Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro - Judyta Fibiger | okładka
Znak literanova

Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro Judyta Fibiger

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-3803-9

Liczba stron: 288

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 160x200mm

Cena katalogowa: 44,90 zł

Rok wydania: 2017

44,90 zł 20,21 zł


Opis

Pierwsza w Polsce rozmowa z Barbarą Hulanicki, kobietą, która odmieniła oblicze mody.

IKONA STYLU

REWOLUCJONISTKA MODY

MATKA CHRZESTNA FAST FASHIONW latach 60. zawładnęła swingującym Londynem. Stworzyła kultową markę Biba. Wylansowała tanią modę i rozpoznawalny styl Biba look, który wciąż inspiruje.

W jej butiku pierwsze kroki w świecie mody stawiała m.in. młodziutka Anna Wintour, przyszła redaktorka amerykańskiego „Vogue’a”. W londyńskiej Bibie bywali i ubierali się Twiggy, Rolling Stonesi, David Bowie, Freddie Mercury czy Brigitte Bardot. Nic dziwnego, przecież był to najpiękniejszy sklep świata.

Jak to się stało, że córka polskiego dyplomaty, chrześniaczka Rydza-Śmigłego, dziewczyna z dobrego domu stała się wielką buntowniczką w świecie mody?
W rozmowie z Judytą Fibiger Barbara odsłania kulisy swojej kariery i fascynującej podróży przez życie.


Barbaro, jesteś inspiracją.

Kate MossZawsze była o jeden krok do przodu przed innymi. Jest dla mnie ikoną stylu.

TwiggyPolecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Modna Biba

2019-02-06 Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro to zapis rozmów Judyty Fibiger z nieco zapomnianą już kreatorką mody polskiego pochodzenia. W latach 60tych XIX wieku Hulanicki była u szczytu zawodowej popularności, jej projekty budziły sensację, kolekcje w mgnieniu oka znikały ze sklepów, a Biba- jej modowe dziecko- szybko stała się kultową marką. Projektowane przez nią ubrania nosiły nie tylko zafascynowane nową modą młode Brytyjki, ale i takie sławy jak choćby aktorka Brigitte Bardot, czy lider Rolling Stone Mick Jagger. Obfitość fotografii i szkiców modowych projektów znakomicie uzupełnia słowo pisane i przenosi czytelnika w świat zwariowanej mody lat 60tych. Niezwykła opowieść o wizjonerskiej kobiecie podążającej za swoją pasją.

Uzależniona od mody

2019-02-05 Judyta Fibiger, reżyserka, scenarzysta i pisarka, dobrze rozumie modę, co udowodniła już kilka lat temu jako twórczyni filmu dokumentalnego „Political Dress". Początkiem maja ukazała się jej książka „Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro", w której umieszczony został zapis rozmów autorki z prawdziwą rewolucjonistką mody, Barbarą Hulanicki, która pomimo olbrzymiej światowej sławy w Polsce wciąż pozostaje nieznana. Projektantka urodziła się w Warszawie, ale dzieciństwo spędziła w Palestynie, a stamtąd przeniosła się do Anglii. To właśnie tam, w latach 60. stworzyła kultową markę Biba i stała się modowym autorytetem dla gwiazd muzyki i filmu, modelek, a przede wszystkim dla tysięcy młodych kobiet.

W rozmowie z Fibiger, Hulanicki ujawniła wiele szczegółów ze swojego życia zawodowego i prywatnego. Portret jej rodziny składa się z mozaiki intrygujących postaci uwikłanych w niezwykłe, ale też często trudne wydarzenia. Jaka jest dziś ta wyjątkowa kobieta? Mając na koncie tak wiele sukcesów mogłaby stać się wyniosłą gwiazdą, tymczasem ona pozostaje dowcipną, pełną młodzieńczej ekspresji kobietą. Nadal tworzy i odnosi sukcesy. Jej pozytywny stosunek do świata wyraźnie wyczuwa się w książce.

Rozmowa Judyty Fibiger z Barbarą Hulanicki jest pełna barwnych historii i wspomnień z okresu, kiedy rodziła się street fashion. Do Biby, najpopularniejszego butiku tamtych czasów, przychodzili m.in. Rolling Stonesi, księżniczka Anna, Twiggy, David Bowie, Freddie Mercury i Brigitte Bardot. Niemal wszystko, co stworzyła Hulanicki stało się kultowe - logo, styl nawiązujący do art deco, zapierające dech wnętrza sklepu Big Biba, wyrazisty makijaż i oczywiście ubrania. To właśnie Barbarze Hulanicki świat zawdzięcza charakterystyczny styl w modzie, tzw. Biba look, z którego do dziś czerpią kobiety. Mało kto wie, że to nasza rodaczka wylansowała modę na mini, wysokie, obcisłe kozaki zakładane do krótkich spódnic i sukienek, kolorowe szminki oraz sztuczne rzęsy. Bunt wobec stonowanej, powojennej estetyki okazał się tym, czego potrzebowały kobiety. Miłość do projektowania połączona z niestrudzonym wysiłkiem, pasją, i talentem musiała zostać dostrzeżona. To, co oferowała Hulanicki było innowacyjne, a do tego piękne. Dlatego styl Biby jest ponadczasowy.

Jednak nie tylko fenomen Biby zachęca do poznania Barbary Hulanicki. Bezdyskusyjnym walorem tej pozycji jest jej wspaniała estetyka. Wydana w nietypowym formacie, na kredowym papierze, uzupełniona licznymi ilustracjami książka przypomina piękny album, który po prostu chce się trzymać w rękach. Serdecznie zapraszam do lektury.

Zawsze warto marzyć...

2019-02-05 W odległej już przeszłości wieszcz marzył by książki trafiły pod strzechy.
Zawsze warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Obecnie rynek wydawniczy oferuje pokaźną podaż różnorodnych produktów w postaci książek.
Owocem demokracji jest wolność słowa, także pisanego. Czasem chciałoby się powiedzieć, niestety... Na szczęście wśród setek tytułów można wyłowić prawdziwą perłę.
W maju ukazała się taka perła. To książka Judyty Fibiger o Barbarze Hulanicki.
Eleganckie, oryginalne wydanie zachęca do wzięcia do ręki. Dopracowany każdy szczegół- kolorystyka, grafika okładki, fotografie, rodzaj czcionki, skład tekstu.
Nie mogło być inaczej, bowiem książka poświęcona jest wybitnej osobowości, artystce, genialnej projektantce mody, wielkiej kobiecie, Polce- Barbarze Hulanicki napisana przez równie wybitną pisarkę, scenarzystkę i producentkę, Judytę Fibiger. Taka rozmowa była możliwa dzięki przyjacielskim relacjom autorki z bohaterką, pozwoliła na odkrycie wielu niedostępnych dla innych, zakamarków życia Barbary.
Judyta podjęła się niezwykle ważnego, ale i niełatwego zadania.
Barbara Hulanicki należy do wciąż wąskiego grona Polek, które zrobiły światową karierę- odniosła niekwestionowany sukces na modowym rynku.Jako nastolatka doświadczyła traumatycznych przeżyć, które z pewnością odcisnęły swoje piętno i wpłynęły na jej dalsze życie.
Przykre jest to, że Barbara stała się przy okazji promocji książki przedmiotem wszechobecnej nienawiści i ataków.
To niskie nieuprawnione zarazem.
Barbara, to wyjątkowa osoba o niezwykłym talencie.
Jedną z miar jej fenomenu było stworzenie Biby - awangardowej w latach 60-tych firmy, która zmieniła oblicze londyńskiej ulicy.
Wprowadziła nowe fasony, nową kolorystykę. Stworzyła nowoczesny totallook. Zmieniła ulice Londynu, z pewnością nie tylko zewnętrznie. Moda to świadek przekazu każdej i każdego z nas, jeden ze sposobów komunikowania światu o tym, kim jesteśmy.
Barbara wpłynęła bez wątpienia także na mentalności, sposobu bycia, stylu życia wielu...
Dodała pewności siebie kobietom i wzmocniła je wewnętrznie.
Kreacje Biby były nie tylko interesujące, energetyczne, z feelingiem, ale i dostępne...
To ważny atut Biby - firmy dla wielu, nie tylko dla wybranych. Noszenie tych ubrań czyniło kobiety wyjątkowymi.
Barbara to kobieta odważna, pewna siebie, światowego formatu dama uznana przez wielu znanych i wielkich.
Wciąż zachwyca, emanuje pomysłami, kreatywnością i otwartością na nowe wyzwania.
Zapoznanie się z taką bohaterką i zachęcenie do nawiązania i podtrzymywania tej znajomości, przedstawianie jej osiągnięć i sukcesów, uchylenie kart życia, pokazanierelacji, zainteresowań i wartości stanowiło przedmiot niezwykłej rozmowy Judyty Fibiger z bohaterką, amerykańskiej rozmowy prowadzonej w różnych okolicznościach, sytuacjach i miejscach. Mądrej rozmowy...
Do rzadkości należy, by pisarz z taką zręcznością, kulturą i atencją prezentował swojego bohatera. Judycie się to udało. Gratulacje.
Barbara to kobieta prawdziwa, nie plastikowa z dużym dystansem do siebie, poczuciem humoru, z ogromnymi pokładami wrażliwości. Stylowa, piękna, o dziewczęcej sylwetce. Niezwykle silna. Ta siła pozwoliła jej i pokonać wiele tragicznych zdarzeń jakie napotkała na drodze życia. Przez lata uskrzydlała ją miłość - kochającego i kochanego męża - wielkiego patrioty, który zginął tragicznie.
Barbara jest osobą wierzącą, mówi o tym otwarcie bez zbędnego zakłopotania.
To prawdziwy geniusz.
Jest przykładem kobiety dojrzałej, która z niczego nie rezygnuje. Jest wciąż ciekawą życia i świata. Nie zastyga w przeszłości, bo „ważne jest tylko jutro". Te słowa, które wypowiedziała w trakcie rozmowy z Judytą stanowią jej motto i są warte implementacji. Spotkanie z Barbarą może być dla nas lekcją życia.
Zachęcam Państwa do spotkania z tą niezwykłą kobietą w zaciszu własnych domów, do spotkania z damą, która zrewolucjonizowała oblicze mody.
Zapewniam, że to spotkanie może także zmienić oblicze wielu z nas, zainspirować do podejmowania nowych wyzwań, do nowego otwarcia. To książka na każdy czas.
Judyto- dziękuję za stworzenie nam takiej możliwości!

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.