Wszystkie języki świata - Zbigniew Mentzel  | okładka
Znak

Wszystkie języki świata Zbigniew Mentzel

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2005-05-05

ISBN: 83-240-0560-9
EAN: 9788324005604
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Liczba stron: 174
Wydawnictwo: Znak
Format: 144 × 205 mm
Cena katalogowa: 27,00 zł

27,00 zł 18,90 zł

Produkt niedostępny

Opis

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2006.

Świetna, wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie, dziesięć lat po upadku komunizmu. Jeden dzień z życia bohatera książki to zaledwie punkt wyjścia do opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o dorastaniu w Polsce lat 50. i 60. i o zawiłych losach polskiej inteligencji. Przede wszystkim jednak jest to pasjonująca historia kogoś, kto pragnie wyrazić siebie, kto dąży do prawdy i próbuje nadać swemu życiu głębszy sens. W powieści Zbigniewa Mentzla spomiędzy obrazów współczesności wyłania się historia, a spod śmiechu i groteski przebija refleksja nad tajemnicą ludzkiego losu i istotą języka.

Prawa do niemieckiego wydania powieści Wszystkie języki świata zostały sprzedane jeszcze przed jej polską premierą.

„Należy czytelnika ostrzec: choć w Krakowie wydana, opowieść Mentzla jest wybitnie warszawska. Jeśli czytelnik z Krakowa lub innego miasta poza stolicą przeczyta mimo tej przestrogi Wszystkie języki świata, będzie zbudowany duchowo, choć niekoniecznie wesoły”.
Leszek Kołakowski

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Inteligenckie dylematy

2016-02-23
Pewien znajomy powiedział mi kiedyś, że książki „dobre", to jego zadaniem te, z którymi jest w stanie się „utożsamić". Bez dopytywania o szczegóły tego śmiałego stwierdzenia, uznałam, że jest to wyraz jego narcyzmu i autokreacji...

Wracajmy do Mentzla

2012-04-12
Spośród wielu rozpraw podejmujących kwestię zasadności czytania Pisma Świętego, zapamiętałem szczególnie jedną, która w sposób bardzo prosty, a zarazem osobliwie niezwykły i dobitny przecina ów węzeł gordyjski: „Częste i stałe czytanie Pisma Świętego jest okazją do napełniania naszej pamięci sprawami duchowymi". Bez cienia najmniejszej wątpliwości jestem w stanie ją sparafrazować i napisać: Częste i stałe czytanie Zbigniewa Mentzla jest ku temu taką samą okazją.

Język ma się tylko jeden

2008-10-28
Książka Zbigniewa Mentzla to książka nienapisana. Dzieło życia, które nigdy nie powstało, którego istnienie zawsze sytuowało się w czasie przyszłym niezdefiniowanym. Ale nie książka zamiast tamtej.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.