J.K. Rowling

Joanne Rowling urodziła się w lipcu 1965 roku w angielskim miasteczku Yate w hrabstwie Gloucestershire. Dorastała w pobliskim Chepstow, gdzie uczęszczała do szkoły średniej Wyedean.

Po ukończeniu szkoły podjęła studia na uniwersytecie w Exeter w zakresie filologii romańskiej i klasycznej. W trakcie nauki spędziła rok w Paryżu. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała między innymi jako asystentka Amnesty International. Pierwsze zalążki historii, które dały początek serii o Harrym Potterze, zrodziły się w trakcie podróży opóźnionym pociągiem z Manchesteru do Londynu. W ciągu następnych pięciu lat autorka szkicowała fabułę poszczególnych części oraz rozpoczęła pracę nad pierwszą powieścią.

W tym okresie Rowling przeniosła się na północ Portugalii, gdzie uczyła angielskiego. W październiku 1992 roku wyszła za mąż, a rok później urodziła córeczkę. Po rozpadzie małżeństwa przeniosła się wraz z małą Jessiką do Edynburga, gdzie ukończyła pierwszą część serii, Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bloomsbury w czerwcu 1997 roku. Za namową wydawcy autorka podpisała się jako J.K. Rowling, gdzie „K” jest inicjałem „Kathleen”, imienia babci ze strony ojca. Zabieg ten wynikał z obaw, że kobiece nazwisko nie wzbudzi zainteresowania wśród młodych chłopców, do których adresowano książkę.

Druga część serii, Harry Potter i Komnata Tajemnic, ukazała się w lipcu 1998 roku
i przez miesiąc od premiery była najlepiej sprzedającą się książką dla dorosłych. Opublikowany 8 lipca 1999 roku Harry Potter i więzień Azkabanu także spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Powtarzając sukces poprzedniej części, ta również przez okrągłe cztery tygodnie nie opuszczała pierwszego miejsca na liście najlepiej sprzedających się książek dla dorosłych w Wielkiej Brytanii.

Czwarta część serii, Harry Potter i Czara Ognia, ukazała się 8 lipca 2000 roku
w oszałamiającym nakładzie miliona egzemplarzy w samej Wielkiej Brytanii. Tam też książka pobiła wszystkie rekordy sprzedaży w ciągu pierwszego dnia po premierze.

21 czerwca 2003 roku Harry Potter i Zakon Feniksa miał premierę w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Książka pobiła ustanowiony przez poprzednią część rekord dla najszybciej sprzedającego się tytułu w historii. Opublikowany 16 lipca 2005 roku Harry Potter i Książę Półkrwi również rozszedł się w rekordowo wysokim nakładzie.

Siódma i zarazem ostatnia część serii, Harry Potter i Insygnia Śmierci, miała swoją premierę w 2007 roku. Ukazała się wtedy równocześnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach anglojęzycznych.

J.K. Rowling napisała również dwie nowele, które w powieściach są wspomniane jako podręczniki Harry’ego. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Quidditch przez wieki ukazały się w marcu 2001 roku. Dochód ze sprzedaży został przekazany organizacji charytatywnej Comic Relief.
Podobny cel przyświecał publikacji Baśni barda Beedle’a. Zbiór ukazał się w grudniu 2008 r., a wpływy ze sprzedaży przekazano fundacji charytatywnej Children’s High Level Group (obecnie: Lumos).

J. K. Rowling otrzymała szereg nagród oraz tytułów honorowych. Oprócz prestiżowego Orderu Imperium Brytyjskiego, którym odznaczono autorkę w uznaniu za zasługi dla literatury dziecięcej, została także wyróżniona Nagrodą Księcia Asturii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, odznaczeniem francuskiej Legii Honorowej oraz nagrodą im. Hansa Christiana Andersena. Wśród licznych zaszczytów można także wspomnieć wystąpienie na Uniwersytecie Harvarda. Rowling angażuje się w liczne akcje charytatywne, wykorzystując w tym celu własny fundusz Volant. Jest również założycielką Lumos, organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

J. K. Rowling mieszka w Edynburgu wraz z mężem i trójką dzieci.