Polskie Termopile - Tomasz Stańczyk, Witold Pasek | okładka
Fronda

Polskie Termopile Tomasz Stańczyk, Witold Pasek

Broszurowa ze skrzydełkami

Pierwsze wydanie: 2016-11-24

ISBN: 978-83-807-9079-7

Liczba stron: 300

Wydawnictwo: Fronda

Cena katalogowa: 34,90 zł

Rok wydania: 2016

34,90 zł 22,86 zł


Opis

W Hodowie, na dalekich kresach Dawnej Rzeczpospolitej, 400 towarzyszy pancernych obwarowanych w małej wiosce, wytrzymało kilkudniowe ataki ponad 40 000 Tatarów. Cała Europa długo pozostawała pod wrażeniem. Współcześni okrzyknęli starcie polskimi Termopilami.

W latach „pedagogiki wstydu” wielkie zmagania Polaków z przeważającymi siłami wroga usuwane były z przestrzeni publicznej. Nieoczekiwanie pamięć o polskich Termopilach przywróciła szwedzka grupa Sabaton. Skandynawska formacja w utworze „40:1” opisała obronę Wizny we wrześniu 1939 roku, w której polscy obrońcy wytrzymali napór czterdziestokrotnie większych sił niemieckich.

Termopile, miejsce boju Spartan, stały się symbolem męstwa, determinacji oraz wypełnionego do końca żołnierskiego obowiązku.

Zmagania nazwane później „polskimi Termopilami”, boje pod Kostiuchnówką, Zadwórzem, Olszynką Grochowską, obrona Grodna czy Lwowa na zawsze wpisały do księgi chwały polskiego oręża.

A jeśli nawet walka nie kończyła się zwycięstwem, to – jak pisał Józef Piłsudski – „w najcięższych warunkach żołnierz polski, jeśli nie może wygrać boju, to honoru swego bronić potrafi”.

Bestsellery kategorii historia

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Jesteśmy w mniejszości

2016-12-19 „Polskie Termopile. Walczyli do końca" to książka, która została napisana przez Tomasza Stańczyka i Witolda Paska. Jest to książka historyczna, która ma być zbiorem niezwykłych bitew, które miały miejsce w historii polski. Chodzi przede wszystkim o bitwy, w których polskie oddziały były w mniejszości, ale i tak zwyciężyły, albo w przypadku, kiedy to walczono do końca, pomimo, że nie było szans na zwycięstwo. Dlatego też autorzy użyli terminu „Polskie Termopile".

Polskie Termopile

2016-11-28 Książki dotyczące drugiej wojny światowej są wydawane cały czas. Wciąż znajdują się historycy, którzy chcą usystematyzować wiedzę, którą o tym okresie mamy lub pojawiają się i ci naukowcy, którym udało się odkryć coś nowego. Wydawane są analizy historyczne, ale i pamiętniki, wspomnienia, wywiady z osobami, które przetrwały ten trudny, tragiczny czas. Jednak od pewnego czasu w Polsce książek o tematyce związanej z historią naszego kraju podczas wojny, pojawia się naprawdę dużo. O wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.