Fremde Heere Ost Wywiad wojskowy Hitlera - okładka


Pahl Magnus

Fremde Heere Ost Wywiad wojskowy Hitlera

Oprawa twarda
Liczba stron: 418
Wydawnictwo: Napoleon V
85,00 57,83

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Znajdujący się od kwietnia 1942 roku pod kierownictwem Reinharda Gehlena Wydział Sztabu Generalnego Fremde Heere Ost stanowił rdzeń wojskowego wywiadu Hitlera na froncie wschodnim. Wydział pracował profesjonalnie i skutecznie na płaszczyźnie operacyjno-taktycznej. Na poziomie strategicznym jego praca wykazywała jednak wyraźne braki. Możliwości radzieckiego przemysłu zbrojeniowego, militarno-polityczne zamysły i konkretne plany ofensywne Armii Czerwonej najczęściej pozostały nieznane. W chwili zakończenia wojny Gehlen zaoferował akta i pracowników Fremde Heere Ost Amerykanom. Z ich wsparciem mógł on stworzyć w młodej Republice Federalnej Niemiec nową służbę szpiegowską, z której później powstała Federalna Służba Wywiadowcza. W swojej książce Magnus Pahl przedstawił po raz pierwszy pełne spojrzenie na strukturę, personel i sposób działania Wydziału Fremde Heere Ost.

„Bardzo wartościowy wgląd w historię wywiadowczego pozyskiwania informacji.” (Frankfurter Allgemeine Zeitung – FAZ)

„Zarówno osoby zainteresowane aspektami 'wojskowej służby wywiadowczej', jak i zaintrygowani laicy dowiedzą się dzięki tej pracy wiele nowego i otrzymają wartościowe wskazówki dla kontynuowania swoich zainteresowań.” (Deutschlandfunk)

„Trafne tezy oraz właściwa interpretacja źródeł wywodzą się z gruntownej znajomości przez autora wojskowych realiów i właściwej terminologii. Kto zna temat na pewno ucieszy się z tej pracy; kto wstępuje na nową dla siebie ziemię, zostanie porwany jasną konstrukcją książki i zrozumiałą argumentacją Pahla”. (sehepunkte)

O autorze
Magnus Pahl – ur. w 1975 roku. Uczestnik studiów historycznych Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu. W 2011 roku promowany na doktora po przedłożeniu tej pracy. Czasowo pracownik naukowy Urzędu Badań Historii Wojskowej w Poczdamie. Obecnie szef działu w Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswehry w Dreźnie.

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...