Przeznaczenie, traf, przypadek - Jacek Cygan | okładka
Znak literanova

Przeznaczenie, traf, przypadek Jacek Cygan

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-02-09

ISBN: 978-83-240-3589-2

Liczba stron: 256

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 135x210mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Zajrzyj do środka

39,90 zł 26,99 zł

Oszczędzasz 12,91 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.

Opis

JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inna literacką formą.

Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków?

Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.

"Wdzięk to pierwsza z zalet znakomitych opowiadań Jacka Cygana. Nie potrafiłem oprzeć się uczuciu zazdrości, gdy poznawałem te krótkie, mistrzowsko opowiedziane historie z czytelnymi metaforami, puentami na swoich miejscach, przykuwającymi uwagę bohaterami i umiejętnością syntezy, której jak podejrzewam, uczy poezja. Bo Jacek Cygan jest poetą, który tym razem inną ścieżką podąża ku najszlachetniejszej literackiej dystynkcji – wzruszeniu".

Eustachy Rylski


„Nieczęsto się zdarza, że Autor tylu znanych, co więcej, tak znaczących tekstów muzycznych szuka dla siebie miejsca w literaturze i zwraca się ku prozie. Pisząc niewielkie opowiadania ukazuje nam świat szczególny, tak różny od tego, którym żyją jego wielbiciele.
Poruszyła mnie głęboko ta potrzeba i skłoniła do przeczytania tych poruszających tekstów, z których niejeden mnie, staremu reżyserowi rysuje się, jak scenariusz przyszłego filmu. Przeznaczenie, traf, przypadek?...”
Andrzej Wajda

Polecane książki z rabatem do 50%

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Przeznaczenie? Traf? Przypadek?

2019-01-24 Jacka Cygana nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy go przede wszystkim jako poetę, autora tekstów piosenek i scenarzystę. Nie oszukujmy się, prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu nucił sobie pod nosem "Dziewczyny lubią brąz", albo "Życie jest nowelą". W Książce "Przeznaczenie, traf, przypadek" autor mierzy się z inną formą literacką w postaci krótkich, aczkolwiek bardzo bogatych w treść opowiadań.

Po raz kolejny zacznę od wielkiego plusa dla Wydawnictwa za bardzo ładne wydanie książki. Niby "nie ocenia się książki po okładce", i to dosłownie, ale jeśli książka ma wartościową treść, a przy tym dobrze się prezentuje, to zadowolenie czytelnika jest podwójne.

Książka jest zbiorem krótkich, w zasadzie niepowiązanych ze sobą opowiadań, których wspólnym mianownikiem są tytułowe przeznaczenie, traf lub przypadek. Autor ukazuje w nich głębię z pozoru prozaicznych i nic nieznaczących wydarzeń, które dla bohaterów stają się niejednokrotnie punktem zwrotnym w ich życiu. Mamy w nich wszystko to, co niemal każdy człowiek zna: rutynę dnia codziennego, bolesne zderzenia marzeń z rzeczywistością, młodzieńczą naiwność, konieczność przewartościowania dotychczasowego życia. Jedne mają szczęśliwe zakończenie, inne skłaniają do przemyśleń.

Według mnie nie jest to książka, którą czyta się w jeden wieczór, co wcale nie oznacza, że jest zła. Wręcz przeciwnie- skupienie i uwaga nad treścią przychodzą samoczynnie podczas czytania, chociażby dzięki temu, że narrator w pierwszym opowiadaniu zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Wszystkie historie są pełne metafor i symboli, a jednocześnie napisane pięknym i przystępnym dla czytelnika językiem. Bez zbędnej pompatyczności, za to z dużym wdziękiem i delikatnością. Nie znajdziemy w niej spektakularnej heroiczności, zdegenerowanych czarnych charakterów, czy humoru bijącego z każdej strony. Jacek Cygan w swoich opowiadaniach przedstawia życie takim jakie jest; ze wszystkimi wzlotami i upadkami, popełnianymi błędami i ich naprawianiem, docenianiem drobnych rzeczy. Z jednej strony subtelne, a z drugiej jest w nich coś, co sprawia, że Andrzej Wajda widzi w nich scenariusze do filmów.

Nie jestem fanką tego typu literatury, a jednak "Przeznaczenie, traf, przypadek" ma w sobie coś, co sprawia, że książka zapada głęboko w pamięć i wiem, że kiedyś do niej wrócę. Może to dzięki temu, że w tej prozie poezja jest tak mocno wyczuwalna, a może dlatego, że wśród 26 opowiadań każdy może odnaleźć cząstkę siebie?

Opowiadania zagrane

2019-01-24 Jacek Cygan - ten Pan kojarzy nam się przede wszystkim z tekstami muzycznymi, które często słyszymy w radiu czy telewizji. Poprzez słowa potrafi tchnąć duszę w piosenki śpiewane przez gwiazdy, nadając im odpowiedni kształt.
Mało kto mógł się spodziewać, że tym razem sięgnie po prozę, aby opowiedzieć nam historie grające w jego duszy. Chociaż to oczywiste, przecież „Życie jest piosenką", jak głosi tytuł jego biografii...
W zbiorze opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek" znajdziemy miłość, gniew i strach. Poznamy zawiłe perypetie rodzinne i miłosne, place, ulice i inne miejsca charakterystyczne dla Rzymu, Antibes czy Krakowa oraz przede wszystkim historie pojedynczego człowieka opowiedziane z jego perspektywy.
Dlatego właśnie te opowiadania można polecić każdemu - młodszemu i starszemu - gdyż każdy znajdzie chociaż kilka (!) dla siebie. W sumie jest ich 26, z czego mi najbardziej w pamięci utkwiły „Dwie garstki wody". Plaża, pierwsze poznanie, on i ona - tyle jedynie zdradzę.
Nie wiem, jak udało się tego dokonać autorowi tej książki, ale czytając te historie, można wyczuć, że są one pisane w takt muzyki. Każda z nich ma swoją linię melodyczną, własne słowa klucze i piękne puenty. Możliwe, że gdybym nie wiedziała, kim jest Jacek Cygan, to nie przyszłoby mi to na myśl po lekturze.
Jednak mnie to wrażenie towarzyszy od pierwszej do ostatniej historii. A to nie lada sztuka zręcznie napisać opowiadanie (i to po raz pierwszy!) tak, aby czytelnik słyszał muzykę w tle.
Chapeau bas!

Piosenki zapisane prozą

2019-01-24 Jacek Cygan to osoba, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Piosenki z jego tekstami wykonują największe polskie gwiazdy - Ewa Bem, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak, Jan Borysewicz, Seweryn Krajewski i dziesiątki innych. Miłośnicy jego twórczości mogą również sięgnąć po trzy tomy poezji artysty. Jednak proza Jacka Cygana to coś zupełnie nowego. Książka „Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór opowiadań, z których każde to jakby oddzielnie postawione pytanie: „co powoduje, że ludzkie losy układają się w tak niezwykły sposób? Czy to kwestia przeznaczenia, a może raczej przypadku?"
Książka Jacka Cygana zawiera 26 opowieści, niektóre z nich są smutne, inne nostalgiczne, refleksyjne, czasami dotyczą całkowicie błahych i drobnych wydarzeń, a kiedy indziej poruszają najbardziej fundamentalne i istotne dla człowieka tematy. Wszystkie teksty mają ten sam melancholijny charakter. Zaczynają się i kończą, choć nie dostrzega się w nim wstępu i zakończenia. Czytelnicy stają się przelotnymi świadkami epizodów, bądź zaledwie chwil z życia bohaterów, którzy następnie znikają niepostrzeżenie. Te postaci doświadczają przypadkowych, nieplanowanych sytuacji - bywają one zupełnie nieznaczące, a innym razem nabierają szczególnego wydźwięku i decydują o całym kierunku dalszego życia. Czasami te „przypadki" są skrajnie nieprawdopodobne, zdaje się, że mogły zaistnieć tylko na kartach książki, ale... czy nasze życie rzeczywiście nie jest właśnie tak nieprzewidywalne i czy nie zmienia swojego biegu za sprawą takich najdziwniejszych wydarzeń? Mam wrażenie, że tak jest, tylko często bardzo trudno to dostrzec.
Opowiadania różnią się od siebie - jedne stanowią krótkie przemyślenia o otaczającym świecie i rzeczywistości, inne zaś to całkowicie zaskakujące historie. Kilka z nich to naprawdę zapadające w pamięć, zręcznie napisane teksty. Autor celowo wkłada swoich bohaterów w różne miejsca na świecie - Włochy, Francja, Niemcy, Polska - każde opowiadanie to inna lokalizacja. Los jest ślepy, mimo to traf i przeznaczenie dopadają człowieka niezależnie od tego, gdzie się znajduje i co planuje - tak, w dużym uproszczeniu, można podsumować przesłanie opowiadań. Przyglądając się okładce książki z nazwiskiem autora nadrukowanym dużą czcionką i dość marginalnie zaznaczonym tytułem, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że to nie treść opowiadań, a osoba autora ma przyciągnąć czytelników. Czy bez tego zabiegu proza Jacka Cygana nie obroniłaby się sama?

 

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.