Waris Dirie

Waris Dirie - pisarka, modelka i aktywistka pochodzenia somalijskiego. W wieku 5 lat została poddana procedurze rytualnego obrzezania. Jako nastolatka uciekła z domu, gdyż chciano ją wydać za dużo starszego od niej mężczyznę. Przebywała u rodziny w Mogadiszu. Następnie zamieszkała w Londynie, gdzie odkrył ją jeden z najsłynniejszych fotografów mody Terence Donovan. W wieku 20 lat rozpoczęła karierę modelki. W latach 1997-2003 była ambasadorką ONZ, walczącą przeciwko rytualnemu okaleczaniu kobiecych narządów płciowych w krajach Trzeciego Świata.


Najważniejsze wydarzenia z życia pisarki


W roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli i jej kariera nabrała tempa. Waris trafiła też do Polski i zamieszkała w Gdańsku. Obecnie jest pisarką i Prezesem Fundacji „Kwiat Pustyni”. W jej książkach znajdziemy wiele opisów z prywatnego życia.


Książki Waris Dirie „Kwiat pustyni” (ang. „Desert Flower” - 1998 r.), „Córka nomadów” (ang. „Desert Dawn” - 2002 r.), „Przełamać tabu (niem. „Schmerzenskinder”, ang. „Desert Children” - 2010 r.), „List do matki” (ang. „A letter to my mother” - 2007 r.), „SAFA. Nie okaleczajcie mnie” (niem. „Safa. Die Rettung der kleinen Wüstenblume” - 2013 r.), „Czarna kobieta, biały kraj” (2014 r.).

Książki Waris Dirie - dlaczego tak fascynują?


Wydarzenia z życia Waris Dirie, opisywane w książkach jej autorstwa, budzą zdumienie, że zdarzyły się się naprawdę. Bestsellerowa książka biograficzna „Kwiat pustyni”, okazała się sukcesem i doczekała się wydań na całym świecie. W 2009 roku odbyła się premiera filmowej adaptacji wspomnianej książki. Powodzenie tej propozycji czytelniczej skłoniło pisarkę Waris Dirie do wydania kolejnych książek inspirowanych jej życiem.


Jeśli pasjonują Cię przygody afrykańskich kobiet, poznaj powieść Skrzydła dla motyla, losy masajki mieszkającej w Berlinie. W reportażu Żar. Oddech Afryki znajdziesz natomiast dogłębną analizę kontynentalnej Afryki.

Lista książek

Czarna kobieta, biały kraj

Waris Dirie

Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych.

Więcej

14,99 zł

SAFA. Nie okaleczajcie mnie

Waris Dirie

Mała Safa pochodzi ze skrajnie biednej rodziny w Dżibuti. Wychowana w slumsie, została wybrana do roli małej Waris Dirie w ekranizacji światowego bestselleru Kwiat pustyni.
Dramatyczna scena brutalnego obrzezania dziewczynki doprowadza do łez ludzi w kinach na całym świecie. Ale tak naprawdę Safa nie została obrzezana. Waris Dirie jest więc tym bardziej przerażona, gdy dowiaduje się, że dziewczynka wkrótce [...]

Więcej

32,90 zł

23,41 zł

Kwiat pustyni

Waris Dirie

W języków nomadów Waris znaczy kwiat pustyni.

Zakwita z rzadka i na krótko na piaskach, kiedy spadnie deszcz. Waris to także imię bohaterki tej opowieści. Jej kariera jest niewiarygodna i budzi zdumienie, że to wszystko zdarzyło się naprawdę.

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezan[...]

Więcej

24,90 zł

18,86 zł

Czarna kobieta, biały kraj

Waris Dirie

Nowa książka autorki bestsellerowego "Kwiatu pustyni"! W kolejnej autobiograficznej książce Waris Dirie opowiada o swym pobycie w Wiedniu, w którym zamieszkała po nieudanej próbie powrotu do ojczyzny. Jak powstawał film, kręcony na podstawie jej „Kwiatu pustyni”? Co naprawdę przydarzyło się w Brukseli, gdzie przeżyła porwanie? W jaki sposób Waris wspiera mieszkanki Afryki, prowadząc swą fundację?

Więcej

29,90 zł