Norman Davies

Norman Davies

Norman Richard Davies urodził się w 1939 roku w Bolton. Studiował historię między innymi na Uniwersytecie Oksfordzkim. Tytuł doktora nauk zdobył w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1985 roku jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich w Londynie. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jeden z jego synów, Christian Davies, jest dziennikarzem, publicystą, pracuje dla Guardiana i Observera. W 1998 roku powstał o nim film dokumentalny "Historia Normana Daviesa" w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego. 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski nadał Daviesowi polskie obywatelstwo.

Norman Davies, autor dzieł dotyczących historii Europy i Polski


Po przejściu na wcześniejszą emeryturę, Norman Davies poświęcił się pisaniu książek. Dotyczą one przede wszystkim historii Polski. Wśród najbardziej znanych dzieł jest napisana w języku polskim książka "Boże Igrzysko". Historia Polski wydana w dwóch tomach. „Powstanie '44” było jedną z najlepiej sprzedających się książek w sierpniu 2004 roku. Dzięki jego twórczości, historia Polski stała się bardziej dostępna na Zachodzie. W swych dziełach opisywał ją z ogromną dokładnością. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji w języku angielskim oraz w języku polskim.

Norman Davies - jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych twórców


Za swój wkład w kulturę i propagowanie historii Polski Norman Davies otrzymał szereg nagród, odznaczeń i wyróżnień. Prezydent na uchodźctwie Edward Raczyński uhonorował go Orderem Odrodzenia Polski, z kolei Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski. W 1995 roku został odznaczony Medalem Polonia Maters Nostra Est. Został również odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał także tytuł Honoris Causa między innymi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, czy University of Sussex. W 2019 roku Akademia Szwedzka przyjęła jego nominację na listę kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Lista książek

Serce Europy - Norman Davies | mała okładka
-32 %

Serce Europy

Norman Davies

Serce Europy to osobista podróż Daviesa przez polską historię. Brytyjski historyk prowadzi nas od współczesności do epok najdawniejszych i odkrywa, jak mocno historia kształtuje polską teraźniejszość.

Więcej

64,90 zł

43,99 zł

Powstanie '44 - Norman Davies | mała okładka
-32 %

Powstanie '44

Norman Davies

Żadna inna książka nie zrobiła tyle dla obalenia kłamstw i mitów o Powstaniu Warszawskim. Sprzedana w ogromnym nakładzie ukształtowała wyobrażenia całego pokolenia o niezwykłym zrywie z 1944 roku.

Więcej

84,90 zł

57,73 zł

Boże igrzysko. Od roku 1795

Norman Davies

Z powodu cenzury drugi tom Bożego Igrzyska nie mógł ukazać się w Polsce w latach 80. Stało się to dopiero w 1991 roku. Książka była wiele razy wznawiana, wciąż cieszy się zainteresowaniem czytelników!

Więcej

64,90 zł

43,99 zł

Boże Igrzysko. Od początków do roku 1795 - Norman Davies | mała okładka
-32 %

Boże Igrzysko. Od początków do roku 1795

Norman Davies

Od czasu pierwszego wydania w 1981 roku brytyjscy komentatorzy prześcigają się w podkreślaniu zalet tego dzieła i jego oryginalności – uznają je za kluczowe przy studiowaniu dziejów Polski.

Więcej

64,90 zł

43,99 zł

Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty  - Norman Davies | mała okładka
-43 %

Szlak Nadziei. Marsz przez trzy kontynenty

Norman Davies

To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Próbowali normalnie żyć. Działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty złożyły się na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów drugiej wojny światowej.

Więcej

109,90 zł

62,26 zł

Pakiet 3 bestsellerów historycznych

Antony Beevor, Norman Davies, Apoloniusz ...

Ekskluzywny pakiet 3 bestsellerów historycznych wydany z okazji 70. rocznicy II wojny światowej. Bitwy polskiego września + Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo + Berlin 1945. Upadek

Więcej

199,00 zł

135,32 zł

Nowość
Boże Igrzysko - dwa tomy - pakiet - Norman Davies | mała okładka

Boże Igrzysko - dwa tomy - pakiet

Norman Davies

Klasyczne dzieło Normana Daviesa w nowej szacie! Dwa tomy historii Polski od początku do końca XX wieku to kompletne dzieło mistrza, które w niezwykle przystępny sposób ujmuje zawiłości naszej historii.

Więcej

129,99 zł

88,39 zł

Europa - między Wschodem a Zachodem [wyd. 2019] - Norman Davies | mała okładka
-32 %

Europa - między Wschodem a Zachodem [wyd. 2019]

Norman Davies

Europa – między Wschodem a Zachodem Normana Daviesa to niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Wyprawa, podczas której naszym przewodnikiem jest niezwykły erudyta i wielki historyk.

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Norman Davies. Sam o sobie - Norman Davies | mała okładka
-50 %

Norman Davies. Sam o sobie

Norman Davies

Pierwsza autobiografia wybitnego historyka. Autor przełomowego Powstania ‘44 opowiada o rodzinie, dorastaniu w Bolton, karierze nauczyciela, związkach z Polską, samochodach, futbolu, trudnych decyzjach, odważnych celach.

Więcej

79,90 zł

39,95 zł

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię - Norman Davies | mała okładka
-32 %

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię

Norman Davies

Najciekawsza podróż to podróż przez historię.
Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca?
Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies.
Na globie oglądanym przez Normana Daviesa znajdują się [...]

Więcej

79,90 zł

54,33 zł

Norman Davies Bestsellery (Pakiet: Boże Igrzysko i

Norman Davies

Norman Davies, najbardziej rozpoznawalny historyk w Polsce, przedstawia swoje bestsellerowe dzieła: pierwszą polską publikację – przełomowe Boże igrzysko – oraz najnowsze, zaskakujące Zaginione królestwa.

Więcej

149,90 zł

101,93 zł

Serce Europy

Norman Davies

Polska w „Sercu Europy” to nie tylko geograficzny środek kontynentu. To miejsce, w którym rytm rozwoju europejskiej cywilizacji jest najlepiej słyszalny. Pierwsze polskie wydanie tej książki to gratka dla wszystkich miłośników historii i pisarstwa Normana Daviesa.

Więcej

59,90 zł

40,73 zł

Powstanie '44

Norman Davies

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć - jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy.

Więcej

79,00 zł

53,72 zł

Wyspy. Historia - Norman Davies  | mała okładka
-32 %

Wyspy. Historia

Norman Davies

Wyspy to dzieło rewolucyjne, raz po raz kojarzące wydarzenia na Wyspach z podobnymi wydarzeniami na kontynencie. Supremacja celtycka w ostatnich wiekach przed naszą erą jest ukazana na tle dziejów celtyckiego imperium, które rozciągało się od Półwyspu Iberyjskiego aż po Azję Mniejszą.

Więcej

99,00 zł

67,32 zł

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego,
Vratislavia, Breslau, Wrocław
 - Norman Davies, Roger Moorhouse  | mała okładka
-32 %

Mikrokosmos

Norman Davies, Roger Moorhouse

Historia jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy. Historyczny portret stolicy Śląska, miasta, które wielokrotnie zmieniało swoje powiązania polityczne i kulturowe i które zawiera w sobie esencję rozmaitych doświadczeń kształtujących Europ

Więcej

79,90 zł

54,33 zł

Orzeł biały, czerwona gwiazda

Norman Davies

Wojna, która zmieniła bieg dwudziestowiecznych dziejów. W klasycznym już studium Norman Davies roztacza przed czytelnikiem historycznie wierny, a jednocześnie przystępny w odbiorze, obraz całokształtu wojny polsko-bolszewickiej

Więcej

59,90 zł

40,73 zł

Zaginione królestwa - Norman Davies  | mała okładka
-32 %

Zaginione królestwa

Norman Davies

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim.

Więcej

89,90 zł

60,99 zł

Europa. Rozprawa historyka z historią - Norman Davies  | mała okładka
-32 %

Europa. Rozprawa historyka z historią

Norman Davies

Legendarna książka Normana Daviesa w nowym wydaniu!
Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 150 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dyskusje i kontrowersje.

Więcej

119,90 zł

81,53 zł

Boże igrzysko. Historia Polski

Norman Davies

Dzieje Polski, widziane oczami walijskiego uczonego, również polskiemu czytelnikowi odsłaniają nowe perspektywy i szczegóły. Dociekliwość, doskonała orientacja autora w naszej historii w połączeniu z emocjonalnym zaangażowaniem, a także czysto literackie walory książki są niewątpliwymi zaletami pracy Daviesa. Książkę wzbogacają liczne tablice chronologiczne, indeksy, a także mapy.

Więcej

119,90 zł

81,53 zł

Oblężenie Wiednia

Norman Davies, John Stoye

Chrześcijańska Europa odpiera atak islamskiej potęgi! Ostatni tryumf Rzeczypospolitej Obojga Narodów dopełniał się, gdy po spektakularnej szarży polska husaria zdobywała turecki obóz, a butny Kara Mustafa w panice uciekał z pola walki. Historia wiedeńskiej wiktorii to jednak nie tylko sławetne polskie uderzenie!

Więcej

49,90 zł

33,93 zł

Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo - Norman Davies  | mała okładka
-32 %

Europa walczy 1939-1945

Norman Davies

Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”. Prawdziwości obu tych opinii dowodzi ta książka.

Więcej

79,00 zł

53,72 zł

Europa - między Wschodem a Zachodem

Norman Davies

Znakomita książka wybitnego historyka!
Europa - między Wschodem a Zachodem Normana Daviesa to niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Wyprawa, podczas której naszym przewodnikiem jest niezwykły erudyta, doskonały pisarz, a przede wszystkim wielki historyk.
Norman Davies, znany ze swojego zamiłowania do przełamywania utartych schematów, czyni to także na kartach tej książki.

Więcej

45,00 zł

30,60 zł

Jak powstało „Powstanie '44”

Norman Davies

Rzadko kiedy mamy okazję - i powód - aby zajrzeć do gabinetu ulubionego Autora i wydawniczej ”kuchni”. Dodatkowo otrzymujemy fragment autobiografii Normana Daviesa, napisany dowcipnie i lekko, bogato ilustrowany.

Więcej

39,00 zł

26,52 zł

Smok wawelski nad Tamizą

Norman Davies

Pierwszy wybór publicystyki, esejów i wykładów znakomitego brytyjskiego historyka jest nie tylko pasjonującą wędrówką po tematach, ale również książką o nim samym. Czytelnik ma okazję poznać prywatne pasje Daviesa i prześledzić jego karierę pisarską od wczesnych lat siedemdziesiątych aż po rok 2000.

Więcej

38,00 zł

25,84 zł

Myśli wyszukane

Norman Davies

Najbardziej błyskotliwe, zabawne i frapujące cytaty wybrane z pism i wypowiedzi Normana Daviesa.

Więcej

28,00 zł

18,99 zł

Europa. Rozprawa historyka z historią

Norman Davies

Legendarna książka Normana Daviesa w nowym wydaniu!
Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 150 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dyskusje i kontrowersje.

Więcej

110,00 zł

74,80 zł

Mikrokosmos

Norman Davies, Roger Moorhouse

Historia jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy. Historyczny portret stolicy Śląska, miasta, które wielokrotnie zmieniało swoje powiązania polityczne i kulturowe i które zawiera w sobie esencję rozmaitych doświadczeń kształtujących Europ

Więcej

64,00 zł

43,52 zł

Wyspy. Historia

Norman Davies

Wyspy to dzieło rewolucyjne, raz po raz kojarzące wydarzenia na Wyspach z podobnymi wydarzeniami na kontynencie. Supremacja celtycka w ostatnich wiekach przed naszą erą jest ukazana na tle dziejów celtyckiego imperium, które rozciągało się od Półwyspu Iberyjskiego aż po Azję Mniejszą.

Więcej

95,00 zł

64,60 zł

Powstanie '44

Norman Davies

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć - jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy.

Więcej

88,00 zł

59,84 zł

Powstanie '44

Norman Davies

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć - jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy.

Więcej

49,00 zł

33,32 zł

Boże igrzysko. Historia Polski

Norman Davies

Dzieje Polski, widziane oczami walijskiego uczonego, również polskiemu czytelnikowi odsłaniają nowe perspektywy i szczegóły. Dociekliwość, doskonała orientacja autora w naszej historii w połączeniu z emocjonalnym zaangażowaniem, a także czysto literackie walory książki są niewątpliwymi zaletami pracy Daviesa. Książkę wzbogacają liczne tablice chronologiczne, indeksy, a także mapy.

Więcej

110,00 zł

74,80 zł

Boże igrzysko. Historia Polski

Norman Davies

Dzieje Polski, widziane oczami walijskiego uczonego, również polskiemu czytelnikowi odsłaniają nowe perspektywy i szczegóły. Dociekliwość, doskonała orientacja autora w naszej historii w połączeniu z emocjonalnym zaangażowaniem, a także czysto literackie walory książki są niewątpliwymi zaletami pracy Daviesa. Książkę wzbogacają liczne tablice chronologiczne, indeksy, a także mapy.

Więcej

95,00 zł

64,60 zł

Boże igrzysko. Historia Polski

Norman Davies

Dzieje Polski, widziane oczami walijskiego uczonego, również polskiemu czytelnikowi odsłaniają nowe perspektywy i szczegóły. Dociekliwość, doskonała orientacja autora w naszej historii w połączeniu z emocjonalnym zaangażowaniem, a także czysto literackie walory książki są niewątpliwymi zaletami pracy Daviesa. Książkę wzbogacają liczne tablice chronologiczne, indeksy, a także mapy.

Więcej

0,00 zł

Orzeł biały, czerwona gwiazda

Norman Davies

Wojna, która zmieniła bieg dwudziestowiecznych dziejów. W klasycznym już studium Norman Davies roztacza przed czytelnikiem historycznie wierny, a jednocześnie przystępny w odbiorze, obraz całokształtu wojny polsko-bolszewickiej

Więcej

49,00 zł

33,32 zł

Orzeł biały, czerwona gwiazda

Norman Davies

Wojna, która zmieniła bieg dwudziestowiecznych dziejów. W klasycznym już studium Norman Davies roztacza przed czytelnikiem historycznie wierny, a jednocześnie przystępny w odbiorze, obraz całokształtu wojny polsko-bolszewickiej

Więcej

0,00 zł

Powstanie '44

Norman Davies

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć - jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy.

Więcej

79,90 zł

54,33 zł

Serce Europy

Norman Davies

Polska w „Sercu Europy” to nie tylko geograficzny środek kontynentu. To miejsce, w którym rytm rozwoju europejskiej cywilizacji jest najlepiej słyszalny. Pierwsze polskie wydanie tej książki to gratka dla wszystkich miłośników historii i pisarstwa Normana Daviesa.

Więcej

59,90 zł

40,73 zł

Szlak Andersa Tom 38 Na białym koniu

Norman Davies

Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po "nieludzkiej ziemi" Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. [...]

Więcej

24,99 zł

14,69 zł

God's Playground A History of Poland Volume 1 The Origins to 1795

Norman Davies

"God's Playground" was first conceived in the early 1970s as a collection of essays on Polish History. I had just started my first academic post at the School of Slavonic and East European Studies in London, and I aimed to put the best of my lectures to good use. I wrote up one essay/lecture on the Szlachta i.e. the Nobility, and then another on the Baltic Grain Trade, and sent them as samples to a distingu[...]

Więcej

89,00 zł

75,90 zł

Norman Davies: Jak będzie wyglądała przyszłość Europy. Czy któreś państwa mogą zniknąć?


89,90 zł

60,99 zł