Nieobecne miasto - Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa | okładka
Czarne

Nieobecne miasto Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-08-09

ISBN: 978-83-8049-332-2

Liczba stron: 152

Wydawnictwo: Czarne

Format: 165×240mm

Cena katalogowa: 49,90 zł

Rok wydania: 2016

49,90 zł 32,68 zł

Oszczędzasz 17,22 zł
-35 %
Zamówienie wyślemy 2018-12-17

Opis

To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

“Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.
Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności”.

Fragment wstępuPartner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Polecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Z czym kojarzy nam się Zakopane?

2016-07-19 Działy podróżnicze w księgarniach coraz bardziej się rozrastają. Pojawia się coraz więcej przewodników, książek dotyczących podróżowania, czyli gdzie, kiedy, co, jak i dlaczego. W tym momencie każdy może kupić książkę, której autor bądź autorka, prezentuje różne sposoby na podróżowanie w ciekawe, czasem egzotyczne miejsce i do tego tanio. Bardzo podoba mi się ta moda. Bardzo lubię odwiedzać nowe miejsca, ale niestety, finanse nie pozwalają mi na to zbyt często. Takie przewodniki każdemu się przydadzą.
42 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 18 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Zakopane. Krótki przewodnich po miejscach nieznanych

2016-07-05 Kuba Szpilka, Piotr Mazik oraz Maciej Krupa, razem stworzyli książkę zatytułowaną „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem". Piotr Mazik to z wykształcenia historyk sztuki, pracuje jako tatrzański przewodnik. Maciej Krupa zajmuje się etnologią oraz również jest tatrzańskim przewodnikiem. Kuba Szpilka, Piotr Mazik i Maciej Krupa razem założyli Fundację „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu tożsamości". W ramach działalności fundacji powstała właśnie książka „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem".
35 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 21 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.