Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? - Marek Rybarczyk | okładka
Znak literanova

Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? Marek Rybarczyk

Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-04-04

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Rok wydania: 2016

39,90 zł 23,94 zł


Opis

Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy?

W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić.

Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry.
Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill.

Nigdy nie miała być królową.
Elżbieta II.
Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze?


Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.

Tajemnice, sekrety, zdrady.
Oto prawdziwa historia Elżbiety II.


Marek Rybarczyk - były dziennikarz BBC i wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Londynie. Potem dziennikarz „Przekroju” oraz publicysta „Newsweeka” i „Newsweeka Historia”. Autor Tajemnic Windsorów (2013). Pisuje do „Polityki” i „Focusa”. Polak, ale także Brytyjczyk. Cynik patrzący z dystansem na oba narody. Uwielbia kuchnię indyjską i koty. Mieszkał w New Delhi i Szanghaju.

Polecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Sekrety Królowej

2019-02-15 Królowej Elżbiety II i jej rodziny nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jedna z najbardziej znanych kobiet świata to osoba wpływowa i szanowana. Każdy nieraz słyszał jakąś plotkę dotyczącą Królowej lub osoby z jej bliskiego otoczenia. Jej dzieciństwo, które można było odrobinę podejrzeć w oskarowym filmie z Colinem Firthem w roli głównej, zdrady jej męża, barwne życie najstarszego syna, życie i śmierć Diany czy rodzina ukochanego wnuka Williama. Czy chcemy, czy nie informacje o "royalsach" docierają do nas nazbyt często. Czasem to radosne informacje (jak chociażby narodziny najmłodszych Windsorów w 2013 i 2015 roku), najczęściej jednak są to skandale, które są pożywką dla mediów. I choć nieraz słyszeliśmy o zdradach Karola, występkach Harry'ego czy innych członków rodziny królewskiej, nie wszystkie skandale, w sposób czasem kontrolowany, ujrzały światło dzienne.

Książka Marka Rybarczyka to opis życia Elżbiety od wczesnej młodości do dzisiejszych czasów. Książka zawiera jednak dużo więcej, bo ogromny zbiór ciekawostek z życia Elżbiety jak i jej najbliższych. Nie brakuje pikantnych szczegółów z życia "royalsów", opisu romansów i wybryków, których liczba jest naprawdę imponująca. Książka rzuca również inne światło na sytuacje z życia Windsorów, które są doskonale znane większości osób. Lubiana i podziwiana księżna Diana jest tutaj przedstawiona jako osoba niedojrzała i rozchwiana emocjonalnie. Z dużą dokładnością opisane są jej romanse i stosunki z mężem oraz jego rodzicami. Co do samej Elżbiety, przedstawiony jest tu obraz dość krytyczny. Autor zwraca uwagę na trudny charakter królowej, na który wpływ miało dzieciństwo spędzone w separacji od rówieśników i świata zewnętrznego. Uczona od młodości, by nie okazywać uczuć nie potrafi nawiązać poprawnych relacji nawet z własnymi dziećmi. Przekonana o misyjnej roli sprawowania władzy w monarchii, całkowicie poświęca się sprawom urzędowym zaniedbując własne dzieci pragnące czułości oraz zainteresowania. Również małżeństwo Królowej z Filipem jest ułudą i istnieje tylko dla dobrego imienia monarchini. Jedynie ukochane psy i konie są wstanie sprawić radość Elżbiecie II i odciągnąć ją od obowiązków spoczywających na jej głowie.

Książka "Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?" to miłe zaskoczenie dla czytelnika. Jeśli ktoś spodziewa się książki pełnej jedynie pochwał i zachwytów nad najdłużej panującą królową będzie zaskoczony krytycznym spojrzeniem na jubilatkę, która w wieku 90-ciu lat ani myśli o zrzeknięciu się korony na rzecz księcia Karola.

Szklany klosz

2019-02-14 Gdyby ktoś zapytał mnie, z czym kojarzy mi się dynastia Sachsen-Coburg-Gotha, zapewne umilkłabym zażenowana własną ignorancją i rozpaczliwie szukałabym w pamięci strzępów wiedzy z lekcji historii. Gdyby jednak ktoś zapytał mnie, co kojarzy mi się z dynastią Windsorów, na pewno w pierwszej kolejności wymieniłabym księżną Dianę. W 1997 roku miałam lat 5 i wciąż mam przed oczami widok mojej płaczącej mamy, oglądającej transmisję z pogrzebu księżnej. Zatem z rodziną Windsorów mam przebłysk osobistego wspomnienia. Cóż jeszcze? Zapewne wymieniłabym księcia Karola, bo zawsze wydawał mi się tragikomiczny (czeka biedak na tron tyle lat i doczekać się nie może) i oczywiście księcia Williama i księżną Kate z dziećmi, jednak jest to efekt dostępności tego tematu (a także faktu, że ich dzieci są urocze). Pewnie nie zapomniałabym też o imprezowiczu, księciu Harrym. Co ma zatem dynastia Sachsen-Coburg-Gotha do Windsorów? Jeśli nie wiecie, to dowiecie się z książki.
Uświadomiłam sobie jednak, że wśród tego kolorowego tłumu nie wymieniłam Królowej. Poszukując przyczyn, doszłam do wniosku, że królowa Elżbieta zawsze była dla mnie jakimś bliżej nieokreślonym bytem, który był, jest i prawdopodobnie jeszcze długo będzie. Nigdy się nad nią specjalnie nie zastanawiałam, po prostu uznawałam za coś oczywistego, że jest Królową brytyjską, że panuje od niepamiętnych czasów i że w zasadzie wiem o niej niewiele, ponieważ jest Królową (a zwykli ludzie nie mogą wiedzieć zbyt wiele o królowych).
Książka Marka Rybarczyka kazała mi spojrzeć na brytyjską monarchinię z innej perspektywy. Przede wszystkim spojrzeć na nią jak na człowieka, który też ma swoją historię, który skądś pochodzi, który został (lub nie) wychowany w określony sposób, któremu czegoś brakło, a czegoś miał za dużo. Dzięki biografii Królowej zaczęłam zastanawiać się nad przyczynami skandali, które wybuchały w tej rodzinie. Z zaskoczeniem stwierdzam, że wcześniej podchodziłam do tematu bardzo bezrefleksyjnie, na zasadzie „Robią tak, bo to arystokracja, a oni mogą zachowywać się dziwnie". Nie dociekałam przyczyn, a przecież to też jest rodzina, żywy organizm, zwykli ludzie, tyle że z tzw. „dobrym" pochodzeniem.
Nie chcę w recenzji zdradzać zbyt wiele, ponieważ Elżbieta Windsor jest postacią niezwykle interesującą i warto poświęcić jej swój czas (czego ona raczej by dla nas nie zrobiła). Sama książka napisana jest w sposób lekki, czyta się ją bardzo płynnie. Informacje zawarte w biografii poparte są solidną bibliografią i widać, że autor poświęcił mnóstwo czasu, by stworzyć rzetelny obraz tej niezwykłej kobiety. Jedyny minus, który wychwyciłam, to powtarzalność niektórych informacji i lekki brak uporządkowania ich. Natomiast nie przeszkadzało mi to w odbiorze, zatopiłam się w lekturze i po skończeniu jej mam wielką ochotę na poznanie niektórych pozycji, które wykorzystywał pan Rybarczyk przy tworzeniu książki. Jednocześnie wydaje mi się, że „Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?" jest pozycją dla osób, które nie są ekspertami w temacie dynastii Windsorów, które, tak ja ja, dopiero chcą się czegoś o nich dowiedzieć. Dla ekspertów brytyjskiej monarchii książka może być mniej lub bardziej uporządkowanym zbiorem znanych informacji na temat Elżbiety II. Niemniej sądzę, że jest warta polecenia- chociażby po to, żeby odetchnąć z ulgą, że nie jest się monarchą.

Elżbieta II.. mój autorytet

2019-02-14 http://rodzinazcambridge.blogspot.com/2016/04/recenzja-elzbieta-ii-o-czym-nie-mowi.html

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.