Mariusz Szczygieł

Szczygieł Mariusz - urodzony 5. września 1966 roku w Złotoryi, dziennikarz, reportażysta i pisarz. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Od 1990 roku związany jest z Gazetą Wyborczą, w której zdobywał doświadczenie pod okiem Hanny Krall. Przez sześć lat, od 1995-2011 roku, prowadził talk show “Na każdy temat”, na kanale Polsat.


Życiorys i pierwsze publikacje


Mariusz Szczygieł ukończył Liceum Ekonomiczne w Legnicy, a następnie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już w wieku 16 lat został współpracownikiem czasopisma na Na Przełaj, do którego w 1985 roku stworzył reportaż “Nie róbcie sensacji”, o homoseksualnej prostytutce. Został on uznany za pierwszy w PRLu reportaż o życiu homoseksualistów, który ukazał się w oficjalnej prasie. Rok później rozpoczął cykl reportaży na temat życia młodych gejów i lesbijek w Polsce, pt. "Rozgrzeszenie".
Wielkie poruszenie i falę krytyki wywołał jego reportaż “Onanizm polski”, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej, w świątecznym numerze. Szczygieł porusza ten temat w swojej książce Niedziela, która zdarzyła się w środę.

Szczygieł: poznaj książki czechofila


Książki Szczygła to nawiązania do reporterskich zamiłowań i kultury współczesnych krajów. Gottland, jego zbiór reportaży literackich poświęcony Czechom, został w Niemczech określony zbiorem opowiadań, we Francji - zbiorem esejów. Dzieło z miejsca stało się bestsellerem. „Wiener Zeitung” nazwał Gottland „wielką literaturą pod płaszczem reportażu”, a recenzent francuskiego dziennika „Le Figaro” napisał,:że „to nie jest książka, to klejnot”.
W październiku 2019 roku Szczygieł zdobył Nagrodę Literacką „Nike” za swój tom reportaży Nie ma. Jest on również redaktorem Antologii polskiego reportażu XX wieku – 100/XX, wydanej w latach 2014-2015, na którą składają się wybitne teksty prasowe, reportaże i fragmenty książek ponad 150 autorów. Jego pozostałe publikacje to m.in. Na każdy temat, Zróbmy sobie raj, Láska nebeská, a także wiele reportaży, które pojawiały się w przeróżnych antologiach oraz pismach CKM, Gazeta Wyborcza, Konfrontacje, Na przełaj, Polityka, Radar, Press, Kultura, paryskim Culture Europe; waszyngtońskim Uncaptive Minds, wiedeńskim Die Presse, czy La Repubblica. We współpracy z Wojciechem Tochmanem przeprowadził wywiad-rzekę z Hanną Krall.

Lista książek

Niedziela, która zdarzyła się w środę - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-41 %

Niedziela, która zdarzyła się w środę

Mariusz Szczygieł

„Wciąż zdumiewa mnie popularność tej książki. To już trzecie wydanie moich najlepszych reportaży z początku lat dziewięćdziesiątych; najstarszy ma dwadzieścia pięć lat. Młodzi ludzie piszą w internecie, że to opowieść o ich dzieciństwie. Często traktują ten zbiór jak mitologię swojej młodości. Nawet książkę historyczną.
Kiedy ja ją czytam, widzę, jak inny miałem sposób pisania: niedojrzały, migawkowy, obraz[...]

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Niedziela zdarzyła się w środę [audiobook]

Mariusz Szczygieł

Szczygieł łapie czas jak nikt inny nasycając swoje teksty choćby marzeniem bohaterki, by za odprawę z pracy kupić synowi 'kurtkę z koca'. Słucha wszystkich, jeżeli kogoś zawstydza, to tylko czytelnika, bo każe myśleć i mieć oczy szerzej otwarte. Jeżeli w przyszłości historycy będą chcieli się dowiedzieć czegoś o Polsce lat dziewięćdziesiątych, współczesna literatura piękna nie da im za dużo, książka Szczygł[...]

Więcej

36,90 zł

23,76 zł

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł

Oto Polska:
* proboszcz z HIV,
* pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku";
* dwie matki i poczęte przez nie dziecko;
* student Rydzyka, który uciekł ze szkoły;
* Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów;
* dumny homofob udziela wywiadu;
* przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz
26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów.
To mój osobisty wybór rep[...]

Więcej

45,90 zł

28,76 zł

Projekt prawda - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-42 %

Projekt Prawda

Mariusz Szczygieł

Pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było.

W swojej powieści Szczygieł stawia pewnego rodzaju pomnik cenionej w przeszłości powieści, która w latach 60. porównywana była z działami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Więcej

44,00 zł

25,67 zł

Antologia polskiego reportażu XX wieku 100/XX Tom 1-2 - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-41 %

Antologia polskiego reportażu XX wieku 100/XX Tom 1-2

Mariusz Szczygieł

Na dwa tomy zebrane przez Mariusza Szczygła składa się sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem.
Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców. Tworzą ją Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Elżbieta Sawicka.

Więcej

159,00 zł

93,99 zł

Laska nebeska

Mariusz Szczygieł

"Láska nebeská" zawiera nie tylko pełny zestaw felietonów, które czytelnicy sobotniego Magazynu Świątecznego "Gazety Wyborczej", gdzie się ukazywały, przyjęli z wielkim entuzjazmem, ale także materiały dodatkowe: szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus - Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu czy opowieść o Leonardzie Da Vinci znad Wełtawy - Jarze Cimrmanie.

Więcej

29,99 zł

20,31 zł

Zrób sobie raj

Mariusz Szczygieł

Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.

Więcej

36,90 zł

23,35 zł

Antologia 100/XX - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-41 %

Antologia 100/XX

Mariusz Szczygieł

Antologia to hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku.

Więcej

89,00 zł

52,61 zł

Krall

Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł

KRALL - to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej - przy aktywnym udziale jej samej - Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.

Więcej

59,00 zł

37,86 zł

Osobisty przewodnik po Pradze -  | mała okładka
-42 %

Osobisty przewodnik po Pradze

Więcej

49,00 zł

28,59 zł

Nie Ma - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-37 %

Nie Ma

Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł - laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdzie historie o nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.
Rozmówcami Szczygł[...]

Więcej

46,00 zł

29,05 zł

Gottland - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-41 %

Gottland

Mariusz Szczygieł

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Gottland

Mariusz Szczygieł

Więcej

33,50 zł

21,18 zł

Gottland

Mariusz Szczygieł

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Sta[...]

Więcej

30,50 zł

18,03 zł

Kaprysik - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-34 %

Kaprysik

Mariusz Szczygieł

Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni. Dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu. Dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają. Aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec...
To tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła. Kiedy "Kaprysik" wyszedł we Włoszech, jeden z krytyków powiedział, że [...]

Więcej

34,99 zł

23,01 zł

Zrób sobie raj - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-42 %

Zrób sobie raj

Mariusz Szczygieł

Zrób sobie raj to druga po Gottlandzie bestsellerowa książka Mariusza Szczygła o Czechach. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2010 roku i zostało przetłumaczone na dziewięć języków. Autor kreśli tło reporterskiej opowieści o współczesnych Czechach i ich kulturze, ale jednocześnie dręczy go zagadnienie, czy można być szczęśliwym bez religii. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to czasem wyrażone wprost, a cza[...]

Więcej

43,00 zł

25,09 zł

Laska nebeska - Mariusz Szczygieł | mała okładka
-34 %

Laska nebeska

Mariusz Szczygieł

„Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem.”
„Láska nebeská” pierwotnie zrodziła się z inspiracji czeskim kanonem literackim i filmowym.
W nowym wydaniu Mariusz Szczygieł oddaje hołd legendzie czeskiej fotografii, Josefowi Sudkowi, postaci fascynującej i mało u nas znanej. Jego prace docenione na świecie, były w Polsce drukowane dotąd tylko w katal[...]

Więcej

39,99 zł

26,31 zł