Historie o zwykłym szaleństwie - okładka


Charles Bukowski

Historie o zwykłym szaleństwie

Oprawa miękka
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Rok wydania: 2015
29,00 19,42

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Nikt tak jak Charles Bukowski nie potrafi zręcznie przeplatać kultury wysokiej z niską.

Mieszając prostytucję z filozofią Kanta, przechodząc od rozpaczy do muzyki klasycznej, „stary świntuch” tworzy własną, współczesną dystopię. Nie inczej jest w przypadku nowych, niepublikowanych w Polsce opowiadań. Cięte a zarazem delikatne, humorystyczne lecz niepokojące sceny z życia amerykańskiego półświatka to proza Bukowskiego w najlepszym wydaniu — gorącokrwista, pełna skrajności i do bólu realistyczna.

"Historie o zwykłym szaleństwie" pochodzą z najlepszego okresu twórczości pisarza (początek lat 70.), w którym Bukowski stworzył również — znane polskiemu czytelnikowi — teksty, wchodzące w skład tomu Najpiękniejsza dziewczyna w mieście.

Materiały o książce

New York Times

„Od czasów George’a Orwella nikt tak świetnie nie pisał o byciu na dnie”

The Times

„Tekst chwyta czytelnika za frak i potrząsa nim tak, że grzechoczą mu zęby”


Charles Bukowski opowiada o swoje pierwszej kobiecie


Charles Bukowski i jeden z jego wierszy

Charles Bukowski - profil na Facebook.com

Recenzje

31 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 18 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
„Historie o zwykłym szaleństwie" to pierwsze polskie wydanie nietłumaczonych dotąd na język polski tekstów Charlesa Bukowskiego: pijaka, chlejusa, erotomana, menela, ale przy tym fantastycznego pisarza - indywidualisty, niepoprawnie klasyfikowanego do kręgu twórczości Beatników, który wypracował swój własny, pełen nonkonformizmu styl. › rozwiń tekst...

Ćma barowa

35 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 20 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Każda historia napisana przez Charlesa Bukowskiego daje czytelnikowi obuchem w głowę. Większość opowiadań składających się na „Historie o zwykłym szaleństwie” jest krótka, ale robi piorunujące wrażenie. I choć są różne, opowiadają jedną historię. O upadłym, upodlonym i wyobcowanym facecie, który wypluwał z jakąś niesamowitą wrażliwością niezwykle trafny komentarz na temat otaczającego go życia społecznego.

Bukowski należał do świata, którego ja nie za bardzo rozumiem. I właśnie to jest w nim i w jego książkach najbardziej intrygujące. Niemiecki pisarz polskiego pochodzenia opisywał świat, który jest mi tak odległy, prawie nierealny. W jego uniwersum wszystko jest złe, a twierdzenie, że można od tego życia uciec, wciąż będąc przy zdrowych zmysłach, brzmi wyłącznie jak pusta obietnica.

› rozwiń tekst...

Henry Charles Bukowski, Historie o zwykłym szaleństwie

38 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 21 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
O Bukowskim powiedziano już chyba wszystko. Ten niepokorny autor powieści, nowel i opowiadań a także wierszy zaliczany do kręgu twórców związanych z Beat Generation, całe życie zmagał się z alkoholizmem. Obdarzony niezwykłym darem wrażliwości odczuwania, był tak blisko prostego, nędznego i szarego życia, że uczynił je podstawą swojej twórczości. Surowy w ocenie, wulgarny i nie przebierający w słowach Bukowski pozostaje symbolem buntu, a jego dokonania czytane są wciąż z ogromnym zapałem, także przez młodych ludzi, którzy w jego ambiwalentnym stosunku do świata, życia, kobiet, miłości i bliskości odnajdują wiele uniwersalnych prawd... › rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...