Srebrne orły - Teodor Parnicki | okładka
Noir Sur Blanc

Srebrne orły Teodor Parnicki

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-10-13

ISBN: 978-83-739-2608-0

Liczba stron: 512

Wydawnictwo: Noir Sur Blanc

Format: 150x240mm

Cena katalogowa: 39,00 zł

Rok wydania: 2016

39,00 zł 30,40 zł


Opis

Najwybitniejsze osiągnięcie wśród utworów podejmujących temat początków polskiej państwowości

Powieść historyczna Teodora Parnickiego wydana w 1944 roku w Jerozolimie (wydanie w Polsce: Wrocław 1949). Utwór objęty był w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegał natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.
Srebrne orły to druga powieść w dorobku Parnickiego, a zarazem jedna z najpopularniejszych, o czym zdecydował tematyczny związek z dziejami kształtowania się polskiej państwowości (Parnicki rzadko nawiązywał w swoich książkach do historii Polski) oraz fakt, że jest to utwór zbudowany dość tradycyjnie w porównaniu do późniejszych dokonań pisarza.
Parnicki wkroczył do literatury z programem odnowy powieści historycznej. Postulatowi maksymalnej wierności źródłom i opracowaniom naukowym towarzyszyła ambicja wykorzystania zdobyczy nowoczesnej prozy psychologicznej. W Srebrnych orłach dążenia te znalazły wyraz w samej konstrukcji utworu, przypominającej nieco Cudzoziemkę Kuncewiczowej. Ciągłe opowiadanie zastąpił montaż scen, opisywanych ze stosunkowo niewielkiego dystansu. Autor posłużył się trzecioosobową narracją personalną, główną postacią powieści czyniąc Arona, wychowanka papieża Sylwestra II, a później - opata klasztoru w Tyńcu za rządów Bolesława Chrobrego. Wydarzenia w roku 1015, poprzedzające wybuch kolejnej wojny Chrobrego z Cesarstwem, o których mowa w pierwszych i ostatnich rozdziałach, tworzą fabularną i narracyjną ramę.
Powieść została uznana przez krytykę za najwybitniejsze osiągnięcie wśród utworów podejmujących temat początków polskiej państwowości. Po odwilży 1956 zakaz cenzury cofnięto i do 1975 powieść miała 9 wydań.

Polecane książki

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Panowanie Bolesława Chrobrego jako powieść historyczna

2016-10-24 Teodor Parnicki to polski pisarz, który zasłynął tworzeniem powieści historycznych oraz historyczno-fantastycznych. Pisarz, już jako mały chłopiec, przeniósł się wraz z rodziną do Moskwy. Po śmierci matki Teodora, jego ojciec ożenił się ponownie. Jego rosyjska macocha wysłała chłopca do korpusu kadetów w Omsku.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.