Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego - Piotr Gajdziński | okładka
Zysk i S-ka

Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego Piotr Gajdziński

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-11-21

ISBN: 978-83-655-2196-5

Liczba stron: 500

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Format: 165x235mm

Cena katalogowa: 59,00 zł

Rok wydania: 2016

59,00 zł 39,94 zł

Oszczędzasz 19,06 zł
-32 %
Zamówienie wyślemy 2019-03-25

Opis

Biografia najważniejszej postaci Peerelu

To biografia człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.

Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić…

Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.

Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina?

Polecane bestsellery

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Jaki był Wojciech Jaruzelski?

2016-12-19 Wojciech Jaruzelski to ważna postać w historii polskiej sceny politycznej, która wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Wojciech Jaruzelski był polskim politykiem, dowódcą wojskowym, który piastował wiele ważnych, państwowych stanowisk. Był również działaczem komunistycznym. Piastował stanowiska takie, jak przewodniczący Rady państwa PRL, prezydent PRL, a potem prezydent RP.

Co wiemy o Wojciechu Jaruzelskim?

2016-12-19 Polska Rzeczpospolita Ludowa czyli PRL była nazwą państwa polskiego w okresie od 1952 do 1989 roku. Na lekcjach historii oczywiście mówi się o tym okresie historycznym, jednak nie tak dużo, jak powinno. Przynajmniej ja tak zapamiętałam moje lekcje historii w szkole. O PRL mówiło się niewiele, ponieważ ciągle nie starczało czasu na zapoznanie się ze wszystkimi aspektami. A szkoda, ponieważ jest to ważny i ciekawy temat. A do tego należy do współczesnej historii polski i wciąż żyją osoby, które pamiętają tamten czas.

 

Wojciech Jaruzelski. Biografia

2016-11-23 Piotr Gajdziński to polski dziennikarz i publicysta, który pracował dla gazety „Wprost", „Rzeczpospolita" czy „Polityka" i „Życie Gospodarcze". Na swoim koncie dziennikarz ma osiem książek publicystycznych oraz biografii, a wśród nich: „Prowokacja. Dyktatorzy, politycy, agenci", „Sztuka przywództwa. Piłsudzki", „Imperium plotki, czyli amerykańskie śniadanie z niemowląt", „Gierek. Człowiek z węgla", „Anatomia zbrodni nieukaranej. Dlaczego nie rozliczyliśmy się z komunistyczną przeszłością" oraz najnowsza książka dziennikarza, „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego". W tym wpisie zajmę się ostatnią pozycją z listy.

Ujmujący staruszek czy przegrany zbrodniarz

2016-12-19 Na jednym z wykładów dotyczących technik perswazji i manipulacji, usłyszałam bardzo intrygującą tezę. Prowadząca rozpoczęła monolog słowami, że pewnego razu poznała absolutnie ujmującego staruszka, który oczarował ją od pierwszego wejrzenia swoją kulturą osobistą, charyzmą i uprzejmością. Miły pan odbył z nią niezwykle interesującą, żywą dysputę, był bardzo zainteresowany poznaniem jej zdania na konkretne tematy, a na pożegnanie pocałował ją w rękę, pozostawiając niezmiernie pozytywne wrażenie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.