eugenidesa, to powieść, którą delektuję się jak najdoskonalszym daniem. Daleko jej jednak do wybitnej „Intrygi małżeńskiej", która okazała się jedną z najważniejszych lektur mojego życia, napisaną jakby specjalnie dla mnie. Paradoksalnie, uczucie to towarzyszy większości jej czytelników. To właśnie jeden z elementów stanowiących o jej mistrzostwie. › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...