To skomplikowane. Julie - Jessica Park | okładka
OMGBooks

To skomplikowane. Julie Jessica Park

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-05-04

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: OMGBooks

Cena katalogowa: 34,90 zł

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska

Rok wydania: 2016

34,90 zł 15,71 zł


Opis

Nowa seria bestsellerowej autorki Jessiki Park.

Matt jest wysoki, ciemne blond włosy opadają mu na oczy. Nosi koszulkę z napisem: „Nietzsche to mój ziom”. Julie bardzo go lubi.

Jest jeszcze Finn. Nigdy go nie spotkała… Ale to za nim szaleje.

Skomplikowane? Dziwne? Nie da się ukryć!


W domu Watkinsów zdecydowanie coś nie gra. Rodzice są mili, ale jakby nieobecni. Matt jest piekielnie zdolnym studentem matematyki, ale nawet kabelek USB nawiązuje kontakty łatwiej niż on. Celeste wyraźnie odstaje od rówieśników i ma pewien baaardzo dziwny zwyczaj…

Jest jeszcze najstarszy brat, Finn: zabawny, mądry, wrażliwy, otwarty… Tylko że kompletnie nieosiągalny. Można z nim pogadać tylko na czacie.

Julie, która właśnie zaczęła studia, zamieszkuje właśnie z nimi. Nie przypuszcza, że stanie się kimś ważnym dla rodziny Watkinsów. I że to będzie aż tak skomplikowane.

Jessica Park, bestsellerowa autorka „New York Timesa”. Kiedy nie pisze, pasjami przegląda Facebooka i wymyśla nowe sposoby na pyszne frappuccino.

Oficjalny fanpage serii autorstwa Jessiki Park

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

To skomplikowane

2019-02-15
Rodzina Watkinsów nie należy do tradycyjnych. Choć do rodziny Adamsów jednak jej daleko, to ma swoje nawyki, które trudno zrozumieć.

Matt jest wysoki, przystojny, zna się na czarnej magii jaką jest fizyka i informatyka. Nie nawiązuje kontaktów z równieśnikami, jest wycofany, nosi nerdowskie koszulki i nie ma pojęcia, że na świecie istnieje taki cud jak frapuccino.

Rodzice są ciągle nieobecni robiąc karierę naukową, starszy brat wyjechał pomagać całemu światu, a młodsza siostra ma dosyć nietypowy i mało towarzyski zwyczaj...

W tym środku niespodziewanie pojawia się Julia. Tymczasowo, szukając mieszkania na dłużej, znalazła się w ich domu. Stara się dopasować, jednak mając zupełnie inne wzorce, będąc pełną energii i temperamentu, stopniowo wprowadza w ten dom pewne zmiany. Subtelne, delikatne, często na pierwszy rzut oka niezauważalne, ale jakże ważne, szczególnie dla Celeste. Nie spodziewa się, że znajdzie w tych czterech ścianach nie tylko schronienie, ale też wiele więcej.

Nie wiedziałam czego się spodziewać. Zdawałam sobie sprawę, że jest to literatura młodzieżowa i właśnie to mnie niepokoiło najbardziej. Obawiałam się, że będzie to płytkie, przewidywalne i naiwne do bólu. Nie mogłam się bardziej mylić.

Ta książka niosła ze sobą coś więcej niż tylko historię kolejnej rodziny, gdzie dzieci nie mają czasu swoich rodziców. Nie chcę zdradzić za dużo, aby nie zepsuć wam frajdy z czytania, ale muszę to przyznać, że zaskoczyło mnie to, jak wiele ważnych i istotnych spraw porusza ta historia.

Z humorem, szczyptą ironii, lekko i przyjemnie. Jestem pewna, że ta książka wielu osobom przypadnie do gustu

No to się pokomplikowało!

2019-02-14
Julie to ambitna nastolatka, która wyjeżdża do Bostonu na studia. Dzięki zbiegowi okoliczności trafia do domu Watkinsów. Matt jest zdolnym studentem matematyki, ale miewa problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Celeste stoi u progu dojrzewania, jest bardzo mądra, ale z powodu pewnego zwyczaju, nie może nawiązać przyjaźni. Finn to zabawny i bardzo towarzyski wolontariusz, który przemierza różne zakątki świata. Z tego powodu jest osiągalny tylko na czacie internetowym. Są jeszcze rodzice, równie inteligentni i ekscentryczni, co ich dzieci. Erin jest wykładowcą na Harvardzie, a Roger zajmuje się oceanografią mikrobową. Oboje z racji wykonywanego zawodu są gośćmi we własnym domu. Losy tych trojga młodych ludzi zostają splecione i nawet nie przypuszczają, jakie zmiany nastąpią po pojawieniu się Julie.
Książka bardzo pozytywnie zaskakuje czytelnika. Autorka w interesujący sposób przedstawia tajemnice z pozoru idealnej rodziny. Każdy z członków familii Watkinsów jest jednostką silnie zindywidualizowaną, która przejawia problemy w komunikacji międzyludzkiej. W wir ich małych i dużych problemów wkracza niemalże obca Julie, która z dnia na dzień staje się dla nich coraz ważniejsza. Dziewczyna wnosi radość i pozytywną energię do domu zdominowanego problemami. W ciągu kilku miesięcy staje się przyjaciółką i powiernicą sekretów, która stara się naprawić nadszarpnięte relacje rodzinne. O pomoc prosi Finna, z którym zaczyna rozmawiać o wszystkim. Z czasem Julie zaczyna zdawać sobie sprawę, że zakochała się w chłopaku, którego nigdy nie widziała!
Jessica Park napisała bardzo interesującą i trzymającą w napięciu powieść. Rodzinna tajemnica, której nie chciano wyjawić Julie była świetnie skonstruowana i naprawdę zaskakiwała. Książka napisana jest językiem prostym i atrakcyjnym dla każdego czytelnika. Powieść czyta się bardzo szybko i trudno oderwać się do lektury. Nieraz śmiałam się do łez, ale także współczułam bohaterom. Bardzo podobało mi się to, że autorka wplotła wątek mediów społecznościowych, które dla współczesnej młodzieży są namiastką kontaktów międzyludzkich. Każdy rozdział rozpoczynają statusy z FB Matta, Julie i Finna, które odwołują się do znajomości książek, filmów, czy wydarzeń z popkultury. Za najbardziej interesujące uważam obszerne cytaty z rozmów Finna i Julie, które ukazują rozwijającą się między nimi sympatię i kiełkujące zauroczenie.
Wszyscy bohaterowie, których przedstawiono w książce są bardzo interesujący. Polubiłam każdego z nich i ze smutkiem musiałam ich pożegnać po zakończeniu lektury. Główna bohaterka zaskakuje świeżością i radością z życia. Z dumą mówi o swoim zapale do nauki i nie wstydzi się zamiłowania do książek. Jest dziewczyną towarzyską i epatującą dobrą energią, którą zaraża każdego (nawet zazwyczaj ponurego Matta!). Oczywiście, jak każdy, ma swoje sekrety i dziwactwa, np. boi się jeździć windą. Jej zapał do sprawiania radości innym owocuje zawarciem silnych przyjaźni i zyskania statusu członka nieco ekscentrycznej, zwariowanej, ale wzbudzającej sympatię rodziny.
To skomplikowane to powieść będąca świeżym powiewem pośród nieco już schematyzowanej literatury dla młodzieży. Autorka w bardzo lekki i zapadający w pamięć sposób opowiada o trudnych sprawach, tj. depresja, żal po śmierci członka rodziny, czy zaburzeniach psychicznych. Mimo problemów wykreowani przez nią bohaterowie nie są stale przygnębieni, lecz epatują naturalnym optymizmem i z nadzieją patrzą w przyszłość. Jestem pewna, ze tak jak ja polubicie Julie i Watkinsów i będziecie oczekiwać na kolejny tom serii.

Nie tylko dla młodzieży

2019-02-08
Wiem, że w mojej metryce jest już od jakiegoś czas „trójka z przodu"... Wiem, że książka „To skomplikowane. Julie" jest książką młodzieżową.... Jednak wiem również, że to nic nie znaczy;) Bo nawet osoby, które lata młodzieńcze mają dawno za sobą odnajdą w tej książce coś dla siebie.

Historia Julie od pierwszej strony jest skomplikowana. Bo jak inaczej można powiedzieć, gdy okazuje się, że wynajęte przez Internet mieszkanie nie istnieje, a przyszła studentka znajduje się w obcym mieście, bez mieszkania, znajomych, rodziny.... Można by powiedzieć, że historia nie jest skomplikowana, ale banalna... I pewnie tak by było, gdyby Julie nie otrzymała pomocy od rodziny Watkinsów. Mama, tata, córka, dwaj bracia - jeden „zwiedzający" świat, obecny tylko wirtualnie, a drugi bardzo uzdolniony student matematyki. Każdy z bohaterów zmaga się z problemem. Każdy jest indywidualnością z wadami i tajemnicami. I mimo, że główny „problem" dość szybko udało mi się odkryć, to jednak czas spędzony z tą książką był czystą przyjemnością.

Inteligentne, ironiczno-sarkastyczne dialogi, to coś co lubię w każdej ilości;) Trudny problem, z którym każdy radzi sobie inaczej, czy walka z własnymi słabościami to dodatkowy plus tej książki. Brak scen erotycznych sprawia, że książkę można śmiało polecić młodszej młodzieży.

Ja na pewno będę ją reklamować wśród moich uczniów :)

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.