Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych. - Jürgen Thorwald  | okładka
Znak

Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych. Jürgen Thorwald

Oprawa twarda

Pierwsze wydanie: 2010-09-13

ISBN: 978-83-240-1437-8

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Liczba stron: 240

Wydawnictwo: Znak

Format: 144x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak

39,90 zł 26,99 zł


Opis

Jürgen Thorwald, autor Stulecia chirurgów oraz Stulecia detektywów, bada jedną z najbardziej tajemniczych i podstępnych chorób w dziejach: hemofilię. Według powszechnie panującej opinii choroba ta charakteryzuje się szczególnym przebiegiem procesu dziedziczenia. Zapadają na nią jedynie męscy członkowie rodziny. Kobiety natomiast są nosicielkami choroby, same jednak nie ujawniają jej symptomów. Najsłynniejszą nosicielką tej rzadkiej przypadłości była królowa Anglii Wiktoria. To ona nieświadomie poprzez mariaże swych dzieci przyczyniła się do rozpowszechnienia jej na europejskich dworach.
Bohaterami Krwi królów są trzej książęta, a zarazem trzy najbardziej znane przypadki hemofilii w Europie. Losy wydziedziczonego następcy tronu hiszpańskiego Alfonsa, księcia pruskiego Waldemara, walczącego o życie podczas ostatnich dni II wojny światowej, oraz carewicza Aleksego, leczonego przez demonicznego Rasputina, układają się we wstrząsającą kronikę wydarzeń, które w dużym stopniu zaważyły na losach Europy przełomu XIX i XX wieku.
”Od kiedy nauczyłem się chodzić, poruszam się na linie rozciągniętej nad przepaścią i w każdej sekundzie coś się może stać, a ja runę w dół. (...) Wystarczy, że zadraśniesz mnie paznokciem, a jutro mogę już nie żyć. Jeśli ty się o coś uderzysz, nic wielkiego ci nie będzie. Ale ja mogę się wykrwawić wewnętrznie, i właściwie nic na to nie można poradzić.” książę Alfons, następca tronu hiszpańskiego
 

Polecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Genialna książka

2013-01-09 Hemofilia jest jedną z najrzadszych chorób. Mnie jednak fascynowała. Nie pamiętam czasów, gdy nie wiedziałam, co to jest hemofilia. Nie wiem, czy tak wcześnie rodzice zaszczepili we mnie historycznego bakcyla, a może to wiedza z poprzednich wcieleń? Wiedziałam, że najbardziej znanym hemofilikiem był carewicz Aleksy, syn ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Hemofilia nazywana była chorobą królów, objawiała się brakiem właściwego krzepnięcia krwi, choremu na każdym kroku groziło wykrwawienie się. Chorowali na nią przedstawiciele wielkich dynastii Europy, tylko mężczyźni.
159 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 105 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Fascynująca historia medycyny

2011-03-21 Książki Jurgena Thorwald'a mają to do siebie, że czyta się je z wypiekami na twarzy i z ogromnym zainteresowaniem. Będąc jeszcze na studiach uważałam historię medycyny za najnudniejszy przedmiot, z jakim dane mi było się zetknąć, jednak po przeczytaniu Stulecia chirurgów, Pacjentów czy Krwi królów stwierdziłam, że jednak historia medycyny jest fascynująca, trzeba ją tylko umieć zaprezentować w odpowiedni sposób, a Thorwald robi to wprost wyśmienicie.
181 X Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 125 X Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.