Krew - okładka


Jean-Paul Roux

Krew

Tłumaczenie: Marzena Perek
Oprawa twarda
Liczba stron: 464
Wydawnictwo: Znak
59,90 41,93

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Niezwykłe studium fenomenu krwi

Krew, ten „sok bardzo szczególny”, jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.

Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji – od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów.

(z recenzji Ireneusza Kani)

Materiały o książce

ze wstępu autora

Być może lepiej rozumiemy współczesny wampiryzm, wiedząc, że zmarli starożytnej Grecji, a przed nimi asyryjskie demony, też pili krew; być może obrzezanie takie, jakie jest obecnie praktykowane, wydaje się znajdować swoje usprawiedliwienie w Biblii; być może potrafimy wykazać, że lęk wobec menstruacji jest zjawiskiem powszechnym, że wino częstokroć służyło jako substytut krwi, a miłość zawsze raniła serce.

Recenzje

Symbolika krwi

59 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 36 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Krew. Symbol życia i śmierci, bólu i cierpienia. Krew dla każdej religii oznacza coś innego, dla każdej nacji była czymś szczególnym, a niektóre subkultury uczyniły ją swoją boginią. Nic w tym dziwnego, krew to oznaka, iż nasze życie trwa nadal i bez trudu może być postrzegana jako warunek życia wiecznego (vide wampiryzm i wszelakie jego odmiany). Krew to także siła i symbol zwycięstwa, którego absolutnie nie należy się wstydzić (iluż to rycerzy chwaliło się ile krwi wroga mają na rękach - krwi, a nie głów tudzież innych partii ciała). › rozwiń tekst...

Genialna!

122 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 87 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
Chciałabym wam opowiedzieć o jednej z najlepszych książek, jakie wyszyły w roku 2013, książce którą czytałam ponad miesiąc. Delektowałam się, wydłużałam te spotkania.

Od momentu gdy ujrzałam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że będzie to wartościowa lektura. I nie zawiodłam się. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata i jeszcze na dodatek będziemy przenosić się w czasie. Różne miejsca, różne kultury, wierzenia i lęki. Wszystko na temat krwi. Każdego jej rodzaju.

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...