Piotrowice Śląskie Monografia dziejów dzielnic Katowic, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna - okładka


Stefan Gierlotka

Piotrowice Śląskie Monografia dziejów dzielnic Katowic, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna

Oprawa twarda z obwolutą
Liczba stron: 262
Wydawnictwo: Śląsk
80,00 69,12

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Przez Piotrowice wędrowały szwadrony wojsk, szli kupcy, poselstwa, orszaki królewskie. Tutejsza ziemia bogata jest w zasoby naturalne – węgiel kamienny, kamień wapienny i urodzajną glebę, a przede wszystkim w ludzi, z pozoru małomównych, lecz serdecznych, pracowitych i miłujących swoje strony. Z dawien dawna gmina ta słynęła ze wzorowo prowadzonych gospodarstw rolnych i stawów hodowlanych. Swoisty lokalny koloryt nadawały jej działające towarzystwa kulturalne i oświatowe.
Piotrowicki urząd gminy pod koniec XIX wieku zarządzał dodatkowo miejscowościami Ochojec i Kostuchna. W okresie międzywojennym rozwijający się w okolicy przemysł nie zdominował charakteru Piotrowic, jednak ostatnio istotnym przeobrażeniom uległ ich architektoniczny i urbanistyczny kształt. Wzniesiono nowe, wielopiętrowe osiedla mieszkaniowe, modernizuje się starszą część Piotrowic. Dzielnica nabiera charakteru wszechstronnie rozwijającego się ośrodka.
W 1951 roku Piotrowice wraz z Ochojcem znalazły się w granicach Katowic. W ciągu ostatniego półwiecza zmieniło się wiele, prawie wszystko. Inny jest obraz miejscowości, jej mieszkańców, ich potrzeb i dążeń, a nade wszystko tempo życia. Mimo tych ogromnych zmian Piotrowice nie zatraciły jednak swojego
wyjątkowego charakteru.

Książka jest rezultatem pracy badawczej Stefana Gierlotki i jego pasji zgłębiania historii rodzinnej ziemi. Czytelnik znajdzie w książce opis dawnych i współczesnych dziejów Piotrowic, Ochojca i Kostuchny oraz liczne reprodukcje zdjęć, rysunków i dokumentów, obrazujących lokalny dorobek materialny, życie społeczne, kulturalne, polityczne i gospodarcze, a także środowisko naturalne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...