Grząskie piaski - okładka


Henning Mankell

Grząskie piaski

Oprawa miękka
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2015
39,99 25,99

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

O tym, że trzeba mieć odwagę, by umrzeć, ale i odwagę, by żyć.

Henning Mankell miał sześćdziesiąt sześć lat, kiedy dowiedział się, że ma raka płuc. Grząskie piaski są zapisem myśli, które towarzyszyły mu od czasu postawienia diagnozy do momentu remisji, galerią pałacu wspomnień.
Autor przypomina sobie ludzi, zjawiska, dzieła sztuki, miejsca i zdarzenia z przeszłości, które pojawiają się w jego głowie podczas oswajania myśli o możliwej śmierci. Książka jest historią o tym, że człowiek nigdy nie pozbędzie się lęku. O tym, że najtrudniejsza w umieraniu jest samotność.

Recenzje

37 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 28 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Na początku 2014 roku u Mankella zdiagnozowano raka płuc w zaawansowanym stadium. W jego rodzinie nikt nie chorował na raka, widmo śmierci miało mieć dla niego zupełnie inne oblicze. Nie miało. Pisarz zmarł 5 października. 4 listopada ukazały się po polsku jego „Grząskie piaski" - zapis walki z chorobą nowotworową, który autor notował wcześniej w rubryce szwedzkiej gazety „Göteborgs-Posten". Oto pełna forma. › rozwiń tekst...

Wygrzebać się z grząskiego piasku

34 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 29 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Henning Mankell, jeden z najwybitniejszych szwedzkich pisarzy, w wywiadach przekonywał, że kiedy przestanie opowiadać historie, umrze. Życie postanowiło sprawić mu nie lada psikusa i ironicznie samo nie pozwoliło mu już więcej opowiadać. W październiku tego roku pisarz zmarł na raka płuc. Miał 67 lat. Od kilku dni na księgarnianych półkach i w internetowych sklepach znajduje się jego ostatnia pozycja – „Grząskie piaski”, tym razem autobiograficzna, w której autor opowiada o swoim życiu i chorobie.

Mankell zasłynął w świecie cyklem powieści kryminalnych, których głównym bohaterem był Kurt Wallander – jeden z najbardziej rozpoznawanych literackich komisarzy, który walczył z upadkiem szwedzkiego społeczeństwa.

› rozwiń tekst...

„Grząskie Piaski” Henning Mankell

38 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 28 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Henning Mankell zmarł w październiku tego roku po walce z chorobą nowotworową. Rok wcześniej pojawiła się jego wspomnienia z okresu próby poradzenia i pogodzenia sobie z rakiem płuc z przerzutami. W Polsce książka ukazała się w listopadzie, pod tytułem „Grząskie Piaski”. 

 Pisarz był jednym z najpopularniejszych autorów szwedzkich kryminałów. Stworzył jedną z kultowych postaci literackich, mianowicie policjanta Kurta Wallandera (jego imię i nazwisko autor wybrał z książki telefonicznej), którego przygody szwedzcy czytelnicy mogli śledzić przez dwadzieścia lat, natomiast w Polsce pierwsza książka z serii ukazała się w 2001 roku. Kryminały zostały docenione za ukazanie żmudnej, drobiazgowej i czasochłonnej pracy policji, jak i za samą postać głównego bohatera, którego pisarz starał się pokazać realistycznie. Postać ewoluuje na przestrzeni kolejnych książek, uczy się, jego poglądy się zmieniają, choruje (między innymi na Alzheimera).

Ważnym elementem książek Henning Mankell jest ich społeczny przekaz. Pisarz krytykował w nich Szwecję, która ukazuje siebie jako idealne państwo opiekuńcze, do którego wdziera się „importowane zło”, czyli obcy przestępcy, imigranci, terroryści, a zataja swoją ciemną stronę, którą są hipokryzja, ksenofobia, rasizm i tak dalej. Przygody policjanta Wallandera powstały pod wpływem narastającego rasizmu w Szwecji w latach 80. XX w. 

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...