Katarzyna Bik

Lista książek

Najdroższa - autograf

Katarzyna Bik

Najdroższa Katarzyny Bik to biografia jednego z najważniejszych dzieł sztuki - Damy z gronostajemJest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna?

Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką.

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie. Katarzyna Bik skrzętnie opisuje burzliwe losy portretu.

Katarzyna Bik – historyczka sztuki, w latach 1990–2008 dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jeśli interesują cię książki o tematyce historycznej, polecamy także Życie średniowiecznej kobiety!

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem - Katarzyna Bik | mała okładka
-32 %

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Katarzyna Bik

Pierwsza biografia jednego z najcenniejszych obrazów świata, najważniejszego polskiego dzieła sztuki, a zarazem opowieść o niezwykłej kobiecie – kochance księcia Mediolanu, którą w 1490 roku sportretował mistrz Leonardo.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł