Konające zwierzę - Philip Roth | okładka
Wydawnictwo Literackie

Konające zwierzę Philip Roth

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-06-03

ISBN: 978-83-08-06151-0
EAN: 9788308061510
Tytuł oryginalny: The Dying Animal
Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 130x205mm
Cena katalogowa: 34,90 zł
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Rok wydania: 2016

34,90 zł 23,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Historia na temat siły Erosa i nieuchronności śmierci.

David Kepesh jest powszechnie poważanym i zapraszanym do mediów krytykiem kultury. Gwiazdą w gronie wykładowców jednej z nowojorskich uczelni. Gdy przekroczył sześćdziesiątkę, spotkał na swojej drodze Consuelę Castillo, wytworną, ułożoną dwudziestoczteroletnią studentkę, córkę zamożnych kubańskich emigrantów, która szybko wprowadza w jego życie erotyczny zamęt.

Od rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych, gdy opuścił swoją żonę i dziecko, Kepesh oddawał się doznawaniu – jak ją określa – „wyemancypowanej męskości”, i odkładał na bok myśl o rodzinie lub związku. Wraz z upływem lat udało mu się ten radosny okres buntu i rozpasania przekształcić w uporządkowane życie, w którym bez krępacji zaznaje rozkoszy Erosa i jednocześnie z pieczołowitością realizuje swoje estetyczne pasje. Jednak młodość i piękno Consueli zawładną nim bez reszty, a pragnienie seksualnego posiadania strąci w otchłań odrażającej zazdrości. Nonszalancka erotyczna przygoda przekształci się, na przestrzeni ośmiu lat, w historię o ponurej stracie.

Zdumiewa, ile z erotycznego krajobrazu Ameryki po rewolucji seksualnej udało się zawrzeć w Konającym zwierzęciu. Raz jeszcze, z niezrównaną lekkością, Roth potrafi spleść los swoich postaci z siłami społecznymi, które kształtują naszą codzienną egzystencję. I trudno wyobrazić sobie postać, która lepiej ukazywałaby sposób, w jaki przeżywamy pożądanie, niż David Kepesh.

To dzieło dojmujące w swojej bezpośredniości, zadające śmiałe pytania o przywiązanie i ludzką wolność. Konające zwierzę jest powieścią odważną intelektualnie, szczerą i donośną. Na wskroś aktualną i bez precedensu – to historia erotycznego olśnienia opowiedziana przez samego jej bohatera, siedemdziesięcioletniego mężczyznę.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Jak się obronić przed starością i śmiercią?

2016-05-30
Philip Milton Roth to jeden z amerykańskich pisarzy żydowskiego pochodzenia. Już wielokrotnie był wymieniany jako jeden z faworytów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatecznie wciąż nagrody nie otrzymał.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.