Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu - Christopher Oldstone-Morre | okładka
Znak literanova

Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu Christopher Oldstone-Morre

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-08-14

ISBN: 978-83-240-3823-7
EAN: 9788324038237
Tytuł oryginalny: Of Beards and Men [tyt. rob.]
Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 135x215mm
Cena katalogowa: 44,90 zł
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Rok wydania: 2017

44,90 zł 20,21 zł

Produkt niedostępny

Opis

Po blisko stu latach nieobecności obserwujemy tryumfalny powrót brody. Spada sprzedaż maszynek do golenia, otwierają się dawno zapomniane barber shopy, a troska o piękną brodę to podstawowy obowiązek naprawdę stylowego mężczyzny.

Wodzowie, wojownicy, rewolucjoniści i hipsterzy – zarost zawsze jest deklaracją tego, kim mężczyźni są i co pragną osiągnąć.

Christopher Oldstone-Moore barwnie przedstawia niezwykłą historię zarostu. To fascynująca opowieść o odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w walce o męskie oblicze. Bo zarost lub jego brak to coś więcej niż tylko poranny zabieg przed lustrem – to sygnał, jaki wzorzec męskości wybieramy. Zarost pozwala mężczyźnie zaznaczyć swoją pozycję, wyrazić osobowość i daje poczucie wolności.

Od najdawniejszych czasów poprzez Chrystusa, księcia Alberta, Che Guevarę i Johna Lennona do Davida Beckhama – przed wami zaskakujące dzieje brody!


Zajrzyj do środka

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Historia nie tylko w muzeach

2019-02-02
Broda towarzyszyła człowiekowi niemal od początku jego istnienia, jednak mimo popularności tekstów związanych z wizerunkiem, nie doczekała się zbyt wielu publikacji na swój temat. Te rynkowe braki przełamuje Christopher Oldstone-Moore w książce "Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu", która okazuje się niezwykłą gratką dla fanów historii społecznej. Autor jest wyjątkowo bacznym obserwatorem i doświadczonym historykiem. Specjalizuje się w rozważaniach na temat płci, skupiając się na męskości i jej społecznym znaczeniu. Książka ciekawie przedstawia nie tylko męski zarost, ale i kulturę, która wyrosła wokół niego przez całe tysiąclecia.

Swoją publikację Oldstone-Moore rozpoczyna od ewolucyjnych teorii Darwina, które tłumaczą pochodzenie brody. Podpowiem tylko, że byliście w grubym błędzie myśląc, że odziedziczyliśmy ją po małpach! Książka przedstawia szereg interesujących eksperymentów psychologicznych przeprowadzonych głównie w XX wieku, które skłaniają czytelnika do przemyśleń nad własnym postrzeganiem męskiego wizerunku. Autor opiera swoje badania na historycznych postaciach od króla Dawida, przez Karola Wielkiego, aż na Davidzie Beckhamie kończąc. Dzięki temu umacnia nas w fantastycznym przekonaniu, że zarost, dotychczas pomijany, stanowi niezwykle ważny środek manifestu i podkreślenia statusu społecznego.

"Historię brody..." zdecydowanie poleciłabym każdemu, kogo fascynuje antropologia, historia społeczna, kultura oraz tym, którzy lubią zabawiać towarzystwo oryginalnymi faktami. Ta niekonwencjonalna lektura uświadamia, że historia to nie tylko to, co oglądamy w muzeach, ale lata wpływów, które na stałe odbiły się na męskich twarzach.

Historia brody

2019-01-25
Nie sądziłem, że można o brodzie napisać książkę. I to tak pokaźną, a na dodatek ciekawą.
Autor, podpierając się bogatym materiałem źródłowym, wprowadza nas w historię męskiego zarostu od czasów starożytnych, zabawnie ale i rzetelnie opisuje rolę brody w poszczególnych cywilizacjach w różnych obszarach świata. W swoich dociekaniach dochodzi do dnia dzisiejszego i stara się określić miejsce zarostu w hierarchii wartości współczesnego mężczyzny.
Książka tylko z pozoru dotyka błahego tematu, każda kolejna strona pozwala zgłębiać niuanse psychiki nie tylko męskiej.
Publikacja jak najbardziej godna polecenia, zarówno dla mężczyzn szukających wspólnego mianownika z królem Leonidasem, jak również dla kobiet pragnących zrozumieć naturę przedstawicieli płci brzydkiej.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.