Znak wodny - Josif Brodski  | okładka
Znak

Znak wodny Josif Brodski

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 83-7006-296-2
Opracowanie graficzne: Lech Przybylski
Tytuł oryginalny: Watermark
Liczba stron: 106
Wydawnictwo: Znak
Tłumaczenie: Stanisław Barańczak

126,65 zł

Produkt niedostępny

Opis

Nikt nie opisał Wenecji w sposób równie hipnotyzujący

O Wenecji napisano całą bibliotekę. Wśród niezliczonych książek poświęconych Serenissimie Znak wodny Josifa Brodskiego zajmuje miejsce wyjątkowe. Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia. Fantasmagoryczny obraz ukochanego miasta zawarł w wierszach (dołączonych do tego tomu), a przede wszystkim w tytułowym eseju - pokazującym, iż w prozie bywał poetą równie wspaniałym jak w poezji.

Włoskiemu wydaniu Znaku wodnego autor nadał tytuł Fondamenta degli Incurabili - „Nadbrzeże Nieuleczalnych”. Nazwa pochodzi od weneckiego nadbrzeża oraz położonego
w pobliżu znanego szpitala. Brodski zawarł w niej świadomość zarówno nieuleczalnej choroby własnego serca, jak i swojej nieuleczalnej miłości do Wenecji - miasta równie chorego i skazanego. Nikt przedtem ani potem nie opisał go w sposób równie hipnotyzujący.

Książka zawiera także ”weneckie” wiersze Brodskiego w tłumaczeniu Katarzyny Krzyżewskiej oraz 16 kolorowych fotografii z Wenecji autorstwa Joanny Gromek-Illg.  

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Między Petersburgiem a Wenecją

2010-05-14
Wspominając dzieje długoletniej przyjaźni, jaką na dobre i złe zawarł z miastem swego wieku męskiego, Brodski robi coś więcej niż malowanie obrazu, coś głębiej niż tylko wywiązanie się z honorowego długu wobec fenomenalności.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.