Mandala - okładka


Giuseppe Tucci

Mandala

Oprawa miękka
Wydawnictwo: Znak
29,00 20,30

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 


„Mandala” to w dzisiejszej kulturze – nawet popularnej – jedno z najczęściej spotykanych słów orientalnych. O mandali pisze się książki, wygłasza uniwersyteckie wykłady; nazwę Mandala noszą zespoły młodzieżowe i teatralne, ba, nawet perfumy... Ale rozprawiają też o niej religioznawcy i psychiatrzy. Skąd ta popularność mandali? I czym ona w ogóle jest?
Słowo mandala znaczy po sanskrycku „krąg”. Ta występująca w wielu ceremoniach i obrzędach hinduizmu i buddyzmu tybetańskiego pięciodzielna figura geometryczna, nieraz bardzo rozbudowana i artystycznie wyrafinowana, jest nie tylko symbolicznym odwzorowaniem Wszechświata, ale też struktury ludzkiej psyche. Medytujący, rozpoznając poszczególne, odpowiadające boskim i kosmicznym mocom, elementy mandali, dociera do jej centrum, gdzie doświadcza pełni – zjednoczenia ze świadomością kosmiczną. Wędrówka ta symbolizuje również proces reintegracji – scalania przez medytującego rozproszonych elementów kosmosu. Dotykamy tu jednego ze źródeł współczesnej popularności mandali: na poziomie symbolicznym w sposób obrazowy przedstawia ona możliwość przywrócenia pierwotnej jedni rozbitemu światu – temu dookolnemu i temu w nas. Jedni, do której współczesny człowiek bardzo tęskni.
Wszystkie naszkicowane wyżej wątki wyczerpująco i błyskotliwie omawia w niniejszej książce Giuseppe Tucci (1894-1984), słynny włoski indolog i tybetolog, odkrywca i wydawca wielu ważnych tekstów z zakresu filozofii i logiki buddyjskiej, założyciel Włoskiego Instytutu Środkowo- i Dalekowschodniego, podróżnik i badacz Tybetu. Książka Mandala jest pozycją już dziś klasyczną, wielokrotnie tłumaczoną na całym świecie.

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...