Rybacy - Chigozie Obioma | okładka
Wydawnictwo Literackie

Rybacy Chigozie Obioma

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-06-04

ISBN: 978-83-08-06166-4

Tytuł oryginalny: The Fishermen

Liczba stron: 332

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Format: 130x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Sebastian Musielak

Rok wydania: 2016

39,90 zł 26,20 zł


Opis

Afrykańska przypowieść o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni

Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin porzucają szkołę i zostają rybakami. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą. Bracia wyzwalają się spod rodzicielskiej opieki i coraz częściej widuje się ich nad okrytą złą sławą rzeką.
Pewnego popołudnia spotykają tam miejscowego szaleńca. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny.

Spotkanie z szaleńcem przemieni – w tragiczny, ale też zbawczy sposób – życie członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę we wszystkich jej sprzecznościach – ekonomicznych, społecznych, religijnych. Opowiedziana z punktu widzenia najmłodszego z braci, budząca trwogę historia nie opuszcza miasta Akure, a jednocześnie niesie uniwersalne przesłanie. Każe zadawać pytania o to, do kiedy myślenie magiczne – właściwe nam wszystkim – wzbogaca życie, a od kiedy odbiera nam poczucie odpowiedzialności i sprawia, że stajemy się ślepi.

W debiutanckiej książce Obiomy pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca je nowy, nieustraszony ton. To przypowieść o dorastaniu i braterstwie, w którym bezinteresowna miłość goi rany.

Jeden z najczęściej nagradzanych literackich debiutów ostatnich lat. Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015.


Niesamowita powieść, w każdym sensie: tryskająca życiem, naznaczona śmiercią, przyprawiająca o zawrót głowy ze względu na styl jak i moc samej opowieści. Niewiele powieści zasługuje na miano mitu, ale Rybacy są na pewno jedną z nich. Wspaniały debiut.

Eleanor Catton, autorka Wszystko, co lśniZgłębiając to, co tajemnicze i mordercze, lęki, które mogą zawładnąć ludzkim umysłem, przyglądając się odcieniom i gęstemu ściegowi afrykańskiego życia, tym drzewom uginającym się od owoców, a przede wszystkim budując dramatyczne napięcie w tej jakże ludzkiej afrykańskiej opowieści, Chigozie Obioma okazuje się być prawdziwym spadkobiercą Chinuy Achebe.

„The New York Times”Wrażenie jak z powieści Zoli albo Theodora Dreisera (…) Rybacy to elegia na utraconą nadzieję (…) a przecież pozwala wierzyć w możliwość zadośćuczynienia w nowym pokoleniu.

„The Guardian”Powieść debiutanta bez kompleksów (…) Szczera i liryczna.

„New Yorker”


Polecane książki z rabatem do 55%

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Antyczna tragedia po nigeryjsku

2016-05-16 Realistycznie przedstawione życie codzienne Nigeryjczyków do spółki z dziwnymi magicznymi prawami sprawiają, że przetłumaczone na 22 języki debiutanckie dzieło Chigozie Obiomy można określić mianem urzekającej elegii do Nigerii. Autor „Rybaków" bada naturę wiary i siłę więzi rodzinnych, a jego książka staje się ostrą obserwacją nie tylko motywów i tradycji plemiennych, ale także świata przyrody. Jego powieść to rewelacyjne połączenie przekonującej nowoczesnej narracji z majestatycznym ponadczasowym folklorem.

Siła braterskiej miłości

2016-06-01 Chigozie Obioma to nigeryjski pisarz. Obecnie na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych i pracuje na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln. Chigozie Obioma to jeden z najnowszych, dopiero co odkrytych pisarzy. Jego debiutancka powieść „Rybacy" miała swoją premierę w 2015 roku. Kilkanaście miesięcy później ukazała się w Polsce. Pisarz został porównany do Chinua Achebe, najsłynniejszego nigeryjskiego pisarza, który stworzył podstawy modernistycznej, afrykańskiej literatury. Książka została doceniona przez krytyków na całym świecie i trafiła do finałów wielu prestiżowych konkursów. „Rybacy" to jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.