Marynarze o stalowych nerwach i niezwykłej woli walki. Doskonale wyszkoleni. Niezłomni. Porzuceni na pastwę wroga już w pierwszym dniu wojny. Niezwykła epopeja polskich podwodników – bohaterów, którzy potrafili dokonywać rzeczy niemożliwych.
Załoga ORP „Wilk” przez 11 dni kampanii wrześniowej nieustępliwie stawiała czoła naporowi Kriegsmarine, po czym w pojedynkę przedarła się przez ściśle strzeżone cieśniny duńskie. Do Wielkiej Brytanii „Wilk” dopłynął z ciężkimi uszkodzeniami i na oparach paliwa. Byle nadal walczyć z wrogiem.
Marynarze ORP „Orzeł” udowodnili całemu światu, czym jest polska brawura. Po internowaniu w Tallinie dokonali spektakularnej ucieczki, by bez map i broni przepłynąć cały Bałtyk. Zaginięcie „Orła” wiosną 1940 roku do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiej historii.
ORP „Sokół” i ORP „Dzik” – z respektem określane mianem „strasznych bliźniaków” – przez długie miesiące siały spustoszenie na wodach Morza Śródziemnego. Zatopiły i uszkodziły ponad dwadzieścia jednostek wroga.
Bestsellerem "Cichociemni" Kacper Śledziński położył podwaliny pod zupełnie nową jakość literatury historycznej. W "Odwadze straceńców" raz jeszcze odkrywa nieznane karty wojennej historii i sylwetki zapomnianych bohaterów. Dzielne załogi polskich okrętów podwodnych wreszcie otrzymują hołd, na który zasłużyły.


Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej Kacper Śledziński
Oprawa twarda |
Wydanie: pierwsze |
Pierwsze wydanie: 2013-10-07 |
ISBN: 978-83-240-2774-3 |
EAN: 9788324027743 |
Opracowanie graficzne: Paweł Dąbrowski |
Liczba stron: 420 |
Wydawnictwo: Znak |
Cena katalogowa: 49,90 zł |
49,90 zł 33,93 zł
Powiadom mnie
Powiadom
Opis
Męstwo wykute w chwilach najcięższej próby
O książce
O głośnych akcjach polskich marynarzy
O trudnej służbie na łodzi podwodnej
O dramatycznych losach polskich marynarzy
Komandor podporucznik Henryk Kłoczkowski, dowódca ORP Orzeł – najsłynniejszego okrętu podwodnego w polskiej historii – uchodził przed wojną za najlepszego podwodnika w polskiej Marynarce Wojennej. Co więc się stało, że zdezerterował? („Największy zdrajca z kampanii wrześniowej? Haniebna dezercja dowódcy ORP Orzeł”). Zobacz więcej >>
Komandor Kłoczkowski, opuszczając okręt rankiem 15 września 1939 roku, pozostawiał swoich ludzi w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Początkowo planowano, że Orzeł – celem dokonania niezbędnych napraw – będzie przebywał w tallińskim porcie jedynie 24 godziny. Po tym czasie jednostka powinna ruszyć do dalszej walki. Na horyzoncie szybko pojawiły się jednak nieoczekiwane komplikacje. („Orzeł wyzwolony. Brawurowa ucieczka z Tallina”). Zobacz więcej >>
ORP Sęp, obok swojego bliźniaka Orła, stanowił największą chlubę floty podwodnej II RP. Wcale jednak nie musiał nią zostać. Budowa okrętu napotkała olbrzymie przeszkody, a nasi marynarze musieli nawet „porwać” Sępa, aby w ogóle wcielić go w szeregi polskiej marynarki! („O tym jak Polacy… porwali polski okręt podwodny!”). Zobacz więcej >>
Recenzje
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.
Powiedz, co sądzisz o tej książce
Dodaj recenzję+
Komentarze
Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.