Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK - Emil Marat, Michał Wójcik | okładka
Znak literanova

Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK Michał Wójcik, Emil Marat

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2016-01-11

ISBN: 978-83-240-3627-1

Wydawnictwo: Znak literanova

Format:

Cena katalogowa: 42,90 zł

Inne wydania

Oprawa twarda

więcej

42,90 zł 21,45 zł


Opis

Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego “Wapiennika” - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne.

Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat.

W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem. Widzę, że jest blady i takim chrapliwym głosem mówi: – Ranny jestem… (…) »Naprawa« się wychylił i zobaczył, że na końcu Mazowieckiej, przy placu Napoleona, stoi oddział Niemców. Wszyscy z karabinami, patrzą w naszą stronę. Położyliśmy »Gila« w bramie, pamiętam, że na jego piersiach pojawiła się plama krwi, która zaczęła rosnąć. Zrobiła się duża. I wtedy jakby poczuliśmy, że to może być koniec…

Niebezpieczne pościgi, uliczne strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z brutalnego filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.


Jak wyglądała hierarchia egzekutorów? Czy miewali wyrzuty sumienia? Czy wojna usprawiedliwia wszystkie rozkazy ? Ile likwidatorzy dostawali za „robotę”, czyli zastrzelenie „delikwenta”?
Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?


Emil Marat - dziennikarz, pisarz, Michał Wójcik – historyk, dziennikarz – laureaci Nagrody Historycznej „Polityki” za bestsellerową książkę Made in Poland – wywiad z legendarnym żołnierzem Kedywu Stanisławem Likiernikiem.

Polecane bestsellery

Zobacz film

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski opowiada o swoich wojennych przeżyciach

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Ptaki drapieżne

2016-04-18 Ptaki drapieżne to prawdziwa historia likwidatora z kontrwywiadu AK. Strona po stronie czytelnik wprowadzany jest w ponure życie wojenne. Autorzy wywiadu - rzeki w sposób bardzo obrazowy przedstawiają losy głównego bohatera. Autorzy przedstawiają kolejno etapy rozwoju „zawodowego" Sępa. Od małego chłopca do czasów wykonywania egzekucji. W książce nie raz stosowane są opinie innych uczestników lub badaczy historycznych dotyczących omawianych akcji. Pokazują okrutny okres w naszej historii. Książkę tę powinien przeczytać każdy.
85 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 42 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

PTAKI DRAPIEŻNE

2016-04-18 Emil Marat dziennikarz i pisarz oraz Michał Wójcik historyk i dziennikarz są autorami kolejnej bestsellerowej książki „PTAKI DRAPIEŻNE".
78 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 55 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Nie tylko dla historyków

2016-02-16 "Ptaki Drapieżne" E. Murata i M. Wójcika to pierwsza pozycja z literatury historycznej, która od samego początku zaciekawiła mnie. I to nie chodzi o opisywane wydarzenia historyczne, czy ich waga na losy II wojny światowej ale forma w jakiej autorzy ją przedstawiają.
95 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 82 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.