Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego - John Freely | okładka
Znak literanova

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego John Freely

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-05-29

ISBN: 978-83-240-3724-7
EAN: 9788324037247
Tytuł oryginalny: Inside the Seraglio. Private Lives of the Sultans in Istanbul
Liczba stron: 386
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Anna Sak, Justyn Hunia
Rok wydania: 2017

39,90 zł 17,96 zł

Produkt niedostępny

Opis

Lektura obowiązkowa dla fanów Wspaniałego stulecia!

Witajcie w olśniewającym pałacu tureckich sułtanów – to tutaj rozegrały się sceny, które znamy z serialu Wspaniałe stulecie. Tu właśnie przez ponad siedem wieków władcy Imperium Osmańskiego rządzili, knuli intrygi i ulegali namiętnościom. Bo za tronem niemal każdego z nich stała nie mniej potężna kobieta.

Ta książka odkryje przed wami sekrety pałacu Topkapı. Przekroczymy strzeżoną przez białych eunuchów złotą Bramę Szczęśliwości, aby zajrzeć do prywatnych apartamentów sułtana, gdzie czterdziestu paziów czekało na jego rozkazy. Dwustu kelnerów podawało posiłki z kuchni na stół władcy. Niosąc je, mijali Klatkę, gdzie w zamknięciu żyli pretendenci do tronu. Rzucali też ciekawe spojrzenia w stronę haremu – serca pałacu strzeżonego przez czarnych eunuchów o imionach pochodzących od kwiatów: Hiacynt, Goździk czy Róża. To w haremie toczyły się bezwzględne walki o serce sułtana i realną władzę nad imperium.

John Freely zabiera nas w niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intryg, przepychu i namiętności. Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany, odnajdźcie ślady polskich gości nad wodami Bosforu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Wspaniałego stulecia, ale i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć władców Turcji – również tych obecnych.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Prywatne życie sułtanów

2019-02-06
Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego Johna Freely to uczta dla każdego miłośnika historii Imparium Osmańskiego. Co działo się za zamkniętymi drzwiami wspaniałego pałacu Topkapi? Co skrywał rozbudzający wyobraźnię harem pełen nałożnic o zniewalającej urodzie? Czy życie sułtanów było usłane różami i pełne beztroskich dni? - odpowiedzi w obfitującej w rzetelne ciekawostki książce. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bogatym światem Imperium Osmańskigo autor przygotował słowniczek pojęć, które znakomicie uzupełniają lekturę i pozwalają w pełni zrozumieć opisane w niej historie.

Prywatne życie

2019-02-06
Prywatne życie Sułtanów to książka, która jedynie nawiązuje do serialu Wspaniałe Stulecie. Jest to chronologicznie uporządkowana historia Imperium Osmańskiego z wieloma detalami. Autor skrupulatnie przedstawia fakty historyczne, daty oraz imiona wszystkich historycznych postaci. Jest to pozycja obowiązkowa dla uporządkowania wiedzy na temat funkcjonowania Imperium jak i obecnej Turcji.

Historia Imperium Osmańskiego

2019-02-05
Dla miłośników historii może to być całkiem dobra lektura. Dla laików natomiast nie polecam. Na mój gust bardzo mało ciekawostek i zaskakujących historii. Raczej życiorys sułtanów, ich rodzin i sługów.
Niestety dla mnie powiało nudą.

Pałacowe sekrety

2019-02-05
Książka "Prywatne życie sułtanów" przybliża czytelnikowi historię Imperium Osmańskiego jako całości społeczeństwa, oraz zarówno jego przywódców, takich jak Mehmed Zdobywca czy Sulejman Wspaniały. Jest to opowieść o intrygach, pięknych pałacach i namiętnościach władców. Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela "Wspaniałego stulecia".

nie do końca Prywatne Życie Sułtanów

2019-02-05
"Prywatne Życie Sułtanów" wbrew pozorom wcale nie jest książką, w której wejdziemy "z butami" do sułtańskiego dworu - jest bardziej podręcznikiem do historii w wersji light. Smaczków, faktów i ciekawostek z życia sułtanów osmańskich nie ma w tej książce aż tak wiele, więc jeśli tego się spodziewaliście, to może Was spotkać niemałe rozczarowanie .... Dla miłośników Bliskiego Wschodu (takich jak ja) książka nada się jako uzupełnienie dotychczasowej wiedzy, ale uwaga ! Jeśli ma być to Wasze pierwsze spotkanie z Osmanami - może lepiej przemyślcie wybór lektury !

 

Sekrety życia sułtanów

2019-02-04
"Prywatne życie sułtanów" Johna Freely to książka, w której autor opowiedział między innymi o sekretach władców Imperium Osmańskiego. Ukazano w niej rządy obfitujące w liczne intrygi i porywające namiętności.
Bardzo ciekawy rys historyczny wprowadza nas w świat dla Europejczyków niezwykły, tajemniczy, często niezrozumiały.
W książce przedstawiono czasy panowania dynastii Rodu Osmanów, które rozciągało się na siedem stuleci. Jak to zwykle bywa, na czele państwa stała jedna osoba, w tym przypadku sułtan, a wokół niego skupiało się wiele postaci różnej płci, które były mu przychylne lub wprost przeciwnie, na które musiał uważać.

Autor dużo miejsca poświęcił opisom pałacu Topkapi, który do dziś zachwyca turystów. Był on wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, a przylegające ogrody sprawiają niesamowite wrażenie. Według relacji ze źródeł historycznych dawniej mieszkały tam nawet egzotyczne zwierzęta, jak tygrysy czy żyrafy.

Pałac skrywa wiele mrocznych tajemnic, odgrywały się w nim sceny krwawe i okrutne. Przyjęło się, że nowo panujący sułtan więził lub zabijał swoich braci, aby uniknąć rywalizacji i zapewnić sobie absolutną władzę. Uśmiercał także żony swojego ojca, wobec których istniało przypuszczenie, że mogą spodziewać się dziecka. To dla nas wprost niewyobrażalne okrucieństwo, jednak dawniej nikogo to nie dziwiło.

Bardzo ważną rolę na dworze sułtana odgrywały kobiety. Szczególną rolę przypisuje się matce sprawującego władzę sułtana, która często dobierała dziewczęta do haremu. W tej sytuacji możemy stwierdzić, że to nie władca rządził, ale pozwalał sobą kierować. Kobiety te, jeśli miały dość sprytu, wpływały na posunięcia polityczne.
W dużo gorszej sytuacji były córki sułtana, które jako kilkuletnie dziewczynki były wydawane za mąż za dużo starszych mężczyzn, a wszystko po to, aby władca mógł zjednać sobie przychylność osób wpływowych.

Europejczycy próbują zrozumieć zasady jakimi kierowano się w Imperium Osmańskim, ale pewne wartości i zachowania są dla nas nie do przyjęcia, choć prawdę mówiąc czasy panowania naszych pierwszych dynastii także obfitują w szokujące fakty.

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

2019-01-31
Skąd u mnie zainteresowanie tego typu tematyką? Zaczęło się od serialu "Wspaniałe stulecie", którego tak na prawdę do dziś nie obejrzałam - nawet jednego odcinka. Opisy, które mnie zachęciły w jego przypadku przerzuciłam na książki. Tak zaczęło się poszukiwanie wszystkiego co ma związek z sułtanatem i Imperium Osmańskim. Pierwsza pozycja była zapoznaniem się z tematyką, druga to już ciekawość by zgłębić go bardziej, a każda kolejna to już po prostu chętka by wręcz przenieść się do tego świata, którego do tej pory nie znałam. Część pozycji to fikcja, część to dokument, a jeszcze inna część to fabularyzowane fakty. Tu do czynienia miałam akurat czystymi faktami, których potrzebowałam by poukładać sobie parę spraw.

John Freely tą książką podzielił się z czytelnikiem wieloma ciekawostkami i faktami. Podzielona na ciekawe rozdziały, które do siebie nawiązują daje nam możliwość szybkiego czytania, ale i wracania do konkretnych i interesujących nas aspektów. Co autor nam podaje na tacy?
Kto i kiedy wybudował Pałac Topkapi; czy istniała, a jeśli tak to czym była Klatka dla Książąt; który z sułtanów miał najwięcej dzieci, a który nie miał ich wcale; który kochał polowanie, a który wolał seks; który sułtan został zamordowany; którzy z nich byli szaleni; czy któryś był w stanie poświęcić się dla syna i dla niego abdykował oraz wiele, wiele innych.

I choć jest tego wiele to jednak kilku rzeczy mi brak jako, że zaciekawiona tematem zaczęłam go zgłębiać za pomocą internetu i nie tylko. Ale jak to mówią im mniej rzeczy w jednej pozycji tym więcej się ich przeczyta by dopiąć swego. Więc wychodzę z założenia, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jestem w stanie na te ubytki przymknąć oko z kilku powodów. Jednym z nich jest wiarygodność opisów, które funduje nam autor. Do tego słowniczek wyrazów oraz pisowni i wymowy, który przyznaję dość szybko zignorowałam, bo nie potrafiłam zapamiętać co i jak wypowiadać, więc czytałam tak jak mi było wygodnie i nie wybijać się z rytmu wracaniem i poprawianiem samej siebie. No i oczywiście drzewo genealogiczne - Sułtani z dynastii Osmanów, genealogia sułtanów oraz ich matki z oznaczeniem, które z nich były Valide Sultan.
Gdy dodamy do tego kilka przepięknych zdjęć Pałacu Topkapi, rycin oraz obrazów dostajemy na prawdę godną uwagi i poświęcenia czasu pozycję. Warto ją przeczytać nie tylko jeśli polubiliśmy "Wspaniałe stulecie". Jeśli kultura wschodnia oraz sułtanat są ci bliskie albo chcesz zacząć je poznawać to myślę, że to dobra pozycja by z nią taką przygodą zacząć. Już samo ukazanie różnic między naszą kulturą, a ich jest świetnym pretekstem by zajrzeć na strony "Prywatnego życia sułtanów. ..."

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Prywatne życie sułtanów

2019-01-25
Czy sekrety władców Imperium Osmańskiego mogą być porywającą lekturą? Może i tak, jednak mnie ta książka nie chwyciła za serce.
Imperium Osmańskie, islamskie mocarstwo, protoplasta Turcji, z pewnością odegrało niemałą rolę w historii świata i Europy. Stąd też może moje wygórowane wymagania wobec tej pozycji. W moim odczuciu książka po prostu nudna, jednak nie zaprzeczam, że dla entuzjastów tematu może stanowić źródło interesujących i nieznanych faktów.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.