Xięgi Nefasa. W zaświatach - Małgorzata Saramonowicz | okładka
Znak

Xięgi Nefasa. W zaświatach Małgorzata Saramonowicz

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-01-30

ISBN: 978-83-240-4572-3
EAN: 9788324045723
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 36,90 zł
Rok wydania: 2017

36,90 zł 16,61 zł

Produkt niedostępny

Opis

Zginą wszyscy, gdy zginie jedno

Nefas, tajemniczy sługa Krzywoustego, pragnie za wszelką cenę wydostać z zaświatów swoją ukochaną. Jednak by móc przywrócić do życia Rangdę, musi najpierw dotrzymać przyrzeczenia danego wiele lat temu mrocznemu bóstwu Trygławowi. Ma chronić przed śmiercią troje dzieci, których losów przyrzekł strzec podczas krwawego obrzędu.

Władysław – młody następca tronu, Jaksa – przybrany syn rycerza Dunina i niewidoma Alba o magicznych zdolnościach nie ułatwiają mu zadania. Cała czwórka rzucona w wir wojen toczony przez księcia Bolesława zmaga się z rosnącą w siłę pogańską potęgą i upiorami, które wydostały się z Nawii. Nefas robi, co w jego mocy, bo wie, że śmierć jednego dziecka oznacza śmierć całej trójki, a tym samym zaprzepaszczenie szansy na ocalenie Rangdy.

Dwunastowieczna Polska to miejsce, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, pogańscy bogowie rządzą losami ludzi, a kościelni dostojnicy i możni rycerze gotowi są zaprzedać duszę diabłu, by choć na chwilę zyskać władzę.

Przygody Nefasa, cudzoziemskiego kronikarza Krzywoustego, szpiega, maga i skrytobójcy. W tle bezlitosny świat słowiańskich wierzeń i demonów, jeszcze więcej intryg, krwi i zemsty sięgającej od naszego świata aż po zaświaty.
Jarosław Grzędowicz

Magia w Xięgach Nefasa jest jak klamra spinająca spiski, zdrady, miłość i zemstę. Nefas Niezgodny wiele razy spojrzy śmierci w oczy i nie zawaha się zstąpić do budzącej grozę krainy umarłych, Nawii. Krok w krok za nim podążają zjawy, upiory i demony przeszłości. Czy zdoła stawić im czoła? Przekonajcie się sami.
Maja Lidia Kossakowska

Pełnokrwista opowieść o lawirowaniu wśród politycznych zagrywek, zmaganiu się tak z militarnymi, jak i mistycznymi problemami, podlana gęstym sosem losów dynastii Piastów.
Anna Tess Gołębiowska (Kawerna)


Małgorzata Saramonowicz – autorka wyśmienitych horrorów, scenarzystka i producentka filmowa. Xięgi Nefasa. W zaświatach to drugi tom znakomitej sagi fantasy, której akcja toczy się na dworze Bolesława Krzywoustego.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Mroczne dzieje Polski

2019-02-07
Xięgi Nefasa to powieść łącząca w sobie elementy, które z pozoru wydają się do siebie nie pasować: walkę o władzę w średniowiecznej Polsce, pogańskie wierzenia i wciągającą fabułę. Okazuje się, że o historii Polski można opowiadać fascynująco za pomocą powieści fantasy.
http://www.wydawnictwoznak.pl/getFile/path/Saramonowicz_w-zaswiatach_3D.png
W zaświatach to świetnie napisana kontynuacja, która zadowoli nawet bardzo wybrednego czytelnika. Nefas, niczym mityczny Herakles, schodzi do krainy umarłych, aby sprowadzić na ziemię zmarłą ukochaną. Nie przewiduje, że jego wizyta w zaświatach będzie miała nieprzewidywalne konsekwencje. Jego pobyt w świecie podziemnym okazuje się trwać kilka lat, a dusze zmarłych nie zapominają krzywd im wyrządzonych. Wraz z jego powrotem, także upiory Anny i pogańskiej kapłanki znalazły sposób na ingerencję w świat śmiertelników. Zranione kobiety przekonane o winie kronikarza zrobią wszystko, by go zniszczyć i przerwać złączone rytuałem życia trójki niezwykłych dzieci. Czy uda im się doprowadzić do złamania przymierza zawartego z Trygławem? Czy Nefas podoła zadaniu ochronienia dzieci? Czy wrogowie zyskają władzę i doprowadzą do upadku Bolesława Krzywoustego?
Mocnym akcentem powieści Małgorzaty Saramonowicz jest ukazanie niesamowitości i magiczności wydarzeń historycznych znanych dotychczas z raczej monotonnych podręcznikowych narracji. Dzięki pogańskim wierzeniom, które silnie kontrastują z niemalże sekciarską bogobojnością chrześcijańską w wykonaniu Zbigniewa, fragment z historii Polski nabiera innego wymiaru. Polska z kart powieści to kraj ponury i dziki, który jeszcze nie przystosował się do nowej religii. W świadomości ludności nadal funkcjonują dawne, nawet krwawe obrzędy mające oddać część dawnym bożkom i zapewnić pomyślność. Na każdym kroku czyhają na bohaterów liczne niebezpieczeństwa generowane przez rządne zemsty istoty z zaświatów.
Podobnie jak w poprzednim tomie, fabuła obfituje w interesujące momenty i dynamiczną akcję, która przynosi wiele nieoczekiwanych zwrotów. Pościgi, intrygi i walka o władzę to nieodłączne elementy opowieści relacjonowanej z punktu wiedzenia Nefasa. Kronikarz jest przewodnikiem czytelnika po średniowiecznym świecie, który wbrew pozorom nie jest skupiony na modlitwach ku chwale Boga. Rozbite wewnętrznie krainy polskie zmagają się z ukrywaniem wiary w dawnych bogów i połączeniem dawnych tradycji i obrzędów z chrześcijańskimi prawidłami.
Równie silnie zaznaczona jest problematyka tworzenia narodowych mitów za pomocą informacji spisywanych przez Nefasa. Oficjalna kronika dziejów okazuje się fikcyjnym peanem na cześć bogobojności Bolesława Krzywoustego, który, jak wynika z relacji Nefasa, jest hulaką posiadającym prywatny harem. Ugładzona wersja historii ukazana za pośrednictwem kontrastu oficjalnej kroniki z relacją pełną intryg i politycznych zagrywek jest doskonałym przykładem manipulacji społeczeństwem i wzbudza w odbiorcy nutkę zwątpienia w pozostałe dokumenty historyczne. Czy to możliwe, że bohaterowie, o których uczyliśmy się na lekcjach są jedynie wytworem wyobraźni naszych przodków?
Książkę czyta się z zapartym tchem. Bardzo trudno jest oderwać się od lektury i z fantastycznego świata wrócić do zwykłej, szarej rzeczywistości. Alternatywna wersja historii prezentowanej przez autorkę wciąga czytelnika i gwarantuje mu wiele niezapomnianych wierzeń. Jest ona także przyczynkiem do dyskusji o współczesności. Opowieść o Krzywoustym ubarwiona mrocznymi pradawnymi rytuałami prowokuje, niepokoi, ale i oczarowuje czytelnika. Elementy makabry nasycają w szczególności wydarzenia dziejące się w zaświatach, ale są doskonałym uzupełnieniem mrocznej i tajemniczej atmosfery tej powieści. Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, ale dopiero w części drugiej pani Saramonowicz ukazała swój pisarski kunszt. Wielbiciele ,,Gry o tron", czy twórczości Andrzeja Sapkowskiego na pewno nie będą rozczarowani. W zaświatach to powieść fascynująca, obok której nie można przejść obojętnie. To także uczta dla miłośników fantastyki, historii i opowieści z dreszczykiem. Polecam!

U zarania dziejów …

2019-02-07
Kiedy spiskowcy wprowadzali na tron polski młodszego brata Bolesława Śmiałego - Władysława Hermana liczyli, iż będzie on narzędziem w ich ręku. Tymczasem wojewoda Sieciech, niemal wszechwładny na dworze Władysława Hermana, zmuszał możnych do podporządkowania się władzy książęcej w której imieniu występował. Przeciwstawiał się szczególnie dążeniom do usamodzielnienia się wielmożów zarządzających poszczególnymi prowincjami. Wówczas jednak możni wystąpili przeciwko Sieciechowi, pozyskując do walki z nim synów Władysława Hermana - Zbigniewa i Bolesława, zwanego Krzywoustym. Po toczących się wiele lat walkach przegrany Herman musiał zgodzić się na podział państwa i wydzielenie synom odrębnych dzielnic. Te wewnętrzne walki osłabiały państwo, zaś Herman prowadząc politykę ugody i uległości w stosunku do Cesarstwa, pozwalał również wykorzystywać sytuację feudałom pomorskim, którzy już dawno wyłamali się spod zwierzchnictwa centralnej władzy monarszej i nękali najazdami sąsiednie dzielnice.
Śmierć Władysława Hermana nie poprawiła sytuacji - wkrótce po jego odejściu rozpoczęła się walka pomiędzy jego synami, Bolesławem Krzywoustym, a Zbigniewem. Bolesław Krzywousty dążył do przywrócenia jedności państwa polskiego, znajdując oparcie przede wszystkim w licznym uboższym rycerstwie, które skusił perspektywą wypraw wojennych, bogatych łupów i nadań książęcych. Zespolenia wszystkich sił, jedności władzy państwowej, wymagała też sprawa ponownego podporządkowania Pomorza władzy książąt polskich i złączenia go z Polską, organizował zatem Krzywousty wyprawy wojenne przeciwko Pomorzanom. Wszystkie te fakty znane są nam z historii Polski, poznawaliśmy historię walki dwóch braci z perspektywy podręcznika, szkolnej klasy i zielonej tablicy. Dla wielu zapewne skomplikowane losy Polski, polskiej państwowości, sukcesje tronu, sojusze i rozbiory wydawały się zbyt trudne i chaotyczne, a także zbyt nudne, by je zapamiętać. Co jednak by się stało, gdyby do walki o ziemię dołożyć szczyptę magii, sensacji, gdyby o rodzinnych walkach, popełnianych zbrodniach pisać z dynamizmem i wyczuciem słowa?
Odpowiedzi na to pytanie poszukać można w książce Małgorzaty Saramonowicz, scenarzystki i producentki filmowej, autorki sagi fantasy opartej jednak na prawdziwych wydarzeniach. Powieść „Xiegi Nefasa. W Zaświatach", opublikowana nakładem wydawnictwa ZNAK, to niezwykła historia z pogranicza magii i rzeczywistości, w której znajdziemy zarówno postacie znane nam z podręczników szkolnych, jak i rozmaite zmory i inne stworzenia, błąkające się pomiędzy żywymi, a także zamieszkujące świat zmarłych. To jedna z tych powieści, które łączą miłośników różnych gatunków, zarówno fantastyki, jak i historii. Zwróci także uwagę tych czytelników, którzy przywiązują dużą wagę do sprawności operowania słowem pisanym, do tworzenia realistycznych scen, czyniących nas bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.
A w „Zaświatach" wiele się dzieje - Nefas, wenecki zbieg, ukrywający swoją prawdziwą tożsamość sługa Krzywoustego poszukuje w Krainie Zmarłych swojej ukochanej Rangdy. Aby jednak wydobyć ją z zaświatów, musi nie tylko odnaleźć jej ciało, ale i dotrzymać wszystkich złożonych obietnic. Jedną z nich jest opieka nad trójką dzieci, połączonych magią bezwzględnego boga Trygława. Odpowiadając na wezwanie Nefasa, Trygław nie tylko zamienił płeć dziecka księcia Bolesława, ale również odmienił los dwójki innych dzieci. Teraz Nefas musi strzec bezpieczeństwa Władysława, fałszywego książęcego dziedzica, Alby - prawdziwej córki księcia u której z roku na rok rozwija się więcej niezwykłych umiejętności oraz Jaksy, syna Wielkiej Kapłanki, który nie ma aspiracji, by zostać wielkim wojownikiem. Dzieci te znajdują się w innych częściach kraju, a każdego dnia grozi im niebezpieczeństwo - zarówno ze strony ich samych, jak i zewnętrznego otoczenia. Czasy są bowiem niespokojne: u zachodnich granic stoi cesarz niemiecki Henryk V, od południa czeski władca Świętopełk, nieustannie toczą się też walki na Pomorzu. Na dodatek kraj targany jest wewnętrznymi konfliktami pomiędzy braćmi i opowiadającymi się po dwóch stronach możnymi. Jak w tej historycznej zawierusze Nefasa zdoła ustrzec dzieci przed zagrożeniami? Czy uda mu się połączyć z ukochaną? Na te pytania odpowiada drugi tom „Xiąg Nefasa", czyli nieco brawurowa interpretacja polskiej historii. Wartka akcja, wspaniale nakreśleni bohaterowie i niezwykły język pozbawiony wulgaryzmów, oddający ważkość sytuacji i jej dynamikę - wszystko to skłania do lektury. Jeśli co tego dodamy niecodzienne ujęcie tematu, otrzymamy porywającą powieść, po którą sięgnąć mogą nawet ci czytelnicy, którzy z historią Polski są nieco „na bakier".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.