Pani Furia - Grażyna Plebanek | okładka
Znak literanova

Pani Furia Grażyna Plebanek

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-08-22

ISBN: 978-83-240-3659-2
EAN: 9788324036592
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena katalogowa: 39,90 zł
Rok wydania: 2016

39,90 zł 26,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Nie każdy, kto wydaje się ofiarą, naprawdę nią jest.

Wygląda jak gwóźdź. Za dużo włosów, za chuda, za wysoka. Do nikogo nie pasuje i dla nikogo nic nie znaczy. Dla matki jest wyłącznie darmową pomocą domową, chłopak traktuje ją jak kolejny numer w katalogu podbojów, a małżeństwo to tylko kontrakt.

Coraz częściej czuje złość. Wie jednak, że nie może jej okazać. Nie wolno, zwłaszcza kobiecie, zwłaszcza obcej.
Ale furia, raz obudzona, będzie krążyć w ciele.

Pierwsza polska powieść o samotności we współczesnej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum.
Zaskakująca i odważna.


Grażyna Plebanek, jedna z najchętniej czytanych polskich pisarek, mistrzyni wciągającej narracji, autorka bestsellerów, m.in. Dziewczyn z Portofino i Nielegalnych związków (wydanych także w USA i Wielkiej Brytanii). Mieszka w Brukseli. Przygotowując się do pisania Pani Furii, studiowała afrykańską literaturę mówioną oraz uczestniczyła w policyjnych patrolach.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Inna

2019-02-13
Pani Furia" cóż książka, którą pochłania się w dwa wieczory. Niestety bardzo szybko się skończyła, choć wcale się tego nie spodziewałam.
Opowiada historię Alii, ciemnoskórej kobiety z Kinszasy, czyli stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Od początku widzimy, że tematem powieści staje się samotność, zimno wewnątrz ciała z którym Alia musi mierzyć się każdego dnia. Ma rodzinę: mamę Mrówkę i tatę Eddy'ego. Jednak czegoś jej brak. Wkrótce przeprowadzają się do Belgii. Tam czują się obcy, znów samotni. W życiu małej dziesięcioletniej Alii pojawiają się też dwaj bracia. Oczywiście dziewczynka musi się nimi zaopiekować, ponieważ matka woli całymi dniami oglądać seriale i smarować się kremami wybielającymi. Alia więc jest sama, walczy jak Muhammad Ali. To od niego pochodzi imię naszej bohaterki. Pełna złości, którą przez lat tłamsi w sobie, musi spotkać się z różnymi przeciwnościami losu. Cóż nie jest proste życie kobiety, jeszcze obcej, o innym kolorze skóry.
Przejmując automatycznie tradycję po ojcu Alia staje się gawędziarzem Panią Furią zewsząd. Opowiada historie w starym afrykańskim stylu, to ciekawy środek zastosowany w tej powieści. Pozwolił mi poznać ten zwyczaj.
„Pani Furia" jest inna niż dotąd mi znane pozycje. Traktuje o ważnych sprawach, o dzieciństwie, które ma odzwierciedlenie w dorosłym życiu bohaterki. Koledzy z pracy stają dla niej jak rodzina, myślę, że są po prostu w zastępstwie tej prawdziwej. Alia zaczyna trenować boks, ale czy to złagodzi drzemiącą w niej furię?

Polecam serdecznie na jesienne wieczory.

Rasizm jako główny bohater

2019-02-08
„Pani Furia" autorstwa Grażyny Plebanek to książka, która na samym początku skutecznie mnie do siebie zniechęciła. Przeczytałam pierwsze parę stron i zwątpiłam. Chaos. Akcja działa się dwutorowo, w porządku, jednak autorka napisała to jakoś strasznie ciężko. Jeszcze w przypadku jednej akcji występował bajarz, który dodał swoje trzy grosze w zamieszaniu. Przez dłuższy czas nie potrafiłam się połapać. Później wszystko się jakoś ułożyło, ale początek był trudny. Czytałam dwa, a może nawet trzy razy - nie pamiętam już.

„Pani Furia" to opowieść o młodziutkiej Alii, która jest dopiero na początku swej ścieżki edukacyjnej. Matka nie poświęca jej wiele uwagi, natomiast ojciec - gawędziarz z Kinszasy - uwielbia opowiadać jej zmyślone historie, które kilkulatka ubóstwia. Ojciec uczy jej też jak walczyć, dzieląc się z córką swoją pasją, czyli boksowaniem. Między innymi w ten sposób jest pozbawiana pierwiastka kobiecości. Nie podoba się to jej mamie, jednak niewiele robi, by to zmienić. Siedzi przed telewizorem i niemal wszystkie obowiązki zrzuca na młodziutką córkę - łącznie z pomocą w wychowaniu młodszego od niej o parę lat braciszka. Na szczęście Alii pomaga ciotka (siostra jej ojca), która trzyma cały chaos w jako takich ryzach. Ale to tylko do czasu.

Jednak ta książka tak naprawdę opowiada o rasizmie, bowiem rodzina Alii pochodzi z Konga, a mieszka w Belgii - odmienny kolor skóry to coś, czego Belgowie nie potrafią przeskoczyć. Niewiele wiedzą o Kongijczykach, a uprzykrzają im życie jak tylko potrafią. Rasizm w najczystszej postaci. Ludzie o odmiennym kolorze skóry, mimo wykształcenia, mogą co najwyżej robić za kelnerów albo szoferów. Nie dla nich wysokie stanowiska, awanse, szacunek. Niestety to dziś niewiele się zmieniło. A przynajmniej nie wszędzie.

Strasznie podobała mi się książka, ponieważ traktowała o poważnym temacie, jakim jest rasizm. Młodziutka bohaterka uparcie szukała odpowiedzi na pytanie: kim jest? Była tym pewniejsza siebie, że ojciec nauczył ją tego i owego w boksie, a zatem nie była tak do końca bezbronna. Potrafiła sobie radzić, jeśli trzeba było. Imponowała mi. Wrogie środowisko nigdy nie jest łatwe do oswojenia. Nie wiem, czy każdy potrafiłby sobie poradzić w takiej sytuacji. Do tego jeszcze prowadzenie domu, bo jej mamie najzwyczajniej w świecie się nie chce. A jeśli do tego dojdą jeszcze inne problemy? Niejedna by się załamała.

Kiedy czytałam, niemal co parę stron zastanawiałam się, jakby to było, gdyby zamienić rolami „białych" z „czarnymi". Żeby ci pierwsi poczuli jak to jest być upokarzanym na każdym kroku, choć nic złego nie zrobili. Wręcz przeciwnie, to przecież biali są tymi gorszymi. Ale póki nie odczuje się tego na własnej skórze, ciężko to zrozumieć. Chciałabym, by zagadnienie rasizmu nigdy nie powstało, bo dla mnie kolor skóry nie ma znaczenia. Bo jakie ma znaczenie, kto się gdzie urodził? Człowiek to człowiek. Wszyscy rodzimy się w taki sam sposób. Powinniśmy być równi.

Życzyłabym sobie przeczytać jeszcze kiedyś taką właśnie książkę. Opowiadającą o prawdziwym życiu, ale przede wszystkim o prawdziwym problemie. Mimo niezachęcającej okładki, a wręcz nieco odstraszającej, zachęcam do sięgnięcia po „Panią Furię". Nie jest to lekka lektura, jednak warta jest uwagi. Zwłaszcza, że autorką jest Polka. Opisała wszystko naprawdę prawdziwie. Wręcz chwilami nie mogłam się nadziwić. Polscy autorzy nie mają zbyt dobrej opinii.

Słodko gorzka historia

2019-02-07
Serdecznie polecam tą książkę. Pomimo tego, że opowiada ona o losach imigrantów i może nie jest to taki bliski nam temat, to jednak warto poznać losy Alii, która jako małe dziecko zostaje przeprowadzona do Belgii. Tu spotyka się z calkiem innym światem, z rasizmem, poniżeniem, ciągłą walką o siebie i swoje przekonania. Już od małego bardzo ciężko pracuja dzięki czemu, jej charakter wyksztalca się bardzo szybko. Książka opowiada o jej dorastaniu, normalnych lub bardziej ekstremalnych przeżyciach i dylematach. W opowieści pełno kontrastów -miłość i gniew, dobro i zło. Alia bardzo często musi wybierać, a jej decyzje nie należą do najłatwiejszych. Gdy postanawia zostać policjantką, jej życie nabiera całkiem innego rytmu.
Polecam - naprawdę warto!

Pani Furia

2019-02-07
Grażyna Plebanek to absolwentka polonistyki, pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i "Gazety Wyborczej". Obecnie mieszka w Brukseli, niegdyś mieszkanka Sztokholmu.

Złość pielęgnowana wzrasta do gigantycznych rozmiarów, aż w końcu wypełnia każdą komórkę ciała i wybucha niespodziewanie. Pani Furia była niegdyś dziewczynką zakochaną w opowieściach ojca, Eddy'ego - gawędziarza z Kinszasy. Była poukładaną córką, dobrą Panią domu i odpowiedzialną matką, również dla Mrówki, swojej rodzicielki. Niestety wszystko się zmieniło, gdy musiała wraz z rodziną wyprowadzić się z rodzinnego Kongo i zamieszkać w Europie, na obczyźnie, gdzie uczucia zaczęły przybierać na sile, a ona sama nie potrafi sobie z nimi poradzić. Brak wsparcia ze strony rodziny, odmienność, nietolerancja i poczucie braku przynależności do określonej grupy powodowały w dziewczynie frustrację. Aż w końcu znalazła ujście swoich nerwów w postaci wyładowań poprzez zachowania agresywne. Jak wyglądało jej życie, co przyczyniło się do wychowania Pani Furii, Spryciary, opowiadaczki zewsząd?

Jest to pozycja, którą ciężko zrecenzować pod względem poprawności fabularnej. Grażyna Plebanek podejmuje uniwersalny, trudny do przełknięcia temat, odziera go z fałszywej otoczki i rzuca nam na ocenę.

Wyobcowanie, prześladowanie czy przemoc rasistowska to problemy wciąż obecne, z którymi ludzkość nie potrafi sobie poradzić. Dzięki tej publikacji mamy okazję zobaczyć jak to wygląda ze strony ofiary. Jednak jak głosi napis na książce: "Czy każdy, kto wydaje się ofiarą, naprawdę nią jest?". To pytanie pozostanie bez odpowiedzi, do osobistej refleksji nad losem Alii, jej brata, prześladowanych i prześladowców.

Autorka stworzyła postacie złożone, wielowarstwowe. Spojrzała na współczesne problemy z punktu widzenia psychologicznego, nadając swoim charakterom pewną głębię. Uczucia przedstawione w powieści wznoszą się na kilka poziomów, aż czytelnikowi trudno wytrzymać z ich nadmiaru.

Fakt, iż powieść została napisana przez polską autorkę sprawia, że możemy spojrzeć na otaczające świat utrapienia w szerszym kontekście. Z reguły zamknięci w swoim małym kraju nie zwracamy uwagi na udręki innych narodów. Jednak w "Pani Furii" to nawet Polacy stają się szykanowani, ponieważ są "obcy", niezależnie od koloru skóry.

Jednak problemy z przystosowaniem się nie są jedynymi, które porusza Grażyna Plebanek. Czytamy również o walce płci, o poniżeniach, o braku miłości i naderwanych relacjach rodzinnych. Główna bohaterka walczy z niesprawiedliwością, jednak brak jej fundamentów, na których mogłaby się oprzeć. Brak matki, która stałaby się wzorem, siłą czy pokładem miłości, dającym bezpieczeństwo. Nadludzka opieka nad domem i braćmi, poważne zaniedbanie i brak ojca skutecznie utrwalają w bohaterce negatywne emocje, aż nasiąka nimi cała jej dusza.

Język jest prosty, choć nie czyta się jej z rozpędu. Wielokulturowość przedstawiona w fabule nakazuje nam zatrzymanie się przy pewnych momentach, aby się nie pogubić w najważniejszych kwestiach.

Jedyne czego nie rozumiem, to sensu przytaczania opowiadań. Fakt faktem - miały one pewien wpływ na bohaterów, jednak czy był on konieczny? Zwłaszcza, że niektóre z nich naprawdę trudno było objąć rozumem, choć wyobraźnia działała na pełnych obrotach. Tego właśnie nie można im odmówić - wprawiały w ruch każdą komórkę mojego umysłu, nakręcając go na wielobarwne obrazy.


Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com

Wyjątkowa historia!

2017-01-03
Książkę przeczytałam bardzo szybko - wprost nie mogłam się oderwać. Ale nad recenzją spędziłam kilka dni.

Mocno...

2016-11-02
Nie każdy, kto wydaje się ofiarą, naprawdę nią jest. Po lekturze tej książki myślę, że jednak nie do końca to prawda. Grażyna Plebanek napisała mocną książkę o kobiecie, która nie miała szans na normalne życie już od dzieciństwa, która nie miała wzorców w domu, i sama rozpychając się łokciami szukała swojego miejsca. T

Inna

2016-10-05
Pani Furia" cóż książka, którą pochłania się w dwa wieczory. Niestety bardzo szybko się skończyła, choć wcale się tego nie spodziewałam.

A imię jej Furia

2016-10-05
Furia jest kobietą. Nie dość, że kobietą za mało kobiecą - ta praca, brak męża i krótkie włosy! - to jeszcze pozbawioną tożsamości. Nie zna kraju z którego pochodzi, a ten w którym mieszka nie chce znać jej. I chociaż przyszło jej dorastać i żyć w państwie otwartym na inność, nie potrafi zapuścić tu korzeni. Bo jest kobietą. Czarną. I obcą.

Pani Furia

2016-10-05
Pani Furia doskonale przedstawia to, co dzieje się w sercu współczesnej Europy. Poznajemy fakty z życia Alii - Kongijki, która jako dziecko wyprowadziła się z rodzicami do Belgii - od obarczonego domowymi obowiązkami dzieciństwa, przez nastoletnie czasy pierwszych doświadczeń seksualnych, po dorosłość i realia życia policjantki.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.