Siedem typów ateizmu - John Gray | okładka
Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-666-1902-9
EAN: 9788366619029
Liczba stron: 242
Format: 140x200mm
Cena katalogowa: 39,90 zł

39,90 zł 27,12 zł

Produkt niedostępny

Opis

Zwolennicy religii kontra ateiści! Czy na ten rytualny spór można spojrzeć inaczej? Wybitny brytyjski filozof polityki, John Gray, przekonuje, że tak. „Siedem typów ateizmu” to brawurowa podróż intelektualna po europejskiej tradycji ateistycznej. Gray domaga się ateizmu ambitnego, na miarę XXI wieku. Znakomity esej pozwala ujrzeć w nowym świetle polskie spory o miejsce religii w państwie. I pokazuje, że ateizm to nie nihilizm.

„Współczesny ateizm jest ucieczką od świata pozbawionego Boga. Żeby jakoś uciec od tej wizji, ateiści wiarę w boską opatrzność wymienili na wiarę w postęp. Ateizm jednak nie zawsze tak właśnie wygląda. Choć wielu szuka namiastki bóstwa, żeby zapełnić pustkę po Bogu, który odszedł, inni całkiem porzucają monoteistyczne myślenie i w ten sposób osiągają poczucie wolności i spełnienia. Nie szukają kosmicznej głębi; zadowala ich zwykły świat.”
John Gray

John Gray, filozof polityki, wykładowca m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, emerytowany profesor myśli europejskiej w London School of Economics and Political Science. Autor kilkunastu książek. Po polsku ukazały się m.in.: „Liberalizm”, „Po liberalizmie. Eseje wybrane”, „Al-Kaida i korzenie nowoczesności”, „Dwie twarze liberalizmu”, „Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii”.

Inni klienci sprawdzali również

44,99 zł

30,59 zł

Zaczekaj na mnie - Michalik Monika | mała okładka
-32 %

Zaczekaj na mnie

Monika Michalik

7.3 / 10 (97 ocen)

37,99 zł

25,83 zł

Nowość

59,99 zł

40,79 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

brunetki czy blondynki

2021-06-02
O gustach się nie dyskutuje, co niczego nie przesądza. Ktoś nie wierzy w Boga, ale dopuszcza istnienie cywilizacji na poziomie dotychczasowych możliwości boskich. Inni wierzą, ale dokładnie nie wiedzą w co, gdyż ich wyobraźnia ogranicza ich do jakiegoś społecznego rytuału. Chcą aby było im miło i bezproblemowo, co kiedyś skłaniało do wiary, dzisiaj do ateizmu. Cuda nie udowadniają boskości, a jedynie zdolność do cudów. Wymyślenie Boga nie świadczy jednak o jego braku, podobnie jak wymyślanie atomów. Nauka nie jest pewnikiem, a jedynie porządkiem wyobrażonym, istniejącym dzięki naszej wierze, że świat jest cykliczny, powtarzalny, względnie niezmienny. Ateizm wydaje się być nowy o ile nie porównuje się go z wiarą Dalekiego Wschodu, świata bez początku i bez stwórcy. Podobieństwa czy różnica są często efektem skupienia się na jednych lub drugich. Nie mamy odpowiedzi na nasze pytania, ale ćwiczymy się w orientacji w otoczeniu i o co w ogóle chodzi. Każdy sposób myślenia może okazać się cenny, podobnie jak ta książka.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.