Drugie zabicie psa/ Nawrócony w Jaffie - okładka


Marek Hłasko

Drugie zabicie psa/ Nawrócony w Jaffie

Oprawa twarda
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2015
34,99 24,54

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Dwie izraelskie minipowieści, w których Marek Hłasko udowadnia, że życie to teatr albo film.

Miłość i kłamstwo w Izraelu. Dwie minipowieści napisane przez Hłaskę na emigracji, które łączy para głównych bohaterów, oszustów matrymonialnych. Pierwszy obmyśla scenariusz, dzięki któremu uda im się wyłudzić pieniądze od kolejnej bogatej, rozczarowanej życiem kobiety. Drugi gra w nim rolę melodramatycznego amanta. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem: ofiara – samotna kobieta z dzieckiem – ulega czarowi Jakuba, odgrywającego doświadczonego przez los outsidera. Wszystko psuje jednak chamsin – „wiatr, który robi z ludzi wariatów”...
Ponownie spotykamy bohaterów w „Nawróconym w Jaffie”. Bez grosza przy duszy nadal brną w kłamstwa i czekają na dobry moment, by uwieść następną kobietę. Podczas pobytu w Tel Awiwie zawierają znajomość z kanadyjskim misjonarzem i jego młodą żoną...

Opowiadanie "Drugie zabicie psa" zyskało doskonałe recenzje i ogromną popularność. Wielokrotnie tłumaczone na różne języki, jest wznawiane i wydawane do chwili obecnej. Zostało sfilmowane w Niemczech, stało się podstawą wielu spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz słuchowisk radiowych.

Czasami budzę się w nocy i duszę ze śmiechu, kiedy pomyślę o tych wszystkich, którym mówisz o miłości i o tym życiu, które razem zaczniecie. I żadna z nich nigdy się nie dowie, że te wszystkie teksty wymyślił stary gruby Żyd, który ma obustronną przepuklinę i któremu niedobrze jest nawet po poziomkach ze śmietaną.
Drugie zabicie psa

MAREK HŁASKO POWRÓCIŁ
Opowiadania „Drugie zabicie psa/Nawrócony w Jaffie” ukazują się w serii pod hasłem „Hłasko powraca” zainicjowanej przez publikację „Listów” Marka Hłaski, które stały się bestsellerem. W serii ukazały się dotychczas książki: „Piękni dwudziestoletni”, „Pierwszy krok w chmurach” oraz „Sowa, córka piekarza”.

Recenzje

Teatr życia

25 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 15 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

„W literaturze interesowała mnie poza donosem policyjnym tylko jedna sprawa: miłość kobiety do mężczyzny i ich klęska” – powiedział kiedyś o swojej twórczości Marek Hłasko. I nie da się ukryć, że minipowieści  „Drugie zabicie psa” i „Nawrócony w Jaffie” są idealnym potwierdzeniem tych słów.

Hłasko to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku i jedna z najciekawszych postaci polskiej kultury minionego stulecia. Nazywany kultowym twórcą Polski Ludowej, polskim Jamesem Deanem Hłasko swoją legendę ukuł stosunkowo szybko, i szybko ją także stracił. Jako siedemnastoletni chłopak, porzucił szkołę, został szoferem i… zaczął pisać. Stał się nową wersja „buntowniczych” biografii w starym stylu. „Tramp, włóczęga, bradiaga, który sobą sprawdza życie i z tych sprawdzeń tworzy literaturę” – opisywał go Stanisław Burkat. „Hłaski nie można lekceważyć. Można go przyjąć lub trzeba znienawidzić” – wtórował mu Henryk Bereza.

Napisane przez autora podczas pobytu na emigracji powieści „Drugie zabicie psa” i „Nawrócony w Jaffie” rozgrywają się w Izraelu. Dwójka przyjaciół, Robert i Jakub (w „Nawróconym w Jaffie” występujący pod nazwiskiem samego autora), to para oszustów matrymonialnych. Obmyślają scenariusz, który pozwoli im wyłudzić pieniądze od bogatych i rozczarowanych życiem kobiet, a następnie Jakub z pomocą swojego uroku, wypowiadając wcześniej starannie przygotowane kwestie, odgrywa melodramatyczne przedstawienie. Wszystko idzie zgodnie z planem: ofiara – samotna kobieta z dzieckiem – ulega coraz bardziej i bardziej czarowi Jakuba. Pytanie tylko, co się stanie, kiedy w tym teatrze między aktorami nagle niczym improwizacja narodzi się uczucie, które wykraczać będzie poza skrzętnie napisany scenariusz?

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...