Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach - Aleksandra Chrobak | okładka
Znak literanova

Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach Aleksandra Chrobak

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-07-25

ISBN: 978-83-240-3635-6

Liczba stron: 304

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 36,90 zł

Rok wydania: 2016

Zajrzyj do środka

36,90 zł 24,99 zł

Oszczędzasz 11,91 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów.

W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.

Autorka jest wymarzoną przewodniczką po tym fascynującym świecie. Ze swadą i humorem opisuje kraj, który stał się jej drugim domem. Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny.

~ * * * ~

Rozdziały tej książki układają się w fascynującą mozaikę – barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy, ale do którego po zakończeniu lektury wszyscy będziemy chcieli polecieć.


Aleksandra Chrobak – absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki z Krakowa, która kilka lat temu zamieszkała w Abu Zabi. Zawzięta tropicielka tajemnic Bliskiego Wschodu.


Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

ZEA

2019-02-14
Aleksandra Chrobak zawarła w swojej książce, która moim zdaniem nie jest stuprocentowym reportażem, ale raczej wspomnieniami i spostrzeżeniami spisanymi podczas mieszkania w chyba najbardziej kontrastowym i najbardziej zaszufladkowanym w stereotypy europejskiego myślenia kraju, jakim są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Do tej pory, kiedy słyszałam Arabia, Emiraty, Dubaj, zawsze wyobrażałam sobie bogato zdobione tradycyjne stroje, kobiety zasupłane w abaje, z małą szparką na oczy, z mężczyznami rządzącymi wszystkim, oczywiście przed oczy podchodzą wieżowce zbudowane za petrodolary. Ale okazuje się, że jeak wszystko niepoznane ma pod spodem wiele warstw. Aleksandra Chrobak pokazuje to czego sama doświadczyła i co sama zauważyła.

Tytułowe "Beduinki na Instagramie" są jednym z takich zachowań, które nam nie mieszczą się w normach europejskich. Bo kto rozumie kulturę innego kraju, odmienną w każdym aspekcie, choć niejednokrotnie kryje w sobie prawdy mające podłoże w tradycji? Kobiety na całym świecie mają potrzebę bliskości, adorowania, bycia traktowaną jak księżniczka. W Emiratach jest to dosyć specyficznie okazywane. Kobiety w Emiratach mogą korzystać ze wszystkich dobrodziejstw zachodniej kultury (noszą torebki, byty najmodniejszych projektantów), ale tylko na warunkach ustalanych przez męża, brata, ojca. Instagram jest narzędziem ułatwiającym komunikację pomiędzy dwoma osobami, które chcą po prostu ze sobą porozmawiać, czy nawiązać jakąś relację. Podobnie jak galeria handlowa. To miejsce, gdzie mężczyźni idą na łowy i to dosłownie. Polują na partnerki czasem na potrzebę chwili, a czasem na życie. Takie zachowanie w naszej kulturze byłoby postrzegane za dosyć dziwne. Ale w miejscu gdzie normalne kontakty pomiędzy kobietą, a mężczyzną są zakazane jest to forma naginania kulturowych obyczajów do zmieniających się czasów.

Czytając książkę Aleksandry Chrobak uświadomiłam sobie jak ważnym jest stwierdzeniem jest powiedzenie "twarzą w twarz". W kulturze zachodniej rozmowa z patrzeniem w oczy, a także rozczytywaniem z gestykulacji twarzy jest czymś normalnym. Ciekawym doświadczeniem podzieliła się autorka opisując jak rozmawia się z kobietą zakrytą od stóp do głów, gdzie za czarnym materiałem słyszy się tylko głos, którego nie można dopasować do twarzy, wieku, osoby.

"Beduinki..." są przewodnikiem pełnym podpowiedzi jak się poruszać po świecie Emiratów. Jest tam bardzo dużo uwag i opisów w jaki sposób czytać znaki krajobrazu, czy symbole ubioru, które dla naszej kultury nic nie znaczą. Jest to bardzo egzotyczne, a zarazem praktyczne, ponieważ my nie rozróżniamy różnicy pomiędzy nikabem a hidżabem.

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na piękne acz symboliczne zdjęcie na okładce. Jest na nim przedstawiona autorka, która stoi na tle Białego Pałacu/Meczetu Szejka Zajeda, który doprowadził kraj do wielkiego bogactwa rozdając majątek zgromadzony w pałacu narodowi. Jak otrzymałam książkę do recenzji stwierdziłam, piękna okładka. Ale kiedy przeczytałam książkę otworzyła mi się szufladka symboliki tej grafiki. Czarna suknia kobiety jest otoczona bielą Pałacu, a biały kolor to kolor zarezerwowany szczególnie dla mężczyzn. Jest nawet takie zdjęcie w środku, bo książka jest opatrzona ilustracjami obrazującymi życie w ZEA, gdzie kobieta w czarnej sukni i mężczyzna w białej szacie stoją obok siebie z telefonami w rękach. Wracając do zdjęcia okładkowego, jak również do opowieści o polowaniu na kobiety w galeriach handlowych to zdjęcie nabiera innego, symbolicznego znaczenia.

Beduinki na Instagramie

2016-11-29
Książka opisuje przepych i niesamowite bogactwo Emiratów, widoczne na ulicach jak i życie zwykłych ludzi, zabiera czytelnika w nieznany świat, który intryguje od pierwszej strony. Pozwala nam bardzo wyraziście wyobrazić sobie ten niezwykle fascynujący kraj.

Beduinki na Instagramie

2016-11-03
Aleksandra Chrobak zabiera nas w podróż do trudnego miejsca - Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obdziera to miejsce z tajemnic.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.