Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt - Mariusz Sepioło | okładka
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-09-25

ISBN: 978-83-240-4977-6
EAN: 9788324049776
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: Znak
Format: 168x220mm
Cena katalogowa: 44,90 zł
Rok wydania: 2017

44,90 zł 32,78 zł

Produkt niedostępny

Opis

Ta książka po raz pierwszy odsłania historię polskich himalaistek.

INNEJ DROGI NIŻ POD GÓRĘ PO PROSTU NIE MA

Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.

Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.

Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.

Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają” czy „gonią”?

Mariusz Sepioło – reporter. Publikuje w największych polskich tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach Extra”. Od lat zgłębia historie polskiego himalaizmu.

Zajrzyj do środka

Inni klienci sprawdzali również

Festung Breslau - Marek Krajewski | mała okładka
-27 %

Festung Breslau

Marek Krajewski

6.8 / 10 (2819 ocen)

39,90 zł

28,99 zł

Miłosierdzie to imię Boga -  Papież Franciszek | mała okładka
-27 %

Miłosierdzie to imię Boga

Papież Franciszek

8.3 / 10 (134 ocen)

29,90 zł

21,83 zł

Modowe rewolucje - Karolina Żebrowska  | mała okładka
-50 %

Modowe rewolucje

Karolina Żebrowska

7.4 / 10 (109 ocen)

69,99 zł

34,99 zł

Bestseller
Oddasz fartucha - Tomasz Strzelczyk | mała okładka
-27 %

Oddasz fartucha

Tomasz Strzelczyk

8.0 / 10 (2 oceny)

54,99 zł

39,99 zł

Inne książki tego autora

 Nanga Dream - Mariusz Sepioło  | mała okładka
-27 %

Nanga Dream

Mariusz Sepioło

7.1 / 10 (426 ocen)

44,90 zł

32,78 zł

Inne książki z tej kategorii

39,90 zł

28,99 zł

59,90 zł

43,73 zł

49,90 zł

36,43 zł

Algorytm Ady - James Essinger  | mała okładka
-50 %

Algorytm Ady

James Essinger

6.1 / 10 (52 ocen)

39,99 zł

19,99 zł

44,99 zł

32,84 zł

Wham! George i ja - Ridgeley Andrew | mała okładka
-27 %

Wham! George i ja

Andrew Ridgeley

7.3 / 10 (51 ocen)

49,99 zł

36,49 zł

44,99 zł

22,50 zł

49,99 zł

24,99 zł

54,99 zł

Nowość

49,99 zł

36,49 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Reportaż o sile !

2019-02-01
Reportażysta ,,Himalaistek" opisał perypetie 14 kobiet - każda z nich wybrała się w wysokie Himalaje, żeby nasycić swoją pasję i pożądanie, miłość do gór. Wielokrotnie musiały rywalizować ze znacznie silniejszymi ciałem, ale nie zawsze mocnymi duchem mężczyznami, na których i tak zawsze spadały wszelkie zaszczyty. Niejednokrotnie doprowadziła mnie do łez, bo historie z wysokich gór nigdy nie są łatwe... Pięknie napisana historia o harcie ducha. Inspiruje

Życie pod górkę z uśmiechem

2019-02-01
Najlepszy reportaż jaki ostatnio wpadł mi w ręce. 14 Himalaistek opisanych przez Mariusza Sepiołę daje nam przykłady pięknych duchów oddanym pasji do gór, która nie wiąże się z poświęceniem im całego życia. Te kobiety to silne babki od których możemy wziąć dużo dobrej energii, ale nie brakuje tu też chwil grozy przy okazji wypraw, których opis zapierał mi dech w piersiach. Czytałam wszystkie biografie alpinistów, które od niedawna masowo zaczęły się ukazywać na naszym rynku i to jedna z moich ulubionych pozycji. Również pod względem porządnego wydania, bo w środku znajdujemy mnóstwo archiwalnych, unikatowych zdjęć z wysokich gór i prywatnych kolekcji dziewczyn. I choć zawsze mają pod górkę, ich życie jest pełne uśmiechu i wartości. Szczerze polecam.

Opowieść o wielkich kobietach, pasji i walce.

2019-02-01
Nie wspinam się, nie lubię nawet trekować, ale zawsze fascynowało mnie przekraczanie granic wytrzymałości i ludzkie dokonania tego, co wydaje się kompletnie niemożliwe do zrobienia. Mariusz Sepioło, autor ,,Himalaistek" stworzył reportaż o kobietach, które dokonały więcej niż niejeden mężczyzna. Kobietach, które inspirują innych do nieskończonej wiary w siebie, swoje pasje i cele. Nawet jeśli ich zdobycie może kosztować je najwyższą cenę - życie. Reportaż czyta się jak dobrą powieść o silnych kobiecych charakterach, które nawet jeśli się razem wspinały, nie zawsze się lubiły co czyni tę książkę bardzo soczystą, fascynującą. Bardzo podoba mi się styl autora, który konstruuje każdą historię nieco inaczej, dzięki temu nie pozwala nam się nudzić. Każda z 14 niezwykłych kobiet, które opisał świetnie manewrując stylem inspiruje w różny sposób. Niektóre były lub są matkami, inne podporządkowują całe życie górom. Niezaprzeczalnie jest to książka, którą warto przeczytać nawet jeśli jest się górskim laikiem z marzeniami, o które tak trudno jest czasem walczyć.

Himalaistki

2019-01-30
Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt" to czternaście opowieści o kobietach, które lubią spoglądać na świat z góry. Każdy rozdział poświęcony jest jednej bohaterce i opisuje jej historię: początki wspinania, ważne momenty i osiągnięcia. Dzięki przedstawieniu aż czternastu historii doskonale widać jak różne są to osobowości. Wszystkie himalaistki łączy miłość do gór, a dzieli praktycznie wszystko inne. Jednak mimo, że nie zawsze się ze sobą zgadzają i różnie patrzą na świat to nie wypowiadają się krytycznie o koleżankach. Darzą się szacunkiem i są pełne podziwu dla siebie nawzajem. Większość bohaterek sama opowiada swoje historie. Niektóre, niestety mogła opowiedzieć już tylko rodzina i przyjaciele. Podział książki na dwie części: „wczoraj" i „dziś" to świetny zabieg, doskonale pokazujący ewolucje himalaizmu. Z jakimi problemami himalaiści zmagali się kiedyś, z jakimi muszą radzić sobie dzisiaj, a co pozostało niezmienne.
Bardzo podoba mi się, że opowieść nie jest „pomnikiem", pokazującym tylko te dobre chwile i niezwykłe dokonania, ale ujawnia także problemy i upadki - bo jak wiadomo góry nie tylko dają, ale także zabierają. Książka napisana jest przystępnym językiem. Czyta się ją łatwo i szybko. Autor nie używa fachowej terminologii, której zwykli ludzie zazwyczaj nie rozumieją. Historie opisane są jednak w bardzo dużym skrócie, a niektóre wydarzenia są tylko zasygnalizowane i czuje się niedosyt. Dlatego ta książka będzie doskonałym preludium do zagłębiania się w historie polskich himalaistów dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tematyką górską. Na uwagę zasługują również cudowne zdjęcia, które są dopełnieniem całości.

 

Historia polskiego alpinizmu

2019-01-30
To co najbardziej urzekło mnie w reportażu Mariusza Sepioły to sposób w jaki pokazał nam jak alpinizm zmienił się przez wszystkie lata odkąd wystartowali Kukuczka czy Rutkiewicz. Zarówno sprzętowo, duchowo jak i stereotypowo - świat idzie naprzód, ale góry pozostają tak samo niebezpieczne, pociągające i niosą za sobą nierzadko śmiertelne ryzyko. Wciagnęła mnie bez reszty

 

Inspirujące historie 14 kobiet

2019-01-29
Mariusz Sepioło zaserwował nam 14 niesamowitych historii alpinistek. Dzięki niemu poznajemy ich życie prywatne i duchowe, przebieg wielu ekstremalnych wypraw i dylematów, które towarzyszą wspinaczom wysokogórskim. O sukcesach, porażkach, śmierci, odwadze i miłości do gór. Jestem poruszony historiami tych kobiet. Inspirują!

 

"Innej drogi niż pod górę po prostu nie ma"

2019-01-25
"Innej drogi niż pod górę po prostu nie ma"

Zapewne to tęsknota pcha mnie ku książkom o tematyce wysokogórskiej. Tęsknota za tym, że ja nie spotkałam się z górami w wieku nastu lat, że tak powolna jest moja do nich droga, a tak wielka miłość i podziw.
Jednak nie chodzi tylko o góry, ale również o dokładną analizę cech charakteru ludzi, którzy mają w sobie tyle siły i determinacji, by przełamując strefę komfortu wspinać się na trudne ściany i najwyższe wierzchołki świata. To również przełamywanie własnych barier, lęku wysokości, bezpieczne współodczuwanie tego, jak jest w tamtych, śmiertelnie niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu miejscach.
14 biogramów, rozmów, refleksji poświęconych kobietom Gór- wczoraj i dziś.
Każda na nich pomimo wspólnych cech charakteru (odwagi, determinacji, ciekawości poznawczej i ogromnej wytrzymałości psychicznej) jest inna. Inaczej ukierunkowana na życie, sprawy rodzinne, zawodowe, pasję, zdobywanie kolejnych szczytów.
Czytamy o początkach zainteresowań górskich, przygotowaniach do wypraw, wejściach, sytuacjach pięknych i niebezpiecznych.
Tak wiele z nich przypłaciło własnym życiem miłość do gór; każda z nich ma świadomość, jak wysoka jest cena. A jednak na hasło góry wysokie wciąż zapalają im się oczy.

Himalaistki próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ta właśnie dziedzina życia stała się im tak bliska.
"- Czego nauczyło cię bycie w górach?- pytam Kingę Baranowską.
- Więcej: ono mnie ukształtowało!- odpowiada. - Góry były i są- chociaż teraz może mniej- podstawą wyobraźni, myślenia o świecie. Gdybyśmy mieli mówić o takich pojęciach jak dobro, szlachetność, miłość, drugi człowiek- większość z nich dojrzała tak naprawdę w górach. Piękno to stanie na szczycie góry- ze szczytu jest dla mnie najpiękniejszy widok na świecie, mistyczny, zahaczający o tajemnicę. Dobro to drugi człowiek, i to, ile mu dałam i od niego otrzymałam: milion rzeczy, głupi kubek herbaty w bardzo trudnych momentach. Przekonanie, że można na ludzi liczyć. Relacje międzyludzkie to partnerzy, przyjaciele górscy [...]mnóstwo osób z Polski i zagranicy, które bezinteresownie coś dla mnie zrobiły i spowodowały, że ja też mogłam otworzyć swoje serce w taki sposób. Nie znałam siebie od niektórych stron, a dzięki górom wiele się o sobie dowiedziałam.
- Czego na przykład?
- Mnóstwa rzeczy. Jest takie zdanie, z którym się poniekąd zgadzam, choć nie pamiętam czyjego jest autorstwa: "Poznać siebie, to więcej, niż wskrzeszać umarłych". Mocne. Całe życie będziemy siebie poznawać. Nie mówię o takim "kręceniu się wokół siebie". Dla mnie poznawanie siebie odbywa się przede wszystkim w relacji z drugim człowiekiem. W górach poznałam też mnóstwo swoich słabości, ale też rzeczy, w których radzę sobie dobrze. Kiedy poznasz siebie "po całości", przyjmiesz to, zaakceptujesz- w tym rzeczy, które wcale nie są przyjemne- dopiero wtedy możesz powiedzieć, że trochę siebie znasz. Wbrew pozorom daje to większy spokój i wewnętrzną siłę, harmonię. Jeśli znasz siebie od słabych stron, nabierasz też więcej pokory i wyrozumiałości dla słabości innych ludzi."

Mówi Aleksandra Dzik:
- "W górach z ludzi wychodzi ich małość. Zwłaszcza z tych, którzy góry traktują instrumentalnie, jako narzędzie podniesienia poczucia własnej wartości, zbudowania prestiżu społecznego w kolejnej dziedzinie życia. Wtedy porażka bardzo boli, bo pokazuje, że nie wszędzie, nie w każdej sytuacji człowiek jest dla siebie bogiem. I że nie jest na tym świecie sam."

Sylwia Bukowicka:
-"A ja zwyczajnie nie wiem, może po prostu jestem osobą bardzo wrażliwą na piękno, sztukę, przyrodę, na cierpienie? Jako mała dziewczynka stworzyłam sobie idealistyczny świat i myślę, że udaje mi się w nim cały czas żyć. To wszystko kwestia tego, co w nas. To, co mamy w sobie, widzimy na zewnątrz. Jeśli nosimy w sobie dużo bólu, to tak widzimy świat. Romantyzm jest w nas. Jeśli mamy go w sobie, to czujemy go także wokół siebie. Myślę, że ja widzę świat przez miłość. Mimo wszystko. Miłość zawsze zwyciężała, dawała mi nadzieję na lepsze jutro. Nigdy nie straciłam uczucia do gór. Nawet wtedy. Nawet po tamtym."

Jeszcze raz Kinga Baranowska:
"Przed każdą trudną wyprawą [człowiek] musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy jeśli nie zdobędę szczytu, mam do czego wracać?
- Jak na nie odpowiadasz?- pytam Kingę.
- Świadomie nie chcę stawiać gór w moim życiu na pierwszym miejscu. One są ważne, kocham je, ale nie chce by przesłaniały mi w życiu inne rzeczy. Ważna jest dla mnie rodzina, przyjaciele, relacje z ludźmi bliższymi i dalszymi, praca i niestanie w niej w miejscu, czyli całe mnóstwo rzeczy- mówi pewnie. (...)
Nie jest dobrze być oderwanym od rzeczywistości- mówi. - Super jest być w górach, uwielbiam to w każdej postaci- tatrzańskiej, himalajskiej, bieszczadzkiej. Ale aby być w górach, ponad chmurami, trzeba też twardo stąpać po ziemi. Żeby nie odlecieć. I pamiętać, że moje życie jest tu, na nizinach."

Joanna Piotrowicz snuje rozważania na temat książki Sterbovej "Tęsknota i przeznaczenie. Kobiety na ośmiotysięcznikach":
- "Dina Sterbova w książce o wspinających się kobietach z całego świata podaje najważniejsze- jej zdaniem- usprawiedliwienie ludzkiej obecności w górach, zwłaszcza Himalajach. Pragnienie wspinania się na najwyższe szczyty i podejmowania ryzyka po prostu tkwi w wybitnych jednostkach. "Ta podstawowa i niezbędna dla przetrwania gatunku potrzeba zapisana jest w naszych genach"- pisze Sterbova. Dzięki temu ludzkość wciąż ewoluuje. Sterbova uważa podejmowanie ryzyka za warunek konieczny ludzkiego rozwoju. "Motywacja ludzi pragnących narażać życie i zdrowie w najwyższych górach, jest rodzajem atawizmu, mającego źródło u samego początku cywilizacji. (...) Niewątpliwie z jakiegoś powodu istotne jest, żeby ludzkość pielęgnowała tę cechę swojego gatunku, by ta nie zanikła i się nie zdegenerowała"- pisze. W przeciwnym razie zostalibyśmy niewolnikami cyfrowych technologii, którzy zapomnieliby o bożym świecie.
Według Sterbovej istnieje jeszcze inne uzasadnienie zdobywania górskich szczytów. Autorka ma na myśli aspekt etyczny, którego ludzie są spragnieni. Góry są piękne, jeśli nie najpiękniejsze. "Wspaniale i nieokiełznane, wciąż się zmieniają. Swoim ogromem przybliżają nam wyobrażenie nieskończoności, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni, i dają nam tak potrzebne poczucie, że oto przekraczamy kolejne granice. Umożliwiają dialog z absolutem i pomagają porównać hierarchie wartości, odróżnić istotne od nieistotnego, małostkowe od prawdziwego. Człowiek religijny powiedziałby, że góry są dziełem bożym". Ale nie chodzi tu bynajmniej, o zawłaszczenie gór dla religii, wręcz przeciwnie: o nadanie im uniwersalnego znaczenia. Choć buddyjskie przysłowie przytoczone przez Sterbovą głosi: "Człowiek musi wejść na prawdziwe wyżyny, by mógł spojrzeć na dno swej duszy". W góry nie ucieka się przed sobą, ale właśnie wychodzi na spotkanie z sobą samym, tym prawdziwym, nie pozbawionym wad."

Kalejdoskop historii kobiecych na tle zmieniających się czasów i warunków do uprawiania górskiej wspinaczki jest poruszający i wywołuje milion refleksji u ludzi myślących i wrażliwych. Że góry to nie tylko lans w postaci fotek w portalu społecznościowym, nie lajki pod filmikiem, nie odhaczone trasy i szczyty. To spotkanie z Nienazwanym; szansa na to, by stanąć z Nim twarzą w twarz i zastygnąć na moment w zachwycie. To trud przygotowań, mozół wspinaczki, przełamywanie własnych barier.

Głębia oddziaływania gór jest niezmierzona i ta książka mnie w tym utwierdziła.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.