Paszporty "Polityki" 2019!

Gratulacje dla Dominiki Słowik - laureatki nagrody Paszport "Polityki" w kategorii literatura.
"Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce..."
Bestseller

44,90 zł

30,53 złDominika Słowik w swojej drugiej powieści zabiera czytelników do miasteczka w Dolinie Zmornickiej, gdzie dochodzi do serii niewyjaśnialnych zjawisk. Zacierają się granice między możliwym, a niemożliwym.

W Cukrówce tajemnica goni tajemnicę, wyłowione z jeziora ciało, ojciec który porzuca swoją pracę w urzędzie by zostać wróżem, Pszczelarz tresujący swój rój. Naga Dygnarówna nocą spaceruje po ulicach miasteczka, a Misza w wolnej chwili zajmuje się sprowadzaniem trawki ze Słowacji. Mieszkańcy są podzieleni albo czekają na kolejny cud albo poszukują skarbu.

Czy uda się wreszcie najściślej strzeżony sekret Cukrówki?


Pozostali nominowani

39,90 zł

23,91 zł

Wyznania botaniczki opisującej rozmaite ekspresje roślinnego życia, przypatrującej się ruchom pędów mięty i dyni, działaniu wiatru na korony drzew, wodzie płynącej od korzeni przez pnie aż do najmniejszych liści, gojeniu się ran sosem, deformacjom i pędowi roślin do przeżycia w każdych warunkach. I śmierci. Śledzi spotkania człowieka z wnętrzem ciał roślin odczytywanym jako ich język widoczny w budowie liści, łodyg czy korzeni. Jest to też opowieść o języku i historii roślin, pisana hieroglifami ich anatomii. O przebiegu życia drzew, skrzypów i mchów w świecie złożonym z powietrza, światła, grawitacji i wody. O dębie Bartku, chwastach i podziwie dla pokrzywy.
W ludzkim rozumieniu świat roślin toczy się innym torem, stąd nasze niezauważanie i niewrażliwość na ich przemiany, co przekłada się na to, że od zawsze rośliny traktowane są jak tło naszego życia, ozdoba lub pokarm – a nie jako bogaty świat niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.
Patyki, badyle to relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot.


34,90 zł

20,65 zł

Autorka powróciła w wielkim stylu po debiucie „Upraw roślin południowych metodą Miczurina”. Dramaty „Feinweinblein”, „Wujaszki” i „Morowe” bazują na fundamentalnych tematach jak miłość, śmierć, historia, samotność, poczucie pozostawania poza głównym nurtem wydarzeń jak również utęsknienie za innym, lepszym życiem.
Weronika Murek w charakterystyczny dla siebie sposób wywraca je na lewą stronę, ukazując w krzywym zwierciadle, unikając tym samym „aptekarskiego przepisywania świata”, do którego żywi niechęć. Autorka w groteskowy sposób bawi się opowieściami, wciąż dodając nowe nieoczekiwane perspektywy. Co najważniejsze przed czytelnikiem nieustannie stawiane są kolejne pytania, z którymi nie do końca pozostaje sam.
Weronika Murek dzięki swojej oryginalności, wyobraźni, nieprzeciętnemu poczuciu humoru a także wybitnemu słuchowi językowemu spadła na polską scenę literacką niczym meteoryt. Jest oszczędna w słowach, jednak potrafi zawrzeć w nich mnóstwo emocji i refleksji, które sięgają daleko w głąb czytelnika. Jej wyjątkowy talent został doceniony przez komisję wielu nagród literackich i nie tylko.


Baner punkty odbioru