Temat na pierwszą stronę  - Umberto Eco | okładka
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Temat na pierwszą stronę Umberto Eco

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-7392-532-8

Liczba stron: 189

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Format: 150x240

Cena katalogowa: 29,00 zł

29,00 zł 24,01 zł


Opis

Niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które nie mogą uchodzić za wolne

Pan Colonna, główny bohater powieści, to typowy „człowiek bez właściwości”. Dosadniej mówiąc - życiowy nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych znaczących dokonań. Jest szansa, że przełomem w jego życiu okaże się niespodziewana propozycja Simei.

Przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru nowego dziennika. Potem ma je opisać w - rzecz jasna bestsellerowej - książce. Jego relacja nie musi ściśle trzymać się faktów. Pisany przez niego dziennik, „gotowy mówić prawdę o wszystkim” w swoim założeniu jest blefem.

Colonna zdaje sobie sprawę z oszustwa. Decyduje się wziąć udział w eksperymencie i odegrać powierzoną mu rolę. Na początek poznaje barwną i dość przypadkowo dobraną grupę dziennikarzy „przyszłej” gazety. Jest wśród nich inteligentna trzydziestoletnia Maia Fresia. Jej pojawienie się w życiu Colonny ma nieoczekiwane i całkiem miłe konsekwencje… Jest też wyspecjalizowany w zadawaniu głupich pytań Cambria; powiązany z tajnymi służbami Lucidi; a także Braggadocio, wzorcowy dziennikarz śledczy, nieustannie tropiący rozmaite afery i spiski.

Wszyscy oni dyskutują o zawartości nowej gazety: horoskopy powinny być optymistyczne, krzyżówki łatwe, nekrologi natchnione, sformułowania jasne i nie wymagające od czytelnika zbędnego namysłu.
Jednak najistotniejsze jest to, jak odwracać uwagę czytelnika od spraw, które dla mocodawców pisma są niewygodne. Jak kierować uwagę czytelnika - tylko poprzez sugestie, nigdy wprost - na sprawy, które są niewygodne dla wrogów tychże mocodawców.

Tymczasem niezmordowany Braggadocio dopracowuje szczegóły swojego odkrycia, Jest on bowiem przekonany, że udało mu się połączyć w logiczną całość najmroczniejsze tajemnice najnowszej historii Włoch: domniemania, że Mussolini przeżył, a zabity został jego sobowtór; zamach stanu planowany przez księcia Borghese; terror Czerwonych Brygad; przypuszczalne zabójstwo Jana Pawła I; afery banku watykańskiego. A wszystko to pod nieustanną kontrolą tajnej prawicowej organizacji Gladio, loży masońskiej P2, mafii, CIA, Watykanu i tajnych służb. Teza Braggadocia, choć solidnie skonstruowana, wydaje się wyssana z palca. Ale tyko do czasu…

W najnowszej powieści Umberta Eco odnajdujemy elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski. Przede wszystkim jednak jest to niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne.

Umberto Eco (ur. w 1932 r. w Alessandrii) – włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista, bibliofil. Jest profesorem, zajmuje się semiotyką/semiologią, procesami komunikacji i estetyką. Sławnym uczyniła go jego twórczość beletrystyczna: „Imię Róży”(1980), „Wahadło Foucaulta (1988).
„Temat na pierwszą stronę” jest jego najnowszym dziełem.

Polecane książki z rabatem do 55%

Recenzja WielkiBuk.com

 

Recenzja Book Reviews by Anita

La Repubblica

Kraj groteskowy, zdeformowany, niepotrafiący nawet godnie przyjąć swojego tragicznego losu. Takie właśnie są Włochy opisywane przez Umberto Eco w jego najnowszej powieści i taka jest rzeczywistość, która – zdaje się mówić autor – wykroczyła już poza wszelkie granice wyobraźni. Jednak skoro prawda przewyższa literacką fikcję, to czy warto pisać taką powieść? Paradoksalnie, odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie w tej książce…

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Dziennikarstwo przyszłości

2016-01-04 „Temat na pierwszą stronę" Umberto Eco to pozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie. W najnowszej książce włoskiego pisarza mamy bowiem do czynienia ze skąpaną we włoskiej historii lat 90. kąśliwą satyrą na współczesne media okraszoną wątkiem detektywistycznym i przyprawioną uroczym wątkiem miłosnym. Nic tylko czytać!
61 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 45 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

"Magazyn z książkami" poleca

2015-09-21 Powieść o kłamstwie, złudzeniach, moralności i przede wszystkim o manipulacji światem mediów. Umberto Eco w kolejnej powieści wieści upadek dziennikarskiego zawodu. Włoski intelektualista para się tematem wcale nienowym, jednak próbuje rzucić nań osobiste spojrzenie.
87 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 63 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Zgrabna synteza

2015-07-06 Miłośnicy dotychczasowych powieści Umberto Eco pewnie będą czuli się rozczarowani, gdyż tym razem Eco serwuje nam króciutką powiastkę na temat współczesnych mediów. Ta opowieść ma się nijak pod względem rozmiaru i wagi/mnogości podejmowanych tematów do tych wcześniejszych. W jakimś sensie jest to dosyć zgrabna synteza dość często pojawiającego się w jednego twórczości motywu spisku i tajnych organizacji, które rządzą światem.
78 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 75 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.