Czarny charakter - Łukasz Stachniak | okładka
Znak Horyzont

Czarny charakter Łukasz Stachniak

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-03-27

ISBN: 978-83-240-4206-7
EAN: 9788324042067
Liczba stron: 544
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 140x205mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Rok wydania: 2017

49,90 zł 22,46 zł

Produkt niedostępny

Opis

Trzy Warszawy. Dwóch przyjaciół z marginesu. Jedno pragnienie władzy. I zemsty.

Zaskakujący debiut Warszawiaka z ulicy Twardej to dzieje miasta, które zniknęło, opowiedziane językiem, którego już nie ma.

Fałszerze, kieszonkowcy, włamywacze, płatni zabójcy oraz skorumpowani stróże prawa.
Ulice-legendy: Krochmalna, Żelazna, Twarda.
Domy gry, burdele, mordownie.
Walki gangów, brutalne morderstwa, nierozwikłane zbrodnie, które nie doczekają się kary.


Czarny charakter to powieść o warszawskiej ulicy. Tej przedwojennej, tej okupowanej i tej stalinowskiej. Przewodnikiem po niej jest Ładeczek Lajzer, wnuk podrzędnego poborcy haraczu. Wraz z nim zawitamy na stołeczne bazary, do spelun, zrujnowanych domów i przeludnionych piwnic.


Wyszedł z domu w samej koszuli i skarpetach, na trói czerwony jak rak, nie od zimna bynajmniej. W lewej ręce ściskał flaszkę do połowy pustą, w prawej toporek jak do mięsa bicia. Łzy na policzkach i smutny katar na wąsach zdążyły mu zamarznąć, zanim się odezwał.
– Won stąd – powiedział. – Za mało nieszczęścia na ten dom sprowadziłeś? Won z ziemi mojej. Jak psa, jak psa ubiję, jeśli na oczy zobaczę.
Najbardziej przerażające w nim było, że mówił powoli jak nigdy. Głosem pełnym goryczy cedził słowa przez zęby, żeby mu pijanego języka nie poplątały. Gniew i rozpacz w najczystszej postaci. Nikt o zdrowych zmysłach na metr nie odważyłby się do tego starca podejść. Ten napił się gorzały i powtórzył:
– …jak psa.

Witkacy już poznał Czarny Charakter Stachniaka

Nie ma cwaniaka na Warszawiaka! Tym bardziej na Łukasza Stachniaka, a już na pewno nie ma cwaniaka nad Ładeczka Lajzera, bywalca Krochmalnej, Twardej i Żelaznej.

Witkacy już się przekonał. Sięgnął po zamaszyście rozpisany debiut Stachniaka i odnalazł tam trzy portrety Warszawy jakiej nie znał! I to językiem mordowni, brudnymi dialogami fałszerzy, kieszonkowców, włamywaczy i płatnych zabójców załatanej.

Na takie literackie mięso nasz Witkaś już nie mógł się doczekać. Szewska pasja go ogarniała na widok tych czystych, bezkrwistych powieści.

Wreszcie może pozwiedzać przedwojenne warszawskie speluny, burdele i zrujnowane domy. A to podróż godna uwagi Witkasia.


Ciekawostki historyczne

Dawna stolica to nie tylko brylowanie na salonach i przestępstwa w białych rękawiczkach. Prawdziwe zbrodnie rodziły się z nędzy, w dzielnicach, do których nawet za dnia strach było się zapuszczać. Nie można tam było ufać nawet dzieciom, wychowywanym przez ojców-złodziei i matki-prostytutki. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Paryż północy? Na pewno nie. Nawet nie Praga. Polska stolica była uznawana, na równi z Londynem i Neapolem, za najbardziej zabłocone miasto Europy. Poza reprezentacyjnym centrum żyło się ciężko. Patologia biedakolonii degenerowała wszystkich. Ale najwięcej przegrały, jak zwykle, dzieci. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Tylko zbrodnia

2019-02-02
Kolejny mocny debiut. Ten i poprzedni rok są w nie pełne. Wiele osób stara się napisać ciekawą i przyciągającą uwagę książkę. W przypadku Łukasza Stachniaka to był sukces. Jego powieść to
„Czarny charakter".
To historia Warszawy. Takiej, której już nie ma. Co więcej pisana językiem, który już nie istnieje. Tak, cała książka jest niesamowicie osadzona w czasach, których nit już nie pamięta lub nie chce pamiętać.
Morderstwa, grabieże czy wyłudzanie haraczu to codzienność naszych dwóch bohaterów.: Ładeczek Lajzer oraz Innocenty zwany Inneczkiem. Poznali się we wczesnej młodości w miejscu o wątpliwej reputacji. Od tego czasu ich drogi są połączone jak Warszawa ze zbirami, dzięki którymi jakoś się jeszcze żyje.
Jeśli szukacie w tej powieści wyrzutów sumienia, odkupienia win czy kary to ich nie znajdziecie. Jest tu raczej sama zbrodnia oraz świetny język dzięki któremu z wielką chęcią dodaje do oceny kilka gwiazdek, bo tak... bo kocham i tak Warszawę.
Dla kogo jest ta pozycja? Dla warszawiaków na pewno, ale też dla ludzi chcących przeczytać coś innego, bardziej mrocznego, coś co pokazuje prawdę o czarnych charakterach.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.