Gorączka w Hawanie - Leonardo Padura  | okładka
Znak

Gorączka w Hawanie Leonardo Padura

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2009-06-15

ISBN: 978-83-240-1177-3

Tytuł oryginalny: Pasado perfecto

Liczba stron: 232

Wydawnictwo: Znak

Format: 136x205

Cena katalogowa: 29,90 zł

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

29,90 zł 20,33 zł


Opis

Kubański kryminał jednego z najsłynniejszych pisarzy Hawany.
Porucznik Mario Conde, cyniczny policyjny detektyw, zostaje wezwany do rozwikłania zagadki zaginięcia Rafaela Morína, dyrektora Biura Importu i Eksportu w kubańskim Ministerstwie Przemysłu. Ze względu na pozycję zaginionego jest to sprawa najwyższej wagi państwowej. Pikanterii dodaje jej fakt, że porucznik jest starym znajomym Rafaela z czasów liceum. Conderozpoczyna śledztwo, przesłuchując kolejnych świadków, w tym piękną żonę Rafalea i swoją największą licealną miłość, Tamarę, a także urzędników ministerstwa. Z ich opowieści wyłania się postać ambitnego urzędnika, doskonałego szefai nienagannego obywatela Kuby. Żmudne śledztwo stopniowo prowadzi jednak do odkrycia wielkiej afery finansowej, w którą zamieszany był Morín.
Bohater hawańskiej serii, porucznik Mario Conde to człowiek o złożonej osobowości, pełen wątpliwości i kompleksów. Jest zaprzeczeniem stereotypu macho, w dodatku niespełnionym pisarzem, któryprzypadkiem został zwerbowany do szkoły policyjnej. Mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, wybiera towarzystwo rybki bojownika, szklaneczki rumu i cygara, prowadząc śledztwa w niebanalny sposób.     

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Kubańska melancholia

2009-07-20
Od czasu kiedy z jednej strony rozpadł się obóz państw socjalistycznych, a z drugiej minęła moda na literaturę iberoamerykańską, książki kubańskich autorów tłumaczy się u nas rzadko i niechętnie. A szkoda, bo na Kubie trafiają się prawdziwe perełki, czego przykładem jest powieść Leonardo Padury „Gorączka w Hawanie". Seria kryminałów, do której należy ta książka, określana bywa jako z ducha chandlerowska, co nie do końca jest prawdą. Fakt, że porucznik hawańskiej policji Mario Conde żyje samotnie, jedynie w towarzystwie pływającego w akwarium bojownika syjamskiego, lubi skończyć dzień kilkoma szklaneczkami rumu, pali zbyt wiele papierosów i wikła się w afery z kobietami.

Mroczna "Gorączka w Hawanie" przemijania

2009-07-20
Świetna, przełamująca stereotypy i konwencje „Gorączka w Hawanie" Leonarda Padury to kryminał, romans i powieść pokoleniowa w jednym. Rzecz bardzo amerykańska, trochę w guście Chandlera, trochę Hammetta. Przepyszny kawałek literatury o melancholii przemijania na tle hiperrealistycznie sportretowanej stolicy Kuby.

Sprawa rangi państwowej

2011-02-14
Gorączka w Hawanie to pierwsza książka otwierająca cykl „Cztery pory roku" Leonarda Padury. Akcja książki rozgrywa się pod koniec lat 80. w rodzinnym mieście autora, gdzie mieszka do dziś. Główny bohater - Mario Conde - musi rozwikłać zagadkę zaginięcia Rafaela Morina - dyrektora w Ministerstwie Przemysłu, kiedy sprawa nabiera rangi państwowej.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.