Everyman - Philip Roth | okładka
Wydawnictwo Literackie

Everyman Philip Roth

Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-11-17

ISBN: 978-83-080-6240-1

Liczba stron: 168

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Format: 123x197mm

Cena katalogowa: 34,90 zł

Rok wydania: 2016

34,90 zł 24,19 zł


Opis

Jedna z późnych powieści Philipa Rotha, traktująca o zmaganiu się ze starością i odchodzeniu.

Intymna i zarazem uniwersalna. Przepełniona poczuciem straty i żalem. Jej tytuł pisarz zaczerpnął z piętnastowiecznego moralitetu.

Książka zaczyna się od pogrzebu głównego bohatera. Potem losy Everymana śledzimy, poczynając od jego pierwszego szokującego zetknięcia ze śmiercią na idyllicznej plaży w czasach dzieciństwa, poprzez kolejne małżeńskie próby i osiągnięcia zawodowe mężczyzny w kwiecie wieku, aż po starość, kiedy kolejno żegna swoich rówieśników i walczy z niedoskonałościami ciała, które odmawia mu posłuszeństwa.

To właśnie starzejące się ludzkie ciało – co częste u Rotha – staje się głównym bohaterem tej małej (niespełna 170 stron!), lecz potężnej książki. Nieunikniona kolej rzeczy, budząca w nas jednakowe przerażenie, której doświadczymy wszyscy.

Bohater Rotha jest Każdym naszych czasów, mimo – a może dlatego – że jego życie jest tak bardzo zwyczajne, a finał przewidywalny. Na początku wspominają go najbliżsi, następnie opowieść snuje narrator, czyli sam Roth, który przypisuje mu ostateczną konstatację pozbawioną nadziei: „Uwolniony od istnienia, przeniósł się bezwiednie w krainę nigdzie. Tak jak się tego obawiał od samego początku”.

Zbigniew Pietrasik, „Polityka”

Bestsellery znak.com.pl

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Strach przed starością i umieraniem

2016-11-18 Philip Milton Roth to amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród literackich oraz medali, jak National Book Award, National Book Critics Circle Award, Nagroda Franza Kafki, Man Booker International Prize, National Medal of Art. Pisarz jest również wymieniany wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Noble. Tej jednak wciąż nie otrzymał.

Nieprzeciętnie o przeciętności

2016-11-14 Philip Roth jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najciekawszych współczesnych pisarzy. Wymieniany wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, za swą twórczość otrzymał już dwukrotnie National Book Critics Circle Award, trzykrotnie nagrodę PEN, a także Międzynarodową Nagrodę Bookera. Powieść „Everyman" z 2006 roku jest intrygującą propozycją o egzystencjalnych problemach radzenia sobie ze śmiercią i przemijaniem.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.