Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie - Michał Wójcik | okładka
Znak literanova

Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie Michał Wójcik

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2018-03-12

ISBN: 978-83-240-3825-1

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 155x235mm

Cena katalogowa: 44,90 zł

Rok wydania: 2018

44,90 zł 20,21 zł

Oszczędzasz 24,69 zł
-55 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

Najgroźniejsza polska agentka. Śledztwo dziennikarskie. Fakty, których dotąd nikt nie połączył.

Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo.
Prowadzi własną wojnę.

Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.

Po wojnie Wanda nie przestaje uwodzić. Teczka z jej nazwiskiem trafia na biurko oficera UB. Kilkadziesiąt lat później śladem tajemniczej agentki rusza dziennikarz i historyk.
Odkryje fakty, których nikt wcześniej nie połączył.

Jaką rolę miała do odegrania najgroźniejsza polska agentka?
Kim byli jej kochankowie? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii?Michał Wójcik – historyk, dziennikarz, laureat Nagrody Historycznej „Polityki” za napisaną wspólnie z Emilem Maratem książkę o Stanisławie Likierniku Made in Poland. Współautor bestellerowych Ptaków drapieżnych, historii likwidatora z AK Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego. Autor wydanego w 2017 roku wywiadu rzeki z Zofią Posmysz Królestwo za mgłą.

Polecane bestsellery

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Kobieta zagdka

2019-01-29 „Kobieta zagadka"
„Baronówna Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki" Michała Wójcika to kolejna książka opowiadająca o czasach wojny. Wanda Kronenberg jest córką barona Leopolda Jana Kronenberg, arystokraty żydowskiego pochodzenia. W wieku 17 lat doświadcza co to wojna. By ocalić siebie i swoją rodzinę wchodzi do labiryntu z którego jest tylko jedna droga wyjścia. Zostaje najbardziej znaną agentką na usługach-jak jej się to udaje? Jest powiązana zarówno z AK, jak i z Abwehrą, Gestapo, NKWD oraz z wywiadem brytyjskim. Dzięki swojej inteligencji i nietuzinkowej urodzie manipulowała mężczyznami wciągając ich tym samym do swojej gry. Trudno uwierzyć, że jedna osoba mogła tyle zdziałać, w jaki sposób tego się niestety nie dowiemy. W mojej biblioteczce to druga propozycja tego autora, z którą mam możliwość się zapoznać. I w tym przypadku mnie nie zawiódł. Książka przykuła moją uwagę od samego początku, choć nie ukrywam, że musiałam czytać ją w skupieniu. Zawiera mnóstwo ciekawych historii o których nie miałam wcześniej pojęcia. Bardzo ciekawy reportaż, napisana w sposób rzetelny, łatwy do zrozumienia. Autor postawił sobie bardzo wysoka poprzeczkę, składając obraz naszej bohaterki niczym rozsypane puzzle. Zdecydowanie polecam.

BARONÓWNA

2019-01-29 „BARONÓWNA"
„Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo."
Kolejna praca Michała Wójcika, autora znaczących książek „Królestwo za mgłą", „Ptaki drapieżne" i wielu innych. Dziennikarskie śledztwo historii wojennych zawirowań młodej i pięknej baronówny. Dużo się mówiło o jej zaangażowaniu w działalność konspiracyjną ale nie wiadomo co w tych przekazach było prawdą a co tylko mitem. Autor próbuje zmierzyć się z relacjami opisującymi działalność szpiegowską Wandy Kronenberg. Dociera do dokumentów, często zawierających sprzeczne zapisy. Żyjący świadkowie też mają różne wspomnienia tamtych wydarzeń.
Wanda Kronenberg, młoda kobieta uważana była za szpiega przez niektórych nawet na kilku frontach, ginie nie doczekawszy końca wojny. Większość jej działań owiana jest tajemnicą, braku jest dowodów, sporo jest domysłów niż jednoznacznych ustaleń. Jej działalność szpiegowska, życie prywatne a nawet data oraz miejsce śmierci mają kilka sprzecznych wersji. Uważana za zdrajczynię, zamordowana przez likwidatorów szpiegów wojennych nigdy nie doczekała się rehabilitacji. Jedynie jej ojciec wierzył do końca, że padła ofiarą katastrofalnej pomyłki.
Dobrze napisana książka, wciągająca, interesująco przedstawione zdarzenia dotyczące opisywanej historii. Dla czytelników interesujących się tematyką II wojny światowej będzie to ciekawa lektura.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Fascynująca opowieść o bardzo młodej agentce „Baronównie”.

2019-01-28 W okupowanej Warszawie w czasie II wojny światowej wytworzył się swoisty bałagan, w którym jak w mętnej wodzie szaleli szpiedzy obserwując się wzajemnie. I nagle w tym chaosie zaistniała Wanda Kronenberg „Baronówna" wywodząca się z arystokratycznej, kosmopolitycznej rodziny. Postrzegam ją jako niebezpieczną agentkę, która raczej nie była Czarnym Koniem wywiadów. Autor książki postanowił podążyć jej tropem, co mu się bardzo dobrze udało. Gorąco polecam tę opowieść mistrzowsko wzbogaconą kilkoma fragmentami fabularyzowanymi.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.