Idź, postaw wartownika - okładka


Harper Lee

Idź, postaw wartownika

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Oprawa miękka
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Rok wydania: 2015
39,90

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.”

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Powieść "Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. "Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści "Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

Materiały o książce

Harper Lee - oficjalny profil na Facebook.com


Recenzja książki ”Idź, postaw wartownika” Harper lee


Blogerska recenzja książki Harper Lee - ”Idź, postaw wartownika”


Kolejna zagraniczna recenzja książki ”Idź, postaw wartownika” Harper Lee


Fragmenty książki ”Idź, postaw wartownika” czyta Mary Badham

Recenzje

74 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 60 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
„Idź, postaw wartownika" świetnie sprzedaje się na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych w zaledwie tydzień od premiery wyczerpał się nakład miliona egzemplarzy. Z kolei w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia powieść kupiło aż 100 tysięcy osób! W Polsce książka ukaże się na początku listopada. Wszystko wskazuje na to, że z takim samym skutkiem. › rozwiń tekst...

Bo tak powiedział do mnie Pan: Idź, postaw wartownika

62 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 45 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Harper Lee, autorka klasyka amerykańskiej literatury – „Zabić drozda” – wraca z nową powieścią. Jej „Idź, postaw wartownika” w ciągu zaledwie tygodnia od premiery sprzedało się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i wywołało istną burzę.

O Harper Lee zrobiło się głośno, gdy w 1961 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść „Zabić drozda”. Książka opowiadająca o mrokach zaściankowej Alabamy lat trzydziestych XX wieku została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, stała się światowym bestsellerem i po dziś dzień jest zaliczana do grona najważniejszych amerykańskich książek XX wieku. Na jej podstawie Robert Mulligan nakręcił również oscarowy film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Po ponad 50 latach od ukazania się „Zabić drozda” światło dzienne ujrzała nowa książka autorki. Wiadomość o powieści dla wielu okazała się wielkim szokiem, zwłaszcza, że po sukcesie „Zabić drozda” Lee zrezygnowała z pisania i przekonywała, że to jedyna książka w jej dorobku. Po latach wypełnionych wątpliwościami i pytaniami, dlaczego pisarka poprzestała tylko na jednej pozycji, odnaleziono maszynopis jej powieści "Idź, postaw wartownika". Książka, której tytuł zaczerpnięto z Księgi Izajasza („Bo tak powiedział do mnie Pan: Idź, postaw wartownika, iżby doniósł, co zobaczy.”) okazała się być jej debiutanckim dziełem, które w latach 50. zostało odrzucone przez wydawcę, który jednak zainteresował się wzmiankami o dzieciństwie małej dziewczynki na tyle, że postanowił namówić pisarkę, żeby napisała książkę, której narratorką byłaby mała Skaut. To właśnie z tego dzieła zrodziła się słynna książka nagrodzona Pulitzerem.

› rozwiń tekst...

Harper Lee, „Idź, postaw wartownika”

64 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 50 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Jeśli istnieje tylko jeden rodzaj ludzi, to dlaczego nie możemy żyć ze sobą w pokoju? Skoro wszyscy są tacy podobni, czemu schodzą czasem z dobrej drogi i zaczynają gardzić sobą nawzajem? – Odpowiedź na to pytanie staje się głównym przesłaniem powieści stworzonych przez pisarkę Harper Lee, która w tym roku stała się bohaterką jednego z najbardziej niespodziewanych, głośnych i, co ważne – kontrowersyjnych, choć niewątpliwie zakończonych sukcesem powrotów we współczesnej literaturze.

Mało jest tak wyjątkowych historii w świecie literackim jak ta, której główną postacią jest właśnie Harper Lee. Pisarka, która stała się legendą dzięki swemu dziełu „Zabić drozda”, uhonorowana nagrodą Pulitzera po ponad półwieczu wraca, by dostarczyć wiernym czytelnikom, lecz także nowym odbiorcom kolejnej historii – historii, którą jednak skądś już znamy. „Idź, postaw wartownika” jest bowiem reinterpretacją klasyka gatunku, jakim już dawno stała się pierwsza powieść Lee. Akcja powieści toczy się dwadzieścia lat po wydarzeniach opisywanych w „Zabić drozda”. Główną bohaterką autorka uczyniła znaną dobrze czytelnikom Scout Finch, która jako dorosła kobieta odkrywa dwoistość i skomplikowanie ludzkiej natury i w niemalże brutalny sposób zostaje pozbawiona dziecięcych ideałów.

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...