Krall - Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł | okładka
Fundacja Instytutu Reportażu

Krall Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł

Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-941461-9-1
EAN: 9788394146191
Liczba stron: 202
Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu
Cena katalogowa: 59,00 zł
Rok wydania: 2015

59,00 zł 37,86 zł

Produkt niedostępny

Opis

Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

KRALL - to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej - przy aktywnym udziale jej samej - Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.

KRALL składa się z dwóch części.

Piewszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji Polityki, gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice - i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość.

"Szuflada", druga część książki, to również podróż - ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom "Wiadomości Wędkarskich" i publikowany tam "Smutek ryb", recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów... Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Kolaż z życia

2015-12-06

Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała życie innych, w najnowszej książce Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła sama staje się bohaterką.

Hanna Krall jest dziennikarką i autorką książek reporterskich, znaną przede wszystkim ze "Zdążyć przed Panem Bogiem", która oparta jest na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem – kardiologiem i dowódcą powstania w getcie warszawskim. Jej książki były wielokrotnie tłumaczone, a na ich podstawie powstało wiele scenariuszy filmowych oraz spektakli teatralnych. Krall pisze o ludziach zwykłych i ich codziennym życiu, a cechą charakterystyczną jej reportaży jest ascetyczny język. „Za dużo formy, koleżanko. Prostota jest i bardziej szlachetna, i nie starzeje się” – powiedział jej Marian Brandys, u którego napisała swój pierwszy tekst.

„Krall” to pozycja bardzo wyjątkowa i niecodzienna. Książka, pieczołowicie wykonana, z różowo-fioletową podszewką, została bowiem przygotowana przez dwójkę reporterów, dla których Hanna Krall jest mistrzynią, kimś w rodzaju zawodowej matki. Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł trafili pod skrzydła Hanny Krall na początku lat 90., kiedy to zaczynali pracę jako reporterzy "Gazety Wyborczej". Teraz, po ponad dwudziestu latach współpracy, postanowili opowiedzieć o swojej mentorce – z jej udziałem.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.