Światło, którego nie widać - Anthony Doerr | okładka
Czarna Owca

Światło, którego nie widać Anthony Doerr

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-8015-202-1
EAN: 9788380152021
Tytuł oryginalny: ALL THE LIGHT WE CANNOT SEE
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cena katalogowa: 49,99 zł

Inne wydania

Oprawa miękka

więcej

49,99 zł 31,77 zł

Produkt niedostępny

Opis

Historia zakazanej miłości zdobywcy Pulitzera

Marie-Laure mieszka w Paryżu tuż przy Muzeum Historii Naturalnej, w którym pracuje jej ojciec. Kiedy dziewczynka kończy 6 lat traci wzrok, tata buduje dla niej wierną makietę miasta, by mogła się swobodnie poruszać w sąsiedztwie i zawsze znaleźć bezpieczną drogę do domu. W wieku 12 lat Marie-Laure wraz z ojcem uciekają z okupowanego przez nazistów Paryża do Saint-Malo, i zamieszkują w domu nad brzegiem morza.

Werner Pfennig, wychowanek domu dziecka dorasta z młodszą siostrą w Zagłębiu Ruhry. Podczas jednej z zabaw znajduje radio, wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Dzięki swoim umiejętnościom zostaje wcielony do Wehrmachtu, gdzie służy w elitarnej grupie żołnierzy zajmującej się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Po powrocie z frontu wschodniego trafia do Saint-Malo w Bretanii, gdzie w sierpniu 1944 roku, podczas oblężenia miasta przez wojska amerykańskie, spotyka przypadkowo Marie-Laure i ratuje jej życie…

Tak zaczyna się poruszająca historia zakazanej miłości dwojga ludzi, która najpierw zachwyciła Amerykanów, a wkrótce cały świat.

W dziele Doerra dziennik „San Francisco Chronicle” dostrzegł zachwycające poczucie namacalności najdrobniejszych szczegółów i wspaniałe metafory. Zręczne połączenie dróg Marie-Laurie i Wernera, oświeca drogę na przekór wszystkim trudnościom.
„Światło, którego nie widać” jest zaś według „Los Angel Times” wspaniałą, głęboko poruszającą powieścią, której słowa nigdy nie przestaną poruszać.

Anthony Doerr (1973) - Amerykanin, autor powieści i krótkich opowiadań. Zyskał uznanie za książkę „Światło, którego nie widać”, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka.

O czym jest ta książka?

Anthony Doerr o swojej książce: ”Światło, kórego nie widać”

Zapowiedź książki: ”Światło, którego nie widać”

Anthony Doerr - oficjalny profil na Facebook.com

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Kiedy wojna zapuka do twych drzwi...

2016-01-07
42-letni Anthony Doerr jest przykładem autora, który publikuje rzadko, ale skutecznie. Choć na swoim koncie ma już kilka zbiorów opowiadań, prawdziwy rozgłos dała mu dopiero ubiegłoroczna powieść „Światło, którego nie widać", którą tworzył przez dziesięć lat! Opłacało się. „Światło, którego nie widać" to bowiem nagrodzona Pulitzerem historia miłości niewidomej Francuzki i niemieckiego żołnierza podczas II wojny światowej.

Pulitzer 2015 - literacka fikcja - to musi być coś wartego przeczytania

2015-06-21
Amerykańska nagroda Pulitzera to jedna z najstarszych na amerykańskim rynku. W kategorii literacka fikcja, w obecnej formie przyznawana bodajże od 1947 r. Od 1980 roku podawany jest również finalista. Nagradzani byli nią najwięksi światowej literatury. Należy wspomnieć tutaj o takich nazwiskach jak: Ernest Hemingway, Robert Lewis Taylor, Harper Lee, William Faulkner, John Updike, Alice Walker. Co ciekawe kilkukrotnie nie została ona przyznana wcale, czego jestem gorącym zwolennikiem, według mojej opinii znacznie bardziej uwiarygadnia to wspomnianą nagrodę. Zwycięzca tej prestiżowej nagrody zgarnia dość małą, tak mi się przynajmniej wydaje nagrodę w wysokości: 10 000 dolarów amerykańskich. W zależności od aktualnego kursu złotego to od 30 000 do 50 000 zł. Ciekawostką jest, że zwycięzca nagrody Nike, która przyznawana jest od 1997 r. otrzymuje, aż 100 000 zł. Według mnie bardzo ważne jest to, że nagrodę otzrymują rzeczywiście ciekawe i inspirujące powieści, w przeciwieństwie do Nike.

„Światło, którego nie widać”, Anthony Doerr

2015-12-16

Książka „Światło, którego nie widać”, autorstwa Anthony’ego Doerra zostało wyróżnione prestiżową  Nagrodą  Pulitzera, w kategorii fikcji literackiej. Książka stała się bestsellerem i rozeszła się w setkach tysięcy egzemplarzy.  

Anthony Doerr zadebiutował zbiorem opowiadań „The Shell Collector” w 2002 roku. Za książkę otrzymał szereg nagród. Doceniona została również jego pierwsza powieść, „About Grace” (2004), oraz drugi zbiór opowiadań, „Memory Wall” (2011).  Niestety, tylko jego druga powieść, „Światło, którego nie widać” doczekała się przekładu na język polski.

Powieść „Światło, którego nie widać” była tworzona przez dziesięć lat. Akcja powieści przenosi nas w czasy II wojny światowej. Mieszkająca w Paryżu Marie-Laure w dzieciństwie straciła wzrok. Jej ojciec, utalentowany ślusarz, który pracował w Muzeum Historii Naturalnej, próbował ochronić dziewczynkę i nie pozwalał jej wychodzić za mury muzeum. Marie-Laure dorastała pośród eksponatów. Ojciec skonstruował miniaturowy plan Paryża, by dziewczynka mogła „poczuć” miasto i jego plątaniny ulic i uliczek. Niestety, II wojna światowa dociera do Paryża i oboje muszą uciekać. Prze moment, bezpieczną przystanią staje się miasta Saint-Molo na wybrzeży Bretanii, ale tam też docierają wrogie wojska. Miast staje się bastionem okupantów, który ciągle jest bombardowany przez Aliantów. Marie-Laure musi walczyć o życie w zniszczonym mieście.

Historia warta Pulitzera

2015-06-21
Po notce wydaje się, że historia jak najbardziej warta Pulitzera. Jak dla również piękna okładka, która zapewne oddaje klimat książki i czasów, w których osadzona jest fabuła. Nie mogę się już doczekać września.

Odliczanie czas zacząć!

2015-06-20
Patrząc na ten opis rozpoczęłam oficjalnie odliczanie do premiery. Uwielbiam tak romantyczne historie, dodatkowo osadzone w realiach drugiej wojny światowej. Mam nadzieje, że Pan Anthony Doerr po tej książce będzie regularnie gościł na półkach mojej biblioteczki.

Czy będę tak zachwycony jak Amerykanie?

2015-06-20
Patrząc na oficjalny profil autora na Facbook'u dominują stwierdzenia, typu: "To najlepsza książka jaką czytałem w życiu". Ciekawe czy będe równiez zachwycony jak Amerykanie. Szkoda, że wyjdzie dopeiro we wrześniu w Polsce. BYłaby to idealna książka na wakcje.

Romantyczna jak Amelia?

2015-06-20
Patrząc na notkę, wydaje się, że książka może być równie subtelna i romantyczna jak Amelia. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Powieść równie dobra jak Szczygieł?

2015-06-20
"Światło, kórego nie widać" podobnie jak "Szczygieł" Donny Tartt otrzymała nagrodę Pulitzera za fikcję literacką. Zważywszy na to, że Szczygłem jestem zafascynowany. Nie mogę się już doczekać polskiej premiery. Wydaje mi się, że znajdzie się więcej takich osób jak ja.

Książka jesieni 2015

2015-06-20
Książka zbiera świetne recenzji w zagranicznych serwisach jak Goodreads, stała się bestsellerem w amerykańskich księgarniach. Wygląda na to, że Pulitzer przyznany jak najbardziej słusznie, a nie zawsze tak bywało. Chciałbym już przeczytać, na pewno zamówię jak tylko pojawi się w sprzedaży.

Czekam na polskie wydanie!!

2015-06-15
Niezapomniana lektura!! Czekam z niecierpliwością na polskie wydanie, aby podarować je przyjaciółce.

Zachwyca, ale nie wątkiem romanowym

2015-06-15
Liczyłam na rozrywające serce zakończenie, tymczasem wszystko rozegrało się normalnie. Jako niepoprawna romantyczka miałam nadzieję na bardziej rozwinięty wątek romantyczny Marie-Laure - Werner, tutaj też się zawiodłam. Do ich spotkania dochodzi bardzo późno, mam wrażenie że za późno. Dodatkowo nie zaspokoiło ono moim wyobrażeń. Dla niektórych będzie ten fakt niósł jakiś urok, ja nie jestem przekonana. Mimo tego książka mnie zachwyciła.

Zachwycające

2015-06-15
Czytałam w oryginale. Książka pochłonęła mnie bez reszty. Bardzo polecam.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.