Pod Mocnym Aniołem - okładka


Jerzy Pilch

Pod Mocnym Aniołem

Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
34,90 24,85

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE '2001.

"I wchodziłem do gospody "Pod Mocnym Aniołem", i w celu uporządkowania doznań wypijałem cztery pięćdziesiątki. Potem w pobliskim sklepie kupowałem butelkę wódki i stawiałem czoło rozgardiaszowi przedmiotów. Nieładowi nieustannie wzbierającemu w opuszczonym przez moje żony mieszkaniu nie byłem bowiem w stanie sprostać na trzeźwo, choć czyniłem to wytrwale, mam bowiem usposobienie skrajnie pedantyczne." - fragment książki


Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc, jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza.
-Z laudacji prof. Marii Janion - przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Nike

Materiały o książce

Washington Times

"Niesamowicie oryginalny głos w polskiej literaturze."

Kirkus Review

"Ta niczego nieusprawiedliwiająca powieść jest jednocześnie śmieszna i czarująca, tragiczna i szokująca. Szczery, otwarty, ostry opis nałogu."

Tadeusz Nyczek, Polityka

"To książka zdradliwa jak miód pitny lub tequilla. Pije się przyjemnie, ale co potem, lepiej nie mówić. Pysznie było, a teraz czemu łeb chce oderwać?"

Recenzje

„Pod Mocnym Aniołem”

54 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 48 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

W jakim celu pisze się recenzje? Odpowiedzi na zadane pytanie jest wiele, ale jedna z nich jest dość prosta: żeby poinformować o swoim stosunku do danej pozycji wydawniczej. Może się podobać, może się nie podobać, jednak recenzent zazwyczaj zdaje sobie sprawę, że negatywna opinia o książce może skutecznie zniechęcić czytelników do sięgnięcia po nią. Czy tak jest zawsze? Oczywiście, że nie. W moim przypadku właśnie krytyczna recenzja powieści „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha, paradoksalnie, zaintrygowała mnie i zachęciła do przeczytania pozycji.

                Ale po kolei. Jerzy Pilch to znane nazwisko polskiej literatury. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Nike za „Pod Mocnym Aniołem” oraz Nagroda Kościelskich za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), związany z Południem Polski (urodzony w Wiśle, skończone studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie), mistrz języka, ironii i szczerego wyznania. Człowiek orkiestra: prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Najbardziej znany z następujących tytułów: „Spis cudzołożnic”, „Inne rozkosze”, „Moje pierwsze samobójstwo”.

                Ale to właśnie „Pod Mocnym Aniołem” zajmuje ważne, jeśli nie najważniejsze miejsce w twórczości pisarza. Główny bohater powieści jest alkoholikiem – Pilch również się do tego publicznie przyznał, dodając, że abstynencję wymusiła na nim dopiero choroba Parkinsona. Książka ta jest więc na poły autobiografią – choć nie dosłownie, autor przytacza w niej własne przykłady zmagania się z nią, chwilowego wychodzenia z nałogu, by na powrót się w nim zatracić. Czy da się w ogóle opisać słowami jak wygląda nałóg? Pilch tłumaczy, że alkoholizm jest czymś pochłaniającym nie tylko uzależnionego, ale także jego rodzinę i przyjaciół. Opisuje nieustanne pijaństwo i trzeźwienie, pobyt na oddziale deliryków, zaburzone relacje z ludźmi. W jednym z wywiadów zastrzega, że to właśnie alkoholizm wywołał chorobę Parkinsona – to zmieniło jego podejście do świata, a konsekwentnie również i sposób oraz tematy pisania.

› rozwiń tekst...

„Pod Mocnym Aniołem”, Jerzy Pilch

65 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 51 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Jerzy Pilch jest jednym z rozpoznawalnych Polskich pisarzy. Był kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, miedzy innymi za „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu” (1997), „Miasto Utrapieni” (2004), „Moje pierwsze samobójstwo” (2006), „Wiele demonów” (2013). Natomiast nagrodę Nike otrzymał za dzieło „Pod Mocnym Aniołem” (2000).

„Pod Mocnym Aniołem” jest najgłośniejsza i najczęściej wymienianą książką autorstwa Jerzego Pilcha. Historia jest czymś w rodzaju studium pijaństwa. Choć ta opowieść o ludzkim upadaniu pod ciężarem nałogu, jest przykryta ironiami, sarkazmem, przewrotnymi puentami czy barokowym językiem. Nie brakuje też wstawek stylizowanych na język biblijny. Niejednokrotnie powracają skojarzenia z twórczością Jerofiejewa. Wieniedikt Wasiljewicz Jerofiejew był rosyjskim pisarzem i dramaturgiem, który w swoich utworach przedstawiał w sposób groteskowy realia społeczno-kulturowe i polityczne sowieckiej Rosji. Jego dzieła przez długie lata były zakazane. Pracował w wielu zawodach (ciągle tracił posadę) i miał problem z alkoholem. Jego największe dzieło to „Moskwa-Pietruszki”, gdzie porusza problem uzależnienia, braku pracy, obok zagadnień społecznych i politycznych. 

Szpitalna izba wytrzeźwień jest miejscem, do którego co jakiś czas trafiają ci sami ludzie, których nałóg stawiaj niejednokrotnie na granicy życia i śmierci. Choć większość z nich jest zbyt pijana, by zdać sobie sprawę z tego, co przechodzi ich ciało. Powieściopisarz Juruś jest jednym z tych, których historia łączy się z oddziałem deliryków. Trafia tam regularnie. Odratowany przez lekarzy, wraca do knajpy „Pod Mocnym Aniołem”, a potem do pobliskiego sklepu monopolowego i koło się zamyka. Książka „Pod Mocnym Aniołem” jest czymś w rodzaju spowiedzi wieloletniego alkoholika. Historia bohatera jest okraszona fragmentami z biografii samego Pilcha.   

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...