Folklor Świata Dysku - okładka


Terry Pratchett

Folklor Świata Dysku

Oprawa miękka
Liczba stron: 336
Rok wydania: 2015
32,00 20,31

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Większość zwykle dorasta, wiedząc „od zawsze”, jak i kiedy należy odstukać w niemalowane drewno, kiedy skrzyżować palce i co się stanie, kiedy księżniczka pocałuje żabę albo chłopiec wyciągnie miecz z kamienia. Niestety, wiele w tej wiedzy staje się obecnie zapomniane. Legendy, mity i baśnie: nasz świat zbudowany jest z historii, jakie sobie opowiadamy o tym, skąd przybywamy i skąd się tam wzięliśmy. Na Dysku jest tak samo, jednak istoty, które na Ziemi są wytworami wyobraźni – jak wampiry, trolle, czarownice, możliwe, że i bogowie – tam są rzeczywiste: żyją, a czasem nawet kopią.

W „Folklorze Świata Dysku” Terry Pratchett łączy siły z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson, by bez przesadnego szacunku, ale pouczająco przeanalizować te żywe mity i legendy, które przedstawia, opisuje, a niekiedy z sympatią wyśmiewa w fantastycznym Świecie Dysku.

Pratchett – jak Mark Twain i Jonathan Swift – jest nie tylko wielkim pisarzem, ale też oryginalnym myślicielem... zabawny, ekscytujący, wesoły oraz – jak wszystkie najlepsze komedie – śmiertelnie poważny.
„Guardian”

Jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenianych przez krytykę powieściopisarzy... „Folklor Świata Dysku”, napisany wspólnie ze znakomitą folklorystką Jacqueline Simpson, podkreśla jego kpiarstwo i błazenadę...
„The Times”

Recenzje

36 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 24 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Wydany w 2008 roku „Folklor Świata Dysku" na polską wersję musiał długo czekać, ale wreszcie jest! Ta książka to swoiste kompendium całego dorobku mistrza literatury fantasy. › rozwiń tekst...

Słonie, żółw i dysk, czyli Pratchett w pełnej okazałości

29 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 21 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Terry Pratchett. Mistrz literatury fantasy, autor książek z cyklu "Świat Dysku", orędownik legalizacji eutanazji. Zawsze w nakryciu głowy. W ciągu trwającej prawie 45 lat kariery pisarskiej opublikował ponad 70 książek. Pierwsza z nich, "Dywan", ukazała się w 1971 r. Teraz mamy możliwość przyjrzenia się jego ostatniej, intrygującej publikacji, w której wraz z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson, przeanalizował mity i legendy stworzone przez siebie na potrzeby „Świata Dysku”.

To właśnie wspomniany cykl "Świat dysku" przyniósł Terry’emu Pratchettowi olbrzymią popularność i rzesze oddanych fanów na całym świecie. Powieści te rozgrywają się w mitycznym uniwersum, mającym kształt dysku, który podtrzymują cztery słonie stojące na wielkim żółwiu, płynącym przez wszechświat. Pratchett z charakterystycznym humorem, kąśliwą ironią i parodystycznym zacięciem nawiązywał w "Świecie Dysku" do religii, polityki czy przemysłu rozrywkowego. Wykorzystywał w nim również postaci i wydarzenia z historii i popkultury. Jego książki ubrane w formę fantasy, stały się jego sposobem na przewrotne opisywanie i wyśmiewanie często ponurej rzeczywistości. „Robił to genialnie, z wielką zręcznością, ogromnym poczuciem humoru i niezwykłą inwencją – wspominał pisarza Larry Finlay – przedstawiciel wydawcy Pratchetta.

› rozwiń tekst...

Terry Pratchett, Jacqueline Simpson, "Folklor Świata Dysku"

36 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 24 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Wspólna książka Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson „Folklor świata dysku", nie jest niestety kolejną fabularną powieścią, ale wszyscy fani twórczości Pratchetta z pewnością będą mogli znaleźć w niej wiele interesujących rzeczy. W końcu jest to jego ostatnia książka, która zdaje się dobrym egzaminem dla fanów, którzy będą musieli przypomnieć sobie wiele elementów pojawiających się w powieściach. Warto przypomnieć sobie, czego nie powinno jeść się w Ankh Morpork. › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...