Dobre dziecko - okładka


Roma Ligocka

Dobre dziecko

Oprawa miękka
Liczba stron: 452
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
32,90 21,85

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Nowa, długo oczekiwana powieść Romy Ligockiej!

Intymne wyznanie nastoletniej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku”. Autorka odkrywa w niej nowy, do tej pory skrywany, fragment historii swojego życia. To opowieść o niezwykle emocjonalnej więzi córki z matką, o dojrzewaniu nastolatki, miłości, samotności i cierpieniu.

Punktem wyjścia jest odkrycie przez córkę romansu matki z żonatym mężczyzną. Roma, dojrzewająca nastolatka, czuje się przez matkę zdradzona. Przeraża ją cielesność i zmysłowość miłości, szpieguje więc matkę, aby uniemożliwić ten związek, ale też by poznać nieznane oblicze najbliższej jej osoby. Niezgoda na rzeczywistość jest w Romie tak wielka, że prowadzi ją do anoreksji. Autorka śmiało i szczerze po raz pierwszy opowiada o tym doświadczeniu i walce z pragnieniem śmierci.

Dziewczyna musi także stanąć do walki o życie swojej matki, która nie wytrzymując presji otoczenia i dramatyzmu sytuacji, podejmuje próby samobójcze. Jest to dla wrażliwej nastolatki przyspieszona lekcja dorosłego życia.

W powieść wkomponowane są fragmenty Pamiętnika Anny Abrahamerowej – babci Romy. Jest to piękny opis przedwojennego żydowskiego świata Krakowa: bale, stroje, luksus… Lektura pamiętnika jest dla Romy ucieczką od rzeczywistości, przeniesieniem się do ulubionego świata wyobraźni, ale też do historii własnej rodziny.

Recenzje

Dojrzewanie z piętnem społecznego wykluczenia

117 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 67 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Dużo w tej książce bólu. Były momenty podczas lektury, że czułam się tak, jakby to mnie dotknęła krzywda napiętnowania za „grzeszną" miłość matki, co świadczy o niezwykłej sile oddziaływania książki. Roma Ligocka opisała tę część swojej biografii, którą wyznać jest bardzo trudno. Doznała szoku, kiedy odkryła, że matka ma romans, a właściwie jest to miłość - źle ulokowana, bo bez szansy na normalność, gdyż mężczyzna był żonaty. On też ją kochał wielką miłością, był serdeczny i opiekuńczy wobec Romy, ale nie tylko nie umiał - nie chciał odejść od żony, po tych wszystkich, jak mówił, obozach utratach... › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...